Fałszywe konta to prawdziwa zmora. Facebook jednak naprawdę mocno walczy z każdym podejrzanym profilem. I trzeba przyznać – idzie mu to bardzo dobrze.
Gigant z Menlo Park opublikował raport, z którego wynika, że zaledwie w trzecim kwartale 2019 roku, usunął aż 1,7 miliarda fałszywych kont. W całym bieżącym roku, Facebookowi udało się pozbyć aż 5,5 miliarda tego typu profili. W porównaniu z zeszłym rokiem, jest to znaczny wzrost, gdyż w 2018 roku z platformy zniknęło 3,3 miliarda fejków.
A to wszystko zasługa algorytmów – spory procent fałszywych profili zostaje zablokowanych już w trakcie zakładania konta. Jeśli nawet uda się takowe założyć – w większości przypadków zostaje ono bardzo szybko usunięte. Mówimy tutaj jednak o profilach zakładanych przez boty. Te Facebook z łatwością wyrzuca ze swojej platformy. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje również ogrom fejk kont, które są tworzone przez ludzi, a w tym wypadku znacznie trudniej jest zweryfikować oryginalność. Najczęściej osoba tworząca profil, proszona jest o podesłanie jakiegoś dowodu tożsamości. Jeśli uda się oszukać ten rodzaj zabezpieczenia – w większości sytuacji, konto udaje się założyć.
Facebook w swoim raporcie rozwija temat algorytmów o wiele bardziej. Mowa jest również o skuteczności ich działania w wypadku mowy nienawiści, sprzedaży narkotyków, czy propagowania samookaleczania się i samobójstw.
Pamiętajmy jednak, że algorytmy potrafią zdejmować niewinne profile jak i strony – mamy choćby przykład ogłoszenia zdjętego z powodu użycia słowa, które określa część rowerową. Obecnie, również rysunki, które przedstawiają np. pszczołę lecącą w stronę dwóch kwiatków, mogą być uznane za nawiązywanie do tragedii WTC, i ukrywane przez algorytmy jako „treści nieodpowiednie”.
W tym samym raporcie, pojawiły się również dane dotyczące Instagrama. Największy odsetek dotyczy zapobiegania treściom, które ukazują wykorzystywanie seksualne czy też nagość, w wypadku nieletnich. Instagramowi udało się pozbyć aż 512 tysięcy takich postów w pierwszym kwartale obecnego roku, oraz 754 tysiące w trzecim.
Jak sami widzimy, algorytmy wraz z upływem czasu działają coraz lepiej, a progres jest naprawdę zauważalny. Ciekawe, jak te statystyki będą prezentować się w przyszłym roku.