Nadchodzą duże zmiany w aplikacji mObywatel – m.in. „zniknie” mTożsamość

źródło: Cyfryzacja KPRM

Aplikacja mObywatel nie tak dawno, bo pod koniec 2020 roku, doczekała się poważnego odświeżenia interfejsu, dzięki czemu korzystanie z niej jest jeszcze przyjemniejsze. Wkrótce odpowiedzialny za nią resort wprowadzi kilka istotnych zmian – „zniknie” m.in. mTożsamość.

Dzięki aplikacji mObywatel w jednym miejscu można mieć dostęp m.in. do informacji z dowodu osobistego (mTożsamość) i prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także eRecepty i informacji o zdobytych punktach karnych. Ponadto program umożliwia dodanie legitymacji szkolnej i studenckiej, a od niedawna również zaświadczenia o przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19.

Nadchodzą duże zmiany w aplikacji mObywatel

Jak informuje serwis Cashless, jeszcze w marcu 2021 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która obecnie odpowiada za aplikację mObywatel (po zlikwidowaniu Ministerstwa Cyfryzacji przejęła jego zadania), udostępni dużą aktualizację dla tego programu.

Jedną z największych zmian będzie zmiana nazwy modułu mTożsamość na mObywatel. Ponadto ograniczona zostanie ilość wyświetlanych informacji. Użytkownik od razu po wejściu do tej sekcji zobaczy jedynie swoje imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia oraz termin ważności posiadanego dowodu osobistego. Więcej zobaczy dopiero w kolejnym kroku, gdzie umieszczone zostaną również m.in. dane meldunkowe, a także imiona i nazwiska rodziców. Według deklaracji KPRM, rozszerzenie katalogu danych pozwoli korzystać z większej liczby usług. Jakich? Tego nie ujawniono.

Ponadto po aktualizacji zmieni się warstwa wizualna modułu mObywatel (dawn. mTożsamość), aczkolwiek będą to zmiany raczej kosmetyczne, a na pewno nie tak duże, jakie wprowadzono pod koniec 2020 roku. W module z informacjami z dowodu osobistego holograficzne godło Polski zostanie przeniesione pod zdjęcie, a do tego pojawi się obok niego falująca biało-czerwona flaga. Ponadto białe tło z obrysem orła zastąpią pofalowane cyfry, napis RP i obrys granic Polski. Wyszczególniona będzie też informacja o statusie dokumentu (czy jest ważny, czy nie). Użytkownik zobaczy również na ekranie programu aktualną datę i godzinę (jak w mPrawo Jazdy).

Odświeżona aplikacja mObywatel z wymienionymi powyżej zmianami nie jest jeszcze gotowa do pobrania. Jak jednak zostało już wspomniane, aktualizacja powinