Sony Xperia 5 IV
Xperia 5 IV (źródło: Sony)

Zachlapałeś smartfon wodą? Zamiast wrzucać go do ryżu, odpal film na YouTube

Na YouTube można znaleźć naprawdę dużo dziwnych rzeczy. Jedną z nich są filmiki pomagające pozbyć się niechcianych kropelek wody z głośników smartfona. Najlepsze jest to, że… są skuteczne!

Filmy z YouTube, które pomogą osuszyć głośniki

Sporą determinacją wykazali się redaktorzy The Verge oraz specjaliści z iFixit, którzy postanowili zbadać, ile są warte filmiki z YouTube obiecujące usuwanie wody z głośników iPhone’a przy pomocy odpowiednio dobranych dźwięków. Okazuje się, że to nie kant!

Żeby podejść do sprawy profesjonalnie, iFixit zanurzył Phone’a 13 w wodzie z barwnikiem UV, po czym odtworzono na nim jeden z opublikowanych „osuszających filmów”. Następnie odstawiono smartfon na noc do wyschnięcia.

Barwnik UV był potrzebny, by określić, gdzie zbierała się woda. Okazało się, że w przypadku zamoczenia telefonu można wesprzeć się odtworzeniem odpowiedniego filmu z YouTube, co pomaga w wypchnięciu płynu z maskownicy głośnika.

Bardzo podobną funkcję wbudowano w Apple Watche. Apple wykorzystuje w niej emisję dźwięku, by usunąć wodę z zalanego urządzenia (nazywa się to Blokada wodna). Różnica polega na tym, że zegarek jest znacznie bardziej zwartą konstrukcją – taki produkt nie ma zbyt wielu miejsc, do których może dostać się woda.

Nie wkładaj smartfona do ryżu

Jedna z popularnych teorii zakłada, że w przypadku zamoczenia smartfona, należy wrzucić go do pojemnika z ryżem. W ten sposób wilgoć, która dostała się do środka obudowy, ma być z niej „wyciągnięta”.

Kilka miesięcy temu Apple odniosło się do tego mitu, przypominając, że umieszczanie iPhone’a w worku z ryżem to kiepski pomysł. Zamiast tego lepiej podjąć kilka innych kroków. Jak wskazał producent:

  • Stukaj telefonem delikatnie o dłoń, trzymając go złączem skierowanym w dół, aby usunąć pozostałą ciecz. Zostaw telefon iPhone w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza.
  • Po upływie co najmniej 30 minut zacznij ładować iPhone’a za pomocą przewodu Lightning lub USB‑C albo akcesorium.
  • Ponowne wyświetlenie komunikatu oznacza, że w złączu lub pod stykami przewodu nadal znajduje się ciecz. Zostaw telefon iPhone przez jeden dzień w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza. Czekając na wyschnięcie, możesz ponownie spróbować naładować iPhone’a lub podłączyć akcesorium. Proces suszenia może potrwać do 24 godzin.
  • Jeśli telefon wyschnął, ale nadal się nie ładuje, odłącz przewód od zasilacza i odłącz zasilacz od gniazdka ściennego (jeśli to możliwe), a następnie podłącz ponownie.

Co prawda wśród wymienionych punktów nie ma próby odtworzenia specjalnego filmu, ale jak stwierdzili specjaliści z iFixit, do pewnego stopnia okazuje się to pomocne, przyspieszając proces suszenia przez pozbycie się części wody z okolic głośników. W sytuacji stresowej można wypróbować ten patent.