Oficjalnej prezentacji doczekały się niedawno trzy nowe procesory: Kirin 950 Huawei, Snapdragon 820 Qualcomma i Exynos 8890 Samsunga. Razem z MediaTekiem Helio X20 i A9 od Apple zostały właśnie przetestowane w Geekbench. Efekt? Ponowny triumf Koreańczyków.
Ich ostatni procesor, Exynos 7420, cały czas pozostaje królem benchmarków. W niedawnym zestawieniu dziesięciu najwydajniejszych smartfonów, aż połowa z nich wyposażona jest w ten układ. Żeby było jeszcze ciekawiej – jest to ta lepsza połowa tego rankingu.
Exynos 8890 miał więc bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę. Wielu liczyło, że Koreańczykom powinie się noga i nowy procesor okaże się wielką klapą. Niestety muszę ich rozczarować – w teście multi-core, przeprowadzonym w Geekbench, układ ten wybił się znacznie ponad konkurentów, osiągając 7400 punktów.
Drugie miejsce zajął dziesięciordzeniowy MediaTek Helio X20 z wynikiem 6500 punktów. Zaraz za nim, z różnicą tylko 100 punktów, uplasował się Kirin 950. Potem znowu długo, długo nic i na czwartym miejscu znalazł się Snapdragon 820, który osiągnął 5300 punktów. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadł A9 od Apple – uzyskał „zaledwie” 4436 punktów.
Żebyście jednak nie zarzucali mi stronniczości, udało mi się dotrzeć też do podobnego testu, tym razem biorącego pod uwagę pracę pojedynczego rdzenia. Wyniki (przynajmniej dla mnie) nie są zaskoczeniem – tym razem zdecydowanie wygrywa Apple:
Jest to już kolejny raz, kiedy okazuje się, że w testach single-core procesory Apple znacznie prześcigają konkurencję. Na drugim i trzecim miejscu, praktycznie ex aequo, uplasowały się: Exynos 8890 i Snapdragon 820 z wynikiem – odpowiednio – 2270 i 2250 punktów. Podobnie jest w przypadku czwartej i piątej lokaty, które zajęły MediaTek Helio X20 i Kirin 950, osiągając – odpowiednio – 1890 i 1820 punktów.
Należy pamiętać, że testy w benchmarkach nie zawsze przekładają się na finalną wydajność i płynność pracy urządzenia, w jakim znalazł się dany procesor. Czynników, jakie się na to składają, jest wiele i na pewno zdajecie sobie z tego sprawę. Powyższe wykresy pokazują jednak jak wysoko możemy stawiać oczekiwania wobec każdego producenta – a im wyższa lokata w zestawieniu, tym większe wymagania użytkowników.
Przy okazji oba wykresy pokazują, jak przez ostatnie trzy lata rozwijały się procesory oraz jak zwiększała się ich moc. Warto poświęcić chwilę, aby je (chociaż pobieżnie) przeanalizować.