Empik płać spojrzeniem
(źródło: informacja prasowa)

W Empiku zapłacisz „spojrzeniem”. Początkowo w pięciu salonach

W pięciu Empikach w Polsce będzie można skorzystać z nowej metody płatności. Co ciekawe, klienci będą musieli tylko spojrzeć na specjalne urządzenie.

Empik wykorzysta biometrię podczas płatności

Relacje między biometrycznymi zabezpieczeniami a nowymi metodami płatności mają się całkiem dobrze. Wystarczy spojrzeć na Apple Pay – na iPhone’ach płatność możemy potwierdzić za pomocą Touch ID lub Face ID. Do grona firm, które łączą biometrię z płatnościami, postanowił dołączyć Empik.

Empik, we współpracy z Mastercard i PayEye oraz partnerem technologicznym programu, firmą Planet Pay, postanowił uruchomić nowy sposób płatności w pięciu salonach w Polsce. Należy tutaj podkreślić, że klient w celu zapłacenia za towar będzie musiał wykorzystać tylko swoje spojrzenie.

Decyzja związana z wdrożeniem nowej metody płatności ma być podyktowana rosnącą popularnością technologii opartej na biometrii. Firmy, które biorą udział w omawianym programie, powołując się na przeprowadzone badania, wskazują, że globalnie 74% konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych. W Polsce natomiast 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią. Dane wskazują, że szczególnie wśród młodych osób nowa technologia powinna spotkać się z dobrym przyjęciem.

Biometryczny system płatności będzie wykorzystywał wzorce tęczówki oka i twarzy klienta. Rozwiązanie ma być dostępne w ramach testów już od 12 czerwca 2024 roku w 5 salonach Empik w następujących lokalizacjach: Warszawa Westfield Mokotów, Wrocław Bielany, Kraków Kazimierz, Poznań Posnania oraz Czeladź M1.

Empi płać spojrzeniem
(źródło: informacja prasowa)

Biometria ma uprościć proces płatności

Wypada wspomnieć, że system płatności biometrycznych, który pojawi się w wybranych salonach Empik, będzie pierwszym w Europie pilotażowym wdrożeniem w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Program Mastercard Biometric Checkout w założeniach ma pomóc w ustanowieniu standardów dla nowych sposobów płacenia, umożliwiając posiadaczom kart płatniczych korzystanie z szerokiej gamy biometrycznych metod uwierzytelniania płatności – np. odcisk palca, skan dłoni, twarzy czy tęczówki. Jedną z głównych zalet ma być wygoda, bowiem kupujący nie musi już używać fizycznej karty płatniczej, gotówki ani urządzenia mobilnego.

Zdecydowanie cieszy fakt, że w programie pilotażowym bierze udział PayEye. Mamy bowiem do czynienia z polskim fintechem, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem połączenia biometrii oka oraz twarzy. Warto wiedzieć, że system PayEye składa się ze specjalnego terminala. Natomiast proces płatności wymaga precyzyjnej kalibracji, więc w założeniach nie ma ryzyka, że klient przypadkiem spojrzy na terminal i dokona niezamierzonej płatności.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak informuje portalspozywczy.pl, klienci nie zostaną pozostawieni bez pomocy. Otóż w pięciu salonach Empik pojawią się ambasadorzy projektu, którzy pomogą skorzystać z nowej metody płatności. To jak najbardziej zrozumiałe, bowiem prawdopodobnie wiele osób wcześniej nie miało styczności z takim systemem.

PayEye aplikacja
(źródło: informacja prasowa)

Należy jeszcze wiedzieć, że przed pierwszym skorzystaniem konieczne będzie wykonanie kilku czynności. Po pierwsze, wymagany będzie telefon i karta płatnicza. Po drugie, na smartfonie trzeba będzie zainstalować aplikację PayEye (Google Play i App Store), a następnie wprowadzić w niej wymagane dane. W kolejnym kroku użytkownik będzie musiał wprowadzić kody w aplikacji, które otrzymał pod wskazany numer telefonu i adres e-mail. Wymagane jest również ustalenie kodu PIN.

Po wypełnieniu wszystkich punktów, kolejne płatności będą już opierały się wyłącznie na wykorzystaniu biometrii. Oznacza to, że klient nie będzie już potrzebował fizycznej karty płatniczej czy urządzenia mobilnego.