elektromobilność

Polskie problemy z elektromobilnością i 5G oraz tydzień nowości Asystenta Google. I wiele więcej

Losy świata Internetu Rzeczy toczą się dalej. W tym tygodniu doświadczyliśmy m.in. problemów z rozwojem elektromobilności i sieci 5G w Polsce, a także pierwszego telefonu w historii z wbudowanym ciśnieniomierzem. Ale to tylko początek.

Wszystko opisaliśmy już na łamach oiot.pl – serwisu siostrzanego tabletowo.pl. Jeśli jednak którykolwiek z tych ciekawych tematów przebiegł obok Ciebie niezauważony, zapraszam na krótkie streszczenie ostatniego tygodnia wydarzeń w świecie IoT.

PGE kończy z elektromobilnością

Ah, niestety – fani (a co ważniejsze – posiadacze) samochodów elektrycznych poczekają jeszcze trochę na ładowarki w okolicach największych polskich dróg. Polska Grupa Energetyczna właśnie ogłosiła, że kończy z projektem budowy sieci stacji ładujących pojazdy elektryczne, mimo tego, że wciąż będzie musiała za nie zapłacić.

Wszystkie istniejące ładowarki staną się za to płatne. To nie wygląda dobrze.

Sztuczna inteligencja na ratunek

Świat AI wyglądał jednak nieco bardziej kolorowo w ostatnim tygodniu. IBM ogłosiło właśnie, że ich algorytmy napędzane sztuczną inteligencją potrafią ocenić ryzyko zachorowania na choroby genetyczne.

Po analizie dokumentacji zdrowotnej pacjenta oraz danych z biomarkerów, system ten z całkiem dobrą dokładnością przewiduje ryzyko zachorowania na takie choroby, jak zawał serca. Już niedługo ma trafić do amerykańskich lekarzy.

Po miesiącach przygotowań, brytyjska policja będzie w końcu testować system rozpoznawania twarzy, który wykrywa także ludzkie emocje. Chociaż nie wiemy, jak dobrze działa, na rynku miasta Gainsborough już wkrótce pojawią się kamery wspierające tę funkcję.

Jak sprawdzi się w najbardziej monitorowanym kraju na świecie? Przekonamy się.

Asystencie, powiedz przecie…

To był dopiero tydzień nowości dla Asystenta Google! Mimo tego, że jest zainstalowany domyślnie na każdym smartfonie z Androidem, właśnie przebił liczbę 100 milionów pobrań w sklepie Play. No właśnie, tylko… dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Asystent amerykańskiego giganta otrzymał także nowe menu ustawień. Najlepiej ilustruje je poniższe porównanie (nowe menu po prawej).

Funkcja ta powoli trafia do użytkowników / fot. via Android Police

Nowość ta wyciąga na wierzch rutyny Asystenta, a także ułatwia poruszanie się po ustawieniach. Niestety, nie do końca jeszcze działa.

Chociaż Asystent ten to światowy behemot, sama spółka Google chce, aby był on używany coraz częściej. Stworzyła w tym tygodniu poradnik, jak używać jego najnowszych funkcji. Wiele z nich jest jednak dostępnych tylko w krajach anglojęzycznych.

Mamy na to rozwiązanie. Poniższy poradnik pomoże w ułatwieniu sobie życia Asystentem Google – po polsku.

Ciekawe urządzenia

Naturalnie, czym byłby Internet Rzeczy bez inteligentnych (mniej lub bardziej) urządzeń? Na oiot.pl można znaleźć zarówno ich recenzje, jak i zapowiedzi. W tym tygodniu mieliśmy dla Was wrażenia z używania inteligentnego wentylatora Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C (integruje się on nawet z Asystentem Google).

Firma Lava stworzyła za to pierwszy w historii telefon z wbudowanym ciśnieniomierzem. Choć nie jest to smartfon, to wiem, że niektórzy czekali długo na takie urządzenie.

Jak wygląda telefon Lava Pulse / fot. FoneArena

Wystarczy przyłożyć palec do skanera, a uzyskamy informację o naszym ciśnieniu i pulsie. Telefon ten został stworzony w celu szybszego wykrywania chorób układu krwionośnego ludności Indii. Dlatego też jest bardzo tani.

Firma Colgate pokazała natomiast coś równie ciekawego – szczoteczkę ze sztuczną inteligencją. Colgate Hum, bo tak się nazywa, dzięki wbudowanym sensorom analizuje nasz unikalny sposób mycia zębów. Podobno ma to zapewnić lepszą efektywność szczotkowania.

IoT za oceanem

W Stanach Zjednoczonych sztuczna inteligencja ma się bardzo dobrze. Biały Dom zapowiedział właśnie, że zwiększy wydatki na AI i komputery kwantowe do 1,5 miliarda dolarów w następnym roku. Jego cel? 2 miliardy już w roku 2022. Zobaczymy, co z tego będzie.

Natomiast spółka siostrzana Google, Cavnue, łączy siły z władzami stanu Michigan w celu stworzenia autostrady dla autonomicznych samochodów. Ma ona ułatwić podróż kierowcom i uwolnić prawdziwy potencjał niezależnych pojazdów.

Pierwszy koncept tej autostrady / fot. Engadget

Droga ta ma mieć 65 kilometrów długości i przechodzić przez najważniejsze miejsca w stanie Michigan. Zapowiada się naprawdę innowacyjnie.

Co dalej?

Jak Neo w Matrixie, teraz to Ty musisz podjąć odpowiednią decyzję. Czytać oiot.pl czy nie czytać? Oto jest pytanie… Mam jednak nadzieję, że odpowiedź jest prosta.

Aby codziennie dowiadywać się o najnowszych wiadomościach ze świata elektromobilności, Smart Home, AI i 5G, wystarczy wpisać te cztery litery w przeglądarkę. To naprawdę łatwe.

Do zobaczenia!