Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ważną korespondencję dostajemy listownie, ale coraz częściej istotne dokumenty przesyłamy pocztą elektroniczną. Kiedy urzędy w Polsce wkroczą w XXI wiek?
e-Doręczenia mają za sobą długą historię
W 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło pomysł na to, jak zabrać się za kult listów papierowych w Polsce. O listach poleconych, które moglibyśmy dostawać na bezpieczne skrzynki poczty elektronicznej słyszymy już więc od kilku lat. Wydawać by się mogło, że cały projekt został nieco zaniedbany – że resort cyfryzacji bardziej skupił się na rozwijaniu aplikacji niż na redukcji papieru krążącego między urzędami a obywatelami. Na szczęście coś w tej materii się zmienia.
Na portalu gov.pl pojawiło się przypomnienie dla organów administracji publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego, dotyczące konieczności dołączenia do procesu wrażania e-Doręczeń. Taki przymus nakłada ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zauważył, że wciąż tylko niewielki procent zobowiązanych podmiotów podjęło konkretne kroki umożliwiające stosowanie Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych.
Zdajemy sobie sprawę, że jest to rewolucja. Przypomnę, że e-Doręczenia to nie tylko założenie skrzynki, ale też konieczność np. dostosowania wewnętrznych procedur związanych z przekazywaniem korespondencji w poszczególnych podmiotach. Janusz Cieszyński
Harmonogram wprowadzania e-Doręczeń przekazuje jasny komunikat: od 10 grudnia 2023 wyszczególnione w ustawie podmioty publiczne muszą być przygotowane do korzystania z systemu elektronicznego dostarczania „e-poleconych”. Chodzi na przykład o organy administracji rządowej, ZUS, KRUS, NFZ, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki samorządu terytorialnego, adwokatów, radców prawnych, czy notariuszy.
Czy muszę zakładać skrzynkę na e-Doręczenia?
Jeśli jesteśmy osobą prywatną, nie jest to wymagane i jeszcze długo nie będzie. Jednak założenie skrzynki do e-Doręczeń może okazać się praktyczne. Zwłaszcza, jeśli spodziewamy się dostarczania na nasz adres listów urzędowych, a nie przepadamy za wystawaniem w kolejkach na poczcie w oczekiwaniu na wydanie awizowanego poleconego.
Jak aktywować e-Doręczenia jako osoba prywatna?
Wniosek o przydzielenie skrzynki do e-Doręczeń możemy złożyć na stronie edoreczenia.gov.pl. Zatwierdzamy go profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym.
Praktycznie od razu można aktywować naszą skrzynkę dla elektronicznych poleconych, a następnie korzystać z tego samego adresu lub mObywatela, by sprawdzać stan naszej skrzynki odbiorczej. Zresztą, za każdym razem, gdy trafi tam urzędowy e-polecony, dostaniemy odpowiednie powiadomienie o nowej wiadomości na wskazany przez nas adres e-mailowy.
Nieliczne osoby zastanawiające się, co po 10 grudnia stanie się z platformą ePUAP, odpowiadamy: nic. Rozpocznie się wtedy okres przejściowy, w którym będą obowiązywały dwa kanały komunikacji z administracją publiczną.