Nie można w nieskończoność wspierać starych wersji oprogramowania. Tak jak w wypadku „dużych” systemów jak macOS czy Windows ich okres używalności jest długi, tak w wypadku systemów mobilnych, ulega znacznemu skróceniu. Facebook uznaje urządzenia z Windowsem Mobile 8.1 za zbyt stare, żeby nadal zapewniać im wsparcie.
Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o wszystkie urządzenia (również te na Androidzie), które potrafią obsłużyć starsze wersje aplikacji, ale nie da się na nich zainstalować nowszych, ze względu na wymagania wyższych wersji.
Facebook zakończy więc wsparcie dla sprzętów na których działa Facebook w wydaniu v55 oraz Messenger z oznaczeniem v10. Chodzi o Androida, ale sprawa ogranicza się do Androida 2.1 i Androida 2.2, z których właściwie nikt już nie korzysta.
Inaczej ma się rzecz ze smartfonami działającymi na Windows Phone. Znam kilka osób, które mają starsze Lumie. Wszystkie wersje systemu poniżej edycji 8.1, włącznie z nią, zostaną pozbawione możliwości korzystania z Facebooka i Messengera. Jest jeszcze pewna furtka w postaci migracji na inną wersję aplikacji – zawsze można przerzucić się na Facebook Lite, trzeba jednak liczyć się z tym, że ta okrojona z wielu funkcji aplikacja nie będzie tak funkcjonalna jak podstawowa wersja.
Jednym ze sposobów, w jaki rozwijamy Facebooka, jest ciągłe wprowadzanie nowych funkcji, takich jak połączenia głosowe i wideo, gry i boty w programie Messenger. Korzystanie ze starszych wersji aplikacji byłoby utrapieniem dla użytkownika, sprawiałoby, że funkcje te nie działałyby tak, jak trzeba, albo nie działałyby w ogóle.
Facebook wycofa wsparcie dla aplikacji w następujących wersjach:
- Facebook (v55) i Messenger (v10) dla Androida 2.1 i Androida 2.2
- Facebook dla iPada, v26
- Messenger dla iOS, v8
- Facebook dla iOS (2011)
- Facebook na Windows Phone 8 i 8.1
- Messenger na Windows Phone 8 i 8.1
- Facebook na Windows 8 i 8.1 (w wersji desktopowej)
źródło: Tech2