Z czego można wykonać części do nowego samochodu? Ford we współpracy z McDonald’s postanowił sięgnąć po… odpadki kawowe.
Samochody z dawką kofeiny
Jednym z głównych celów jest walka ze zmianami klimatu, co firmy chcą osiągnąć poprzez recykling odpadów tworzonych podczas produkcji żywności w McDonald’s. Producent samochodów będzie więc odbierał odpady żywnościowe, transportując je ze składowiska do swojego laboratorium, gdzie zostaną one przerobione na bioplastiki.
Ford razem z McDonald’s odkryli, że plewy kawowe można przekształcić w trwały materiał wzmacniający niektóre części pojazdu. Proces obejmuje ogrzewanie plew do wysokich temperatur przy niskim poziomie tlenu, które następnie są mieszane z tworzywem sztucznym i innymi dodatkami, co pozwala na uzyskanie granulek. Otrzymany materiał można formować w różne kształty.
Materiał charakteryzuje się dobrymi właściwościami
Jak podaje Ford, kompozyt spełnia wytyczne jakościowe dla wybranych części, takich jak obudowy reflektorów oraz inne elementy wewnętrzne i znajdujące się maską. Co więcej, powstałe komponenty będą o około 20% lżejsze i mają wymagać do 25% mniej energii podczas procesu formowania. Zdaniem producenta właściwości cieplne komponentu są znacznie lepsze niż te oferowane przez obecnie stosowany materiał.
Całe przedsięwzięcie będzie obecnie prowadzone na terenie Ameryki Północnej. Oczekuje się, że McDonald’s skieruje znaczną część plew kawy do Forda. Niewykluczone, że niebawem na podobny ruch zdecydują się pozostali producenci samochodów, którzy szczególnie ostatnio są pod dużą presją ze strony ekologów i coraz bardziej restrykcyjnych norm spalinowych. To jak najbardziej prawdopodobne, w końcu dziś prawie każda duża firma stara się wprowadzać rozwiązania stawiające na bardziej ekologiczne podejście do środowiska.
https://youtu.be/pEwWgnJl6m4
Warto dodać, że Ford zamierza w ciągu najbliższych lat w znacznie wyższym stopniu wykorzystywać tworzywa sztuczne powstałe w ramach recyklingu. Możliwe, że do materiałów zawierających dawkę plew kawowych dołączą niebawem kolejne, w których użyto odpadków żywnościowych. Pozostaje mieć nadzieję, że działania w tym kierunku faktycznie pozytywnie przełożą się na kondycję środowiska.
Polecamy również:
Ford Mustang – nie tylko ogromna moc, ale także nowoczesna technologia (test)