Fotograficzne porównanie: LG G5 vs Huawei P9

Fotograficzne porównania przyjęte zostały przez Was ze sporym entuzjazmem, a skoro tak, lećmy z tematem dalej. Prosiliście o bezpośrednie zestawienie ze sobą zdjęć zrobionych Huawei P9 i LG G5. Proszę bardzo!

Wybór najlepszego fotograficznego smartfona aktualnie stanowi nie lada wyzwanie. Trudno zdecydować, który spośród flagowców, faktycznie robi najlepsze zdjęcia – zwłaszcza, że każdemu podobają się inne efekty (nie zawsze przecież wygrywa naturalność…). W czołówce jest Samsung Galaxy S7, Huawei P9, LG G5, HTC 10, iPhone 6s czy Lumia 950 XL. Dziś, wychodząc naprzeciw licznym prośbom z Waszej strony, porównamy fotografie z dwóch smartfonów: LG G5 i Huawei P9.

Na papierze oba aparaty prezentują się bardzo interesująco:

Interfejs aparatu w LG G5 wygląda tak:

a w Huawei P9 – tak:

PORÓWNANIE ZDJĘĆ

W przypadku każdego porównania fotograficznego staram się dobierać te same kadry. Ale o ile przy jednych smartfonów jest to idealnie możliwe, tak przy innych – zupełnie niewykonalne. Zacznijmy jednak od tego, że aby porównać LG G5 z Huawei P9 (aby faktycznie były w pewien sposób porównywalne) musiałam obniżyć maksymalną rozdzielczość zdjęcia w pierwszym z nich. Pamiętajmy bowiem, że G5 oferuje 16 Mpix, ale w formacie 16:9, stąd w porównaniu pod uwagę wzięłam 12 Mpix – 4:3. Dokładnie takie same wartości uzyskujemy przy P9. Z tym, że G5 robi zdjęcia w rozdzielczości 3984×2988 pikseli, podczas gdy P9 – 3968×2976.

Ale to nie jedyna przeszkoda ku tym samym kadrom. Obiektyw w Huawei P9 jest szerszy, przez co – by zrobić zdjęcie zawierające w kadrze tyle samo, co G5 – trzeba się znacznie przybliżyć do obiektu. To z kolei automatycznie zmienia perspektywę, z jakiej robione jest zdjęcie. Sami zatem przyznajcie, że przygotowanie tego porównania do najprostszych nie należało.

Standardowo już zdjęcia oboma modelami robione były chwilę po sobie, by zachować takie same warunki testowe dla obu z nich. Fotografie wykonywane były w trybie automatycznym – w obu przypadkach, by pokazać, jak oba zachowują się w warunkach, w jakich większość użytkowników smartfonów robi zdjęcia.

Oba smartfony oferują możliwość zapisu zdjęć w .jpg i RAW. Jeśli ktoś od aparatu w smartfonie wymaga więcej, w obu modelach może skorzystać z wielu możliwości dostosowania parametrów w trybie profesjonalnym, w którym jest w stanie „wyciągnąć” nieco więcej, a później również podczas obróbki zdjęć w RAW w Photoshopie.

Poniżej porównanie zdjęć – po lewej stronie LG G5, po prawej – Huawei P9.

Poniżej zdjęcia, w których G5 automatycznie włączył HDR:

Zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości (wystarczy otworzyć w nowej karcie):

Jeśli chodzi o samą jakość zdjęć, patrząc na fotografie z G5 i P9 osobno jestem przekonana, że powiecie, że w obu przypadkach są świetne. Bo i ja tak mówiłam :). Lecz gdy przychodzi do bezpośredniego zestawienia ich obok siebie okazuje się, że w G5 niebo jest zbyt idealnie niebieskie, co w rzeczywistości wcale nie miało miejsca. Kolory są lepiej odwzorowane w P9, o czym mówiłam również przy porównaniu P9 z S7. Nieco ostrzejsze zdjęcia wychodzą z P9, ale już pod względem szczegółowości oba modele prezentują podobny poziom – ze wskazaniem raczej na G5 (choć nie zawsze). W przypadku zdjęć nocnych te z G5 mogą się podobać bardziej ze względu na to, że są nieco jaśniejsze, a P9, przez wzgląd na swoje parametry, robi zdjęcia ciemniejsze. Według mnie nie ma jednoznacznego zwycięzcy tego pojedynku – każdy z aparatów ma swoje mocniejsze i gorsze strony (jak choćby dodatkowe tryby – szerokokątny w G5 i monochromatyczny w P9).

Jestem bardzo ciekawa jak Wy oceniacie jakość zdjęć z LG G5 i Huawei P9. A przede wszystkim – który z nich, według Was, jest lepszy, jeśli pod uwagę bierzemy możliwości fotograficzne. Kliknijcie w ankiecie odpowiednią odpowiedź:

[total-poll id=157562]

A tymczasem zostawiam Was jeszcze z charakterystycznymi dla LG G5 zdjęciami w trybie szerokokątnym:

I dla równowagi trochę zdjęć monochromatycznych z P9:

Exit mobile version