Nowa aktualizacja, którą utrzymał Gmail, powinna ucieszyć wszystkich użytkowników. Otóż teraz blokowanie spamu ma być znacznie bardziej skuteczne.
Gmail z ważnym ulepszeniem
Wszelkie niechciane wiadomości zdecydowanie potrafią być irytujące, zwłaszcza, gdy sporo ich dostajemy na skrzynkę. Na szczęście, wiele popularnych usług, w tym również Gmail, ma wbudowane narzędzia, które pozwalają pozbyć się takich wiadomości. Zazwyczaj niechciane wiadomości są oznaczane jako spam i lądują w specjalnym, wyznaczonym miejscu, z którego później w łatwy sposób można je usunąć.
Niestety, blokowanie spamu to ciągła walka, bowiem pojawiają się nowe sposoby na dostarczanie użytkownikom niepożądanych wiadomości. W związku z tym, niezwykle ważne jest wprowadzanie zmian, które pozwalają na jeszcze skuteczniejszą walkę z tym zjawiskiem. Dla wszystkich użytkowników Gmaila mamy świetne informacje. Najnowsza aktualizacja ma pozwolić na jeszcze lepsze blokowanie spamu.
Warto podkreślić, że funkcja blokowania spamu otrzymała największą aktualizację od kilku lat. Nowa technika ma charakteryzować się 38% wzrostem wykrywalności dzięki lepszej identyfikacji tekstu. Mamy więc do czynienia z naprawdę sporym wzrostem, który powinien znacząco zwiększyć jakość i atrakcyjność usługi świadczonej przez Google.
Nowa technika pozwoli skuteczniej walczyć ze spamem
Jak już wcześniej wspomniałem, blokowanie spamu to ciągła walka. Tym bardziej, że nadawcy takich wiadomości potrafią wykazać się naprawdę sporym sprytem, aby ominąć blokady i dotrzeć do użytkownika. Przykładowo korzystają ze specjalnych znaków, które przypominają rzeczywiste litery, a także z niewidocznych znaków, upychania słów kluczowych i innych metod manipulacji tekstem. Nowe sposoby nie zawsze są poprawnie wykrywanie przez filtry antyspamowe.
Google, aby sprawniej i skuteczniej wykrywać takie próby, postanowiło zastosować RETVec (Resilient & Efficient Text Vectorizer). Rozwiązanie zostało opracowane przez Google Research i ma charakteryzować się znacznie większą wydajnością klasyfikacji tekstu, a także zauważalnie „zmniejsza koszty obliczeń”. Ponadto łatwo jest dostosować technikę do różnych zastosowań – znajdzie ona zastosowanie w urządzeniach mobilnych, a także w rozbudowanych systemach.
Za najważniejszą informację należy uznać dane, które wskazują, że rozwiązanie poprawiło współczynnik wykrywania spamu o 38%, a dodatkowo zmniejszyło odsetek fałszywych alarmów o 19,4% i wykorzystanie jednostki przetwarzającej o 83%.
Trzeba przyznać, że nowy filtr antyspamowy zapowiada się naprawdę obiecująco. Pozostaje trzymać kciuki, że jego zastosowanie faktycznie znacząco podniesie jakość Gmaila.