5G

Facebook stworzył Matrixa, a Huawei traci szanse na wykorzystanie swojego sprzętu 5G – czyli co w Internecie Rzeczy piszczy

W świecie Internetu Rzeczy co tydzień pojawiają się nowe produkty, idee i wynalazki. Na łamach oiot.pl opisujemy przełomy w dziedzinach 5G i sztucznej inteligencji, które kształtują przyszłość całego technologicznego krajobrazu. Jeszcze bardziej doświadczymy tego w nadchodzącym dziesięcioleciu. Na co więc czekasz?

W tym tygodniu doświadczyliśmy punktu kulminacyjnego sagi sieci 5G od Huawei, zaglądnęliśmy w przyszłość przeglądarek wykorzystujących AI, zobaczyliśmy sposób na inteligentną moksybucję – i wiele więcej. Zainteresowani? Zapraszam na streszczenie tygodnia Internetu Rzeczy.

Koniec z korkami!

Autonomiczne samochody i inteligentne miasta to cel, do którego wspólnie zmierzamy. Zarówno producenci, jak i my – konsumenci. Musimy jednak rozwiązać dwa trudne problemy. Po pierwsze, jak stworzyć samochód oferujący autonomię poziomu 5. (czyli całkowitą, oznaczającą brak kierowcy w kokpicie), a po drugie – co zrobić z godzinnymi korkami w największych miastach?

Z pomocą przychodzi niemiecki projekt MEC-View, który wykorzystuje sieć 5G i system kamer, aby wywnioskować, jak sterować autonomicznymi samochodami na przestrzeni całego miasta. Choć wciąż potrzebuje on dużo pracy, to jesteśmy na dobrej drodze.

Elon Musk przeciwko konkurencji

Do osiągnięcia powyższego celu może przyczynić się także decyzja prezesa Tesli i SpaceX, Elona Muska, który powiedział, że jest gotów dostarczać części, baterie, a nawet oprogramowanie Autopilota do innych producentów samochodów elektrycznych. Czy on oszalał? Chyba tak, ale na punkcie rozwoju energii odnawialnej ;)

Biedny Huawei…

Już prawie trzy tygodnie temu rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wycofaniu całego sprzętu firmy Huawei z państwowej infrastruktury sieci 5G. Zjednoczone Królestwo podążyło za Stanami Zjednoczonymi oraz Francją i od razu zaczęło szukać następcy chińskiego giganta… w Japonii. Sprawy się jednak zagmatwały i rząd państwa zdecydował się zaufać europejskim firmom, a nawet dofinansować brytyjskie projekty rozwoju sieci 5G.

Huawei przekonuje jednak, że nie ma żadnego zagrożenia prywatności w przypadku używania jego sprzętu 5G / fot. Nikkei

Skłamałbym, mówiąc, że łatwo jest pojąć, co się dzieje w sadze Huawei. Na oiot.pl staramy się jednak ułatwić zrozumienie tego tematu i będziemy informować o nadchodzących zmianach.

Maszyny nieidealne

Pamiętajmy, że opisywane przez nas technologie, choć istnieją od dobrych kilku lat, wciąż są w początkowym stadium rozwoju. Algorytmy sztucznej inteligencji jeszcze nie są w stanie osiągnąć osobliwości. Przykład? Badanie National Institute of Standards and Technology wykazało, że w przypadku ludzi noszących maski w czasach pandemii, algorytmy rozpoznawania twarzy mylą się nawet w 50% przypadków.

Mówimy tu o trochę innym systemie, niż tym zastosowanym w FaceID naszych iPhone’ów, więc zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Matrix nadchodzi

Facebook jest w trakcie wprowadzania jednej z największych aktualizacji swojego portalu w kontekście prywatności. Nikt nie wie jednak, jak użytkownicy zareagują na te zmiany. Mark Zuckerberg postanowił więc „ułatwić” sobie życie. Laboratorium Facebooka stworzyło replikę tego portalu, na której… boty próbują imitować ludzi.

