Rząd ma zamiar stworzyć polską strategię półprzewodnikową
(źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Fabryka Intela w Polsce nie wypaliła, ale rząd nadal chce inwestować w półprzewodniki. Jak?

Projekt Intela został wstrzymany, ale polski rząd się nie poddaje i nadal ma zamiar inwestować w półprzewodniki. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało krajową strategię i aktualizację uchwały w sprawie Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych.

Polska bez fabryki półprzewodników Intela

Intel w najbliższym czasie nie wybuduje swojej fabryki półprzewodników w Polsce. Według wcześniejszych planów gigant miał zamiar wznieść w Miękini pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Projekt ten został jednak wstrzymany – informację tę przekazał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w połowie września 2024 roku.

Jak zaznaczył przedstawiciel rządu, nasz kraj wywiązał się ze swojej części umowy oraz, wraz z Komisją Europejską, zagwarantował dofinansowanie. Jednak amerykański producent zrezygnował z projektu na minimum dwa lata, za powód podając globalne problemy finansowe. Prace inwestycyjne zostały także wstrzymane w Niemczech i ograniczone w Malezji. Gigant aktualnie angażuje się we współpracę z Amazonem oraz stara się skupić na rynku amerykańskim. Co jednak dalej z półprzewodnikami w Polsce? Rząd ma plan.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem
Wizualizacja fabryki Intela w Miękini pod Wrocławiem (źródło: Intel)

Jaki plan na półprzewodniki mają rządzący?

Uruchomienie fabryki było zaplanowane na 2027 rok i miało zapewnić około 2 tysięcy miejsc pracy. Koszt inwestycji szacowany był na ponad 20 miliardów złotych, z czego zapewnienie 7 miliardów złotych leżało w gestii Polski. Kilka dni przed wstrzymaniem projektu przez giganta Krzysztof Gawkowski twierdził, że inwestycja jest w toku oraz, że KE pozwoliła na przekazanie wniosku o notyfikację pomocy publicznej.

Planowane przedsięwzięcie Intela miało być przełomowe dla naszego kraju. Polski rząd jednak nie chce się poddać i nadal ma zamiar inwestować w półprzewodniki. Ministerstwo Cyfryzacji chce opracować własną, polską strategię półprzewodnikową. Zapowiedziano, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uchwała w sprawie Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych zostanie zaktualizowana.

Ministerstwo Cyfryzacji zamierza stworzyć wieloletnią politykę w kwestii kluczowych obszarów inwestycyjnych w półprzewodniki i inne technologie. Rządzący chcą, aby nowopowstały dokument stał się ważnym punktem odniesienia dla Polski jako atrakcyjnej lokalizacji dla nowych inwestycji. Za realizację przyszłych planów inwestycyjnych z potencjalnymi inwestorami odpowiedzialne będą poszczególne ministerstwa oraz instytucje publiczne.