Na tą aktualizację aplikacji mObywatel czekali wszyscy posiadacze telefonów od Apple. Dzięki niej również ich telefony będą mogły służyć do realizacji recept wystawionych drogą elektroniczną.
Kilka tygodni temu polska służba zdrowia przeszła kolejny etap ewolucji, w ramach którego dotychczasowe, papierowe recepty zostały zastąpione ich elektronicznymi odpowiednikami. By mieć do nich dostęp wymagane jest posiadanie telefonu (wtedy receptę można otrzymać na SMS) albo smartfona (e-mail albo dedykowana aplikacja).
Tą dedykowaną aplikacją jest właśnie mObywatel, który w wersji na Androida oferował już dostęp do e-recepty znacznie wcześniej. Teraz mogą skorzystać z niej również posiadacze telefonów z iOS.
Zapraszam @MatRatajczak i wszystkich innych fanów Apple do nowej wersji mObywatela, która od dziś ma dostęp do e-recepty! Wielkie podziękowania dla @COIgovPL i @MC_GOV_PL za super współpracę! pic.twitter.com/weJOfqojGw
— Janusz Cieszyński (@jciesz) January 31, 2020
Wygodniej, szybciej, bezpieczniej
Zastąpienie papierowych recept ich elektronicznymi odpowiednikami to z wielu względów bardzo korzystne rozwiązanie. Po pierwsze, tak jest po prostu wygodniej – nie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą kawałka papieru. Po drugie – tak jest szybciej, czasem sporo trudności sprawia farmaceucie nawet rozczytanie pisma lekarza, które często nie należy do najwyraźniejszych.
Jest to również rozwiązanie bezpieczniejsze – znacznie trudniej jest zdobyć dostęp do e-recepty niż tej papierowej. Tą drugą wystarczy po prostu zgubić, by przypadkowy znalazca dowiedział się, jakie leki aktualnie przyjmujemy. Dodatkowo jej zgubienie wiąże się z koniecznością ponownej wizyty u lekarza, co może być sporym problemem, zwłaszcza gdy mówimy o specjalistach. Lepiej zatem korzystać z wersji elektronicznej.
iOS nieco w tyle, jednak coraz mniej
Aktualizacje aplikacji mObywatel do najnowszej wersji jako pierwsi otrzymują, co do zasady, posiadacze telefonów z Androidem. Tutaj nie ma się czemu dziwić – są w Polsce znacznie bardziej popularne od iPhone’ów. Nie oznacza to jednak, że wśród posiadaczy telefonów z iOS popytu na aplikację i jej funkcje nie ma, a wręcz przeciwnie.
Zarówno sadowników, jak i androidowców obowiązują dokładnie te same zasady przyjęć do lekarzy, te same zasady otrzymywania recept i te same zasady realizacji wszystkich innych spraw urzędowych, które zapewnia mObywatel. Cieszy zatem, że wersja na iOS została zaktualizowana zgodnie z przewidywanym terminem – do końca stycznia 2020 roku (aktualizacja pojawiła się dokładnie ostatniego dnia stycznia, czyli wczoraj).
Wszystkich, którzy jeszcze tego nie uczynili, zachęcamy do pobrania mObywatel ze sklepu AppStore albo Google Play – oczywiście w zależności od posiadanego telefonu.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia