W dzisiejszym świecie, w którym granice między państwami przestają istnieć, dosyć często zapominamy o istnieniu lokalnych firm. Jedną z nich jest Fibaro, która „na zachodzie” jest prawdopodobnie rozpoznawana bardziej niż na naszym rynku, a – jak się okazuje – jest polską spółką zajmującą się rozwiązaniami związanymi Smart Home. Dziś macie okazję, aby wygrać jedno urządzenie z oferty tego producenta.
Jeżeli chcemy być precyzyjni, to spółka nazywa się tak naprawdę Fibar Group, zaś Fibaro to określenie dotyczące bezpośrednio przygotowywanego przez firmę systemu automatyki budynkowej. Siedziba (a także hala produkcyjna) przedsiębiorstwa jest zlokalizowana w Poznaniu. Pozwólcie, że kilka słów o samym Fibaro opowie Wam Łukasz Tobis, jeden z pracowników firmy, z którym miałem okazję porozmawiać przy okazji targów IFA 2017.
Dosyć charakterystyczny dla urządzeń Fibaro jest ich… design, ponieważ właściwie wszystkie produkty są po prostu białe. Wyjątkiem jest czarna wersja kontrolera Swipe, wspominany na filmie Intercom oraz guziki, które są dostępne w różnych kolorach.
Pozwólcie, że nie będę wypowiadał się o pełnej linii produktowej Fibaro, ponieważ dokładniejsze i bardziej trafne odpowiedzi na te pytania znajdziecie po prostu na stronie producenta. Skupię się więc na dwóch aspektach tej sprawy – po pierwsze, wszystkie urządzenia są bezprzewodowe. W poprzednim akapicie wspomniałem o przycisku, prawda?
Możecie zobaczyć go na powyższym zdjęciu. To tyle, bez żadnych kabli i wiercenia. Jeżeli więc zaprojektujecie swój inteligentny dom, to możecie zaprogramować przycisk tak, aby zasuwał rolety, gasił światła w całym domu, blokował furtkę, odciął zasilanie od sprzętów w salonie i włączał alarm oraz położyć go na szafce nocnej. Ale możecie również wykorzystać go do czegoś mniej skomplikowanego – na przykład do zdalnego włączania świateł na zewnątrz domu, co w zależności od potrzeby zrobicie albo z salonu, albo z ogrodu.
A jaki będzie drugi aspekt, na którym chciałbym się skupić? To będzie konkret – urządzenie Flood Sensor. Jest to zasilany bateryjnie czujnik zalania i temperatury, który można wykorzystać do różnych celów. Wystarczy położyć urządzenie w łazience, aby przy odpowiednim zaprojektowaniu inteligentnego domu, woda została automatycznie odcięta w przypadku zalania, a skorelowanie Flood Sensor z omówionym na filmie termostatem, umożliwi zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. A jeżeli macie analagowy dom, to w przypadku wykrycia wody, czujnik zacznie migać, wydawać dźwięki oraz wyśle powiadomienie na Waszego smartfona.
Dlaczego skupiłem się akurat na tym urządzeniu? Z bardzo prostego powodu. Na moim biurku właśnie stoi białe, dosyć zgrabne pudełko…
Znajduje się w nim Fibaro Flood Sensor w wersji Apple HomeKit. Co to oznacza? Po pierwsze to, że współpracuje on tylko z urządzeniami na iOS 9 lub wyższym. Po drugie, czujnik nie został nawet uruchomiony, ponieważ nie mam ani smartfona, ani tabletu od Apple – został tylko wyjęty z pudełka w celu wykonania jednego zdjęcia ;).
Jest okazja, abyście to Wy stali się jego posiadaczami
Zasady konkursu są bardzo proste i ograniczają się do jednego zadania. Wystarczy, abyście zamieścili krótki komentarz ze zdjęciem, na którym znajdzie się miejsce, w którym przyda się Wam czujnik zalania oraz krótkie wyjaśnienie – dlaczego akurat tam. Może być to zarówno garaż, jak i łazienka, kuchnia, bagażnik samochodu, czy…. nie będę zabierał Wam pomysłów ;).
Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z akceptacją jego regulaminu, którego pełna treść dostępna jest >tutaj<.
Na zamieszczenie komentarza z pracą konkursową macie 48 godzin, liczone od momentu publikacji tego wpisu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone jako aktualizacja tego wpisu, najpóźniej do dnia 15.09 (piątek). Mam nadzieję, że będą zgłaszać się w nim tylko osoby, które będą w stanie korzystać z Fibaro Flood Sensor – tzn. takie, które są posiadaczami jakiegoś urządzenia Apple z systemem iOS w wersji 9 lub wyższej ;).
Powodzenia!
Aktualizacja:
Jako że lista zgłoszeń nie była zbyt długa, to wyłonienie zwycięzcy również nie potrwało zbyt długo ;). Zwycięzcą jest Błażej Nowak – na wszelki wypadek, zrzut jego komentarza umieszczam poniżej we wpisie. Oczekuj dalszych informacji na swojej skrzynce mailowej. Gratulujemy!