Twórcy popularnego narzędzia do sprawdzania wydajności sprzętu wydali Geekbench AI. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak nasz smartfon lub komputer wypadną w teście wydajności sztucznej inteligencji.
Geekbench AI idealnie wpisuje się w obecne trendy
Sztuczna inteligencja to ostatnio bardzo popularny temat. Można nawet odnieść wrażenie, że dziś każdy smartfon czy komputer, a także każda aplikacja musi mieć w sobie funkcje AI. Nad własnymi rozwiązaniami AI pracują najwięksi gracze, jak Google, Microsoft czy Apple, ale również mniejszy twórcy, starając się w ten sposób przyciągnąć użytkowników do swoich produktów.
W związku z tym coraz bardziej pożądane będą testy sprawdzające nie tylko typową wydajność procesora czy układu graficznego, ale również możliwości sprzętu w kwestii przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Patrząc z tej perspektywy wydanie narzędzia Geekbench AI wydaje się być strzałem w dziesiątkę.
Nowy program, jak sugeruje już sama nazwa, skupiony jest na testowaniu możliwości urządzenia w zakresie AI. Warto zauważyć, że Geekbench AI pozwala testować oddzielnie CPU, GPU i NPU. Ponadto narzędzie dostępne jest na komputery działające pod kontrolą macOS, Windowsa lub Linuksa, a także możemy pobrać wersję na Androida i iOS.
Wyniki podawane są za pomocą trzech parametrów – pojedynczej precyzji, połowicznej precyzji i kwantyzacji (INT8 lub precyzja 8-bitowa). Pod uwagę brana jest m.in. dokładność otrzymywanych danych, czyli jak blisko są one prawdy. Dzięki temu otrzymane wartości nie są losowym sprawdzeniem szybkości przetwarzania danych.
Nowy Geekbench AI jest już dostępny do pobrania
Jeśli chcesz sprawdzić możliwości swojego sprzętu w kwestii wydajności sztucznej inteligencji, to możesz już to zrobić. Geekbench AI jest dostępny bezpłatnie na wszystkich popularnych platformach – Windows, macOS i Linux oraz iOS i Android.
Wykonanie testu jest banalnie proste. Przykładowo na iPhonie wybieramy, co dokładnie chcemy sprawdzić – CPU, GPU czy Neural Engine. Następnie pozostaje uruchomić test i poczekać chwilę na wyniki. Zostaną one przedstawione w czytelny sposób, aby znalezienie interesujących nas wartości było szybkie i wygodne.