Jedne z najfajniejszych funkcji zaawansowanych smartwatchy lada dzień trafią na dwa zegarki Samsunga – Galaxy Watch 3 i Galaxy Watch Active 2. Przygotujcie się, bo będą mogły nawet mierzyć ciśnienie krwi!
Aplikacja Samsung Health Monitor w Polsce
Samsung przekazał w komunikacie prasowym, że już za kilka dni wprowadzi do 31 nowych krajów aplikację Samsung Health Monitor. Wśród nich znajduje się także Polska. Dlaczego to takie istotne? Dzięki niej, właściciele nowych zegarków Galaxy Watch, będą mogli skorzystać z niedostępnych wcześniej funkcji – monitorowania ciśnienia krwi oraz elektrokadriogramu.
Samsung Health Monitor zyskało oznaczenie CE w grudniu 2020 roku. Pozwala to na odblokowanie dodatkowych funkcji zdrowotnych w 28 krajach europejskich i kilku innych. Jak podał TaeJong Jay Yang, wiceprezes i szef zespołu ds. Zdrowia działu Mobile Communications w Samsung Electronics,
Od czasu wprowadzenia aplikacji Samsung Health Monitor w czerwcu ubiegłego roku, skorzystało z niej prawie milion osób. Zależy nam, aby udostępnić tę innowacyjną usługę zdrowotną większej liczbie osób na całym świecie, a najnowsze poszerzenie dostępności jest kamieniem milowym w naszej misji.
Pomiar ciśnienia krwi za pomocą smartwatcha
Już niebawem posiadacze smartwatchy Samsung Galaxy Watch najnowszych generacji, będą mogli mierzyć ciśnienie krwi za pomocą aplikacji Samsung Health Monitor.
Oczywiście zegarki te nie zostały stworzone z myślą o zastosowaniu czysto medycznym, dlatego też kalibracja pomiarów będzie wymagała porównania wyników badań z profesjonalnym ciśnieniomierzem. Samsung zaleca taką kalibrację na początku korzystania z tej funkcji, a później raz na cztery tygodnie. Oznacza to mniej więcej tyle, że ani Galaxy Watch 3 ani Galaxy Watch Active 2 nie są w stanie całkowicie zastąpić klasycznego ciśnieniomierza. Jednak mogą okazać się niezwykle przydatne, kiedy pomiar trzeba będzie wykonać w miejscu, w którym dostęp do takiego sprzętu jest utrudniony.
Elektrokardiogram w zegarku
Funkcja elektrokardiogramu działa, analizując aktywność elektryczną serca za pomocą czujnika zamontowanego w smartwatchach Samsunga. Tętno i rytm serca jest określane podczas półminutowego testu. Oczywiście nie jest to ekwiwalent szpitalnego badania EKG, ale pomaga w wykrywaniu nieprawidłowości w pracy serca, które mogą świadczyć o konieczności skonsultowania się z lekarzem.
Samsung Health Monitor zostanie zainstalowany automatycznie, gdy użytkownicy aktualizują swój smartwatch Galaxy do najnowszej wersji za pośrednictwem aplikacji Galaxy Wearable. Smartwatch wyśle wtedy na podłączony smartfon łącze, które przekieruje użytkownika do odpowiedniej strony w sklepie Galaxy Store.
Jak podaje Samsung, aktualizacji należy spodziewać się po 4 lutego. Będzie udostępniana stopniowo, więc rozsądnym byłoby spodziewać się pewnego poślizgu.