Premiera środowiska GNOME 46 już za nami. Nowa wersja przynosi ze sobą poprawki we wszystkich podstawowych obszarach „doświadczenia użytkownika”: od wydajności, przez wygląd, po bezpieczeństwo.
GNOME 46 – duża premiera w świecie Linuxa
Katmandu to stolica Nepalu. To też nazwa, pod jaką przychodzi do nas GNOME 46 – najnowsza wersja popularnego środowiska graficznego typu open source dla dystrybucji opartych na jądrze Linux. Zespół odpowiedzialny za przygotowanie aktualizacji podkreśla, że poprawa nastąpiła we wszystkich obszarach.
I tak na przykład dzięki ostrzejszym elementom interfejsu i wyraźniejszemu tekstowi na ekranie korzystanie z Linuxa ma być przyjemniejsze dla oczu. Eksperymentalnie wprowadzona została także obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR), panel Ustawień został przeprojektowany, a powiadomienia można też rozwijać i zwijać.
Jednak nie chodzi tylko o wygląd. Jedną z ciekawszych nowości jest możliwość podłączenia i zsynchronizowania konta Microsoft 365. Dzięki temu zawartość dysku w chmurze OneDrive będzie można przeglądać wraz z lokalnymi plikami i folderami w systemowym eksploratorze. Przy okazji ulepszono także okno dialogowe towarzyszące przesyłaniu plików.
GNOME 46 ma też dać kopa poszczególnym aplikacjom. Wyszukiwanie będzie mniej łakome na pamięć, a przy nagrywaniu ekranu, przeglądaniu obrazów i korzystaniu z aplikacji terminalowych docenić mamy po prostu większą wydajność. Dopełnieniem całości jest wzmocniona ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.
Co poza tym? Ano między innymi dodano opcję zdalnego logowania przy użyciu protokołu RDP, rozszerzono możliwości wyszukiwania w eksploratorze plików oraz zoptymalizowano przełączanie między widokiem miniatur i list (teraz odbywa się to płynnie). Oczywiście pomniejszych aktualizacji doczekały się także podstawowe aplikacje: Kalendarz, Mapy, Muzyka czy przeglądarka Epiphany.
Już w kwietniu GNOME 46 trafi do Fedory i Ubuntu
Jeśli nie możesz się doczekać, to już teraz masz możliwość ręcznego zainstalowania aktualizacji GNOME 46 na swoim komputerze z Linuksem. Możesz też jednak poczekać na premierę pierwszych dystrybucji, które wykorzystają tę nową wersję środowiska graficznego – już w kwietniu pojawią się dwie: najpierw Fedora 40, a następnie Ubuntu 24.04 (LTS).
A jeśli to, co czytasz (i widzisz), ani trochę Cię nie przekonuje, to przypomnę tylko, że niedawno światło dzienne ujrzała także nowa wersja innego popularnego środowiska graficznego: KDE Plasma 6.