Gigabyte Aorus to jedna z najbardziej znanych firm, zajmujących się produkcją sprzętu komputerowego z wysokiej półki dla graczy. Jak się okazuje, najnowsza płyta główna producenta – GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON, pozwala na ekstremalny overclocking procesorów Intel Alder Lake oraz pamięci operacyjnych nowej, piątej generacji. Jest to zatem najlepsza konstrukcja dla entuzjastów podkręcania komponentów.
Specyfikacja GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON
Topowa płyta główna, dedykowana w głównej mierze entuzjastom overclockingu, oferuje obecnie wszystkie najbardziej zaawansowane funkcje. Przede wszystkim ma na pokładzie sekcję zasilania w konfiguracji 15+1+2, która jest w stanie dostarczyć 105 amperów. Sama sekcja jest chłodzona przez wydajny radiator Fins-Array III. Producent wykorzystał tu kondensatory tantalowe, które mają zapewnić stabilność zasilania układów.
PCB płyty GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON zostało pokryte jednoczęściowym radiatorem Reactive Armor, który ma jeszcze efektywniej rozpraszać ciepło do otoczenia. Sloty pamięci operacyjnej DIMM i PCI-Express x16 zostały dodatkowo wzmocnione, zatem nawet 3-slotowe, ogromne konstrukcje GPU będą stabilnie zamontowane.
Jeśli chodzi o najbardziej powszechne funkcje, warto wspomnieć o tym, że GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON wspiera procesory 12. generacji Intela oraz do dwóch modułów pamięci DDR5 – o częstotliwości nawet do 7000 MT/s w profilu XMP 3.0 i pojemności maksymalnie 64 GB. Producent nie zapomniał o implementacji karty sieciowej (z dodatkową anteną) o przepustowości 2,5 Gb/s, wykorzystującej standard Wi-Fi 6E 802.11ax.
GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON to nowy król overclockingu
Specyfikacja, specyfikacją, ale najważniejsze jest to, jak płyta sobie radzi w realnych warunkach. Jak się okazuje, GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON jest istną bestią w tym aspekcie, bowiem pozwala profesjonalistom na wyciągnięcie pełni możliwości ze sprzętu komputerowego.
Płyta główna GIGABYTE Z690 AORUS TACHYON została platformą dla procesora Alder Lake – mianowicie flagowego Intel Core i9-12900K. Układ chłodzony ciekłym azotem osiągnął zegar aż 8000 MHz, co potwierdzają załączone zrzuty ekranu.
Ponadto płyta radzi sobie nie tylko z procesorem o taktowaniu 8 GHz, ale też z pamięciami DDR5, które – ponownie za sprawą ciekłego azotu – zostały podkręcone do 8300 MHz (MT/s), bijąc wszelkie obecne rekordy. Jak widać – flagowy AORUS TACHYON ma ogromny potencjał. Konstrukcja z pewnością będzie chętnie wykorzystywana przez entuzjastów overclockingu.