Porównanie zdjęć
Podobnie jak poprzednio, także i tym razem starałam się podczas testów dobierać te same kadry. W tym przypadku jednak nie było to możliwe w stu procentach. Zacznijmy od tego, że LG G5 w maksymalnej jakości (16 Mpix) robi zdjęcia w 16:9, a Galaxy S7 – 12 Mpix 4:3. Żeby zatem zdjęcia były w ogóle w jakikolwiek sposób porównywalne, poniżej zobaczycie jedynie fotografie o proporcjach właśnie 4:3. W takim trybie G5 robi zdjęcia w rozdzielczości 3984 x 2988 pikseli, podczas gdy Galaxy S7 – 4032 x 3024 pikseli – oba 12 Mpix.
Ale to nie jedyna przeszkoda ku tym samym kadrom. Obiektyw w Galaxy S7 jest szerszy, przez co – by zrobić zdjęcie zawierające w kadrze tyle samo, co G5 – trzeba się przybliżyć do obiektu. To z kolei automatycznie zmienia nieco perspektywę, z jakiej robione jest zdjęcie. Sami zatem przyznajcie, że przygotowanie tego porównania do najprostszych nie należało.
Standardowo już zdjęcia oboma modelami robione były chwilę po sobie, by zachować takie same warunki testowe dla obu z nich. Fotografie wykonywane były w trybie profesjonalnym, ale z ustawieniami automatycznymi – wszystko po to, by uniknąć przekłamań, z którymi możemy mieć do czynienia w trybie automatycznym.
Oba smartfony oferują możliwość zapisu zdjęć w .jpg i RAW. Jeśli ktoś od aparatu w smartfonie wymaga więcej, w obu modelach może skorzystać z wielu możliwości dostosowania parametrów w trybie profesjonalnym, w którym jest w stanie „wyciągnąć” nieco więcej, a później również podczas obróbki zdjęć w RAW w Photoshopie.
Poniżej znajdziecie zdjęcia porównawcze zrobione LG G5 (w każdym przypadku po lewej) i Samsungiem Galaxy S7 (zawsze po prawej). W pierwszej kolejności są to fotografie wykonane z dokładnie tego samego miejsca. Pod koniec natomiast postanowiłam Wam pokazać, jak wyglądają zdjęcia z maksymalnie zbliżonymi kadrami (tj. zbliżając się z S7 do fotografowanego obiektu, by uzyskać jak najbardziej podobny kadr do tego z G5).
Zaczynajmy:
Poniżej zdjęcia porównawcze z próbą zachowania tych samych kadrów (dlaczego jest to niemożliwe – już wiecie z wprowadzenia):
Wszystkie powyższe zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowym oknie:
Kilka cropów:
Kilka słów ode mnie:
W mojej ocenie bardzo trudno jest wskazać, który z dwóch porównywanych smartfonów robi lepsze zdjęcia. Oba w bardziej lub mniejszym stopniu przekłamują kolory, żaden idealnie ich nie odwzorowuje, co mogłam natomiast powiedzieć w przypadku Huawei P9. Las, dzieciakowo i kwiatek – w obu przypadkach kolory wyglądają zupełnie inaczej. Prawda jednak leżała gdzieś po środku – las był zielony, ale nie tak jasny, jak w G5, i nie tak ciemny, jak w S7. W logo sklepu ludzik jest ciemno-zielony, ciemniejszy niż w G5, ale jaśniejszy niż w S7. Z kolei kwiatek (fiołek?) był prawie granatowy (zdecydowanie nie fioletowy).
Zdjęcia zrobione S7 na pierwszy rzut oka wydają się ostrzejsze, ale po przybliżeniu paradoksalnie delikatnie bardziej ostre i szczegółowe są te z G5. Ale znowu, gdy przyjrzycie się dokładniej wszystkim zdjęciom dostrzeżecie, że zdjęcia z G5 czasem są jakby zamglone, choć obiektyw z całą pewnością był czysty (podczas testów mocno zwracałam na to uwagę).
Jestem bardzo ciekawa czy podzielacie moje spostrzeżenia i, co najważniejsze, jaka jest Wasza opinia na temat aparatów w G5 i S7. Dajcie koniecznie znać w komentarzach!
Kilka zdjęć w trybie szerokokątnym z LG G5, żebyście widzieli, jak to wygląda:
Wideo
Wideo można nagrywać w:
- LG G5: UHD bez stabilizacji, Full HD 30 fps i HD w 30 fps,
- Samsung Galaxy S7: UHD bez stabilizacji, QHD, Full HD 60 fps (we wszystkich brak HDR i śledzenia AF), Full HD 30 fps ze wszystkimi dodatkowymi funkcjami, dostępnymi w S7.
Porównanie jakości wideo w dzień i w nocy na jednym materiale:
Na koniec pytanie do Was, bo nie ukrywam, że jestem szalenie ciekawa… Który smartfon, według Was, jest lepszy, jeśli pod uwagę bierzemy aparat? Komentarze czekają na Waszą opinię! Ankieta poniżej – również :)
[total-poll id=150775]