Od środy 8 stycznia lekarze przepisując leki pacjentom, wystawiają już tylko elektroniczne recepty. Papierowe karteczki z hieroglifami, które potrafili deskryptować jedynie farmaceuci w aptekach, przeszły do historii. E-recept możemy szukać w aplikacji mObywatel.
Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej ogłosiło oficjalny start e-recept w Polsce. Dzięki aplikacji mObywatel możemy je odnaleźć i zrealizować w dowolnej aptece. Tam przy okienku pokazujemy farmaceucie ekran smartfona z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać telefonu, możemy podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.
E-recepta dostępna jest dla smartfonów z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
Co jeśli nie mam smartfona?
Oczywiście e-recepty nie będą pojawiać się wyłącznie w aplikacji mObywatel. Na razie korzysta z niej około miliona osób, więc ograniczenie dostępności recept wyłącznie do tego programu, momentalnie stałoby się ogromnym problemem w skali całego kraju. Co prawda skorzystanie z recepty bez wydruku wymaga za pierwszym razem zalogowania się do systemu Internetowego Konta Pacjenta, ale kiedy je skonfigurujemy, przy każdej wizycie u lekarza e-recepty będą przychodzić nam już automatycznie na telefon.
Jednocześnie, twórcy usługi najwyraźniej przewidzieli, że chory w aptece może mieć problem z szybkim i sprawnym zalogowaniem się na pocztę i wyświetleniem PDF-a z receptą. Wprowadzili więc opcję podania 4-cyfrowego kodu otrzymanego SMS-em. To znaczne usprawnienie dla osób starszych, którzy często korzystają z tradycyjnych telefonów bez internetu.
Profil Zaufany dla aplikacji mObywatel potwierdzisz teraz także w szpitalu
źródło: gov.pl, informacja prasowa