To prawda. Boty napędzane sztuczną inteligencją dzielą się między sobą postami i zaproszeniami do grona znajomych. Choć, tak naprawdę, są tylko naszym odbiciem.

https://oiot.pl/facebook-uzyl-ai-do-stworzenia-symulacji-facebooka/

Moksybucja – co to takiego?

To pytanie, na które odpowiadamy w poniższym artykule. W skrócie, jest to zabieg polegający na podgrzewaniu poszczególnych partii ciała płonącymi, ziołowymi cygarami. Wspiera to nasze zdrowie – może korzystnie wpłynąć nawet na astmę, reumatyzm i bezpłodność.

Oczywiście, przyszedł czas na inteligentne rozwiązanie w przypadku moksybucji. Smart Moxibustion Device X8 służy do odpowiedniego podgrzewania tej tajemniczej moksy w warunkach domowych.

Za urządzenie zapłacimy nieco ponad 200 złotych / fot. via Gizmochina

Możemy nim sterować przez aplikację firmy Xiaomi, a urządzenie samo przypomni o konieczności wymiany moksy. Więcej o Smart Moxibustion Device X8 – poniżej.

AI, które rozpoznaje ptaki

Ornitolodzy mogą zostać niedługo zastąpieni przez sztuczną inteligencję. A to dlatego, że zespół pod przewodnictwem André Ferreira’y opublikował właśnie model AI, który poprawnie rozpoznaje gatunki ptaków z dokładnością do 90%. Najciekawsze jest to, jak naukowcy stworzyli odpowiednio dużą bazę danych.

Rewolucja w auto-uzupełnianiu

Dzięki nowemu, trzeciemu generatorowi tekstu od OpenAI, będziemy mogli doświadczać zupełnie nowych wrażeń z naszych przeglądarek. Wystarczy wpisać pytanie, a zamiast strony internetowej, uzyskamy krótką, dokładną odpowiedź. GPT-3, bo tak się nazywa, może być początkiem rewolucji w dziedzinie przetwarzania tekstu, na którą tak długo czekaliśmy.

Potrafi też, na przykład, pisać oryginalne nuty na gitarę, a nawet – uzupełniać części zdjęć. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą potężnych umysłów pracowników OpenAI.

Hyundai zmienia plany

Producent Hyundai w przeszłości stawiał głównie na wykorzystanie napędu wodorem w swoich produktach. Postanowił on jednak zmienić strategię. Firma ma zamiar produkować milion samochodów elektrycznych każdego roku. Nie będzie to jednak łatwe. Sama Tesla przez cały rok 2019 sprzedała ich mniej, niż 400 tysięcy sztuk. Być może Elon Musk pożyczy koreańskiej firmie kilka patentów…

Odejdźmy od 5G i AI…

…i zejdźmy na ziemię. Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu głębokiego oddechu i łyku orzeźwiającej wody, szczególnie w lecie. Co jednak, jeśli sama butelka przypominałaby Ci o konieczności nawodnienia organizmu?

Tak, to możliwe / fot. Equa

Witaj w inteligentnym świecie. Equa Smart to butelka, która, po połączeniu z aplikacją i stworzeniu Twojego własnego planu picia wody, zaświeci za każdym razem, gdy powinieneś się napić. Można też sprawdzić swój poziom nawodnienia przez dwukrotne stuknięcie w jej korpus. Psst… działa ona też jako termos i możemy już ją kupić, to nie prototyp.

…to dopiero początek

Inauguracja do światu Internetu Rzeczy została zakończona. Możesz więc odetchnąć i w wolnej chwili ponownie odwiedzić oiot.pl. W końcu, za kilka lat wszyscy będziemy korzystać z 5G, pić z inteligentnych butelek i jeździć autonomicznymi samochodami…

Zapraszamy więc – do przyszłości.