Sony, pomimo startu przedsprzedaży swojej nowej konsoli, nadal oficjalnie nie podzieliło się wszystkimi informacjami na jej temat. Jednym z gorętszych ostatnio zagadnień na językach graczy jest dysk w PlayStation 5, a dokładnie jego pojemność i ewentualna możliwości rozbudowy.
Dysk w PS5 – skąd takie zamieszanie?
Temat samej konsoli PlayStation 5 jest przez opieszałość japońskiego producenta w serwowaniu informacji tematem trudnym, opartym często bardziej na domysłach niż faktach. Jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy nawet, czy możliwość rozbudowy powierzchni dyskowej urządzenia będzie w ogóle możliwa. Ba, informacja o możliwej rozbudowie nie wypłynęła oficjalnie jako prasówka od samego Sony – miejsce na dodatkowy dysk zostało zauważone podczas analizy oficjalnej prezentacji wnętrza PS5.
Temat dysku w konsoli nowej generacji jest bardzo ważny, ponieważ z 825 GB dla graczy zostanie jedynie 664 GB. Gry w dzisiejszych czasach potrafią ważyć nawet ponad 200 GB – dla użytkowników ze słabszym internetem taki przebieg spraw nie będzie zbyt pozytywny.
Z jakimi dyskami będzie współpracować PlayStation5?
Gdyby na ulicy ktoś zadał mi takie pytanie odpowiedziałbym prosto – z szybkimi. Ale do rzeczy. Musimy uświadomić sobie, że jednym z większych skoków między obecną a przyszłą generacją konsol są właśnie dyski.
W PlayStation4 mieliśmy do czynienia ze standardowym dyskiem HDD pod SATA III. W zależności od wersji miał pojemność 500 GB lub 1 TB. W związku z tym, przy chęci rozbudowy naszej konsoli, musieliśmy zwrócić uwagę jedynie na format dysku (2,5″). Ewentualnie gdy chcieliśmy, aby nasze gry wczytywały się szybciej, kupowaliśmy dysk SSD. Natomiast gdy mówimy o dysku w PS5, to sprawa nie jest już tak trywialna i pospolita.
Według zapewnień Sony, sama konsola ma wbudowany bardzo szybki dysk. Jego przepustowość, ma dochodzić nawet 5,5 GB/s. Dla porównania, najszybsze dyski SSD wspierające protokół NVMe pod PCIe 3.0 osiągają maksymalnie 3,5 GB/s.
Jednak dyski PCIe 4.0 NVMe oferują przepustowość około 7,0 GB/s. Możliwe jest więc, że Sony z chęci, aby konsola nie doznała spadku wydajności, może nawet programowo zablokować obsługę dysków PCIe 3.0. Takie działania miały już przecież miejsce w świecie technologii. Dobrym przykładem jest rynek smartfonów i pozbywanie się slotów na karty SD, ponieważ te są znacznie wolniejsze od pamięci wbudowanej. Z filmu Sony wynika, iż slot na dodatkowy dysk będzie wspierał wszystkie znane nam rozmiary dysków pod złącze M.2 tj. od 2230 do 22110.
Pierwszym z producentów, którzy ogłosili już, że mają w ofercie dysk wpierany przez PlayStation5 jest Western Digital z jego SN850. Producent przygotował nawet specjalną grafikę, w której chwali się taką funkcjonalnością. Ceny wyglądają następująco:
- 2TB – 449,99 dolarów
- 1TB – 229,99 dolarów
- 500 GB – 149,99 dolarów
Na razie czekamy na stanowisko Sony w tej sprawie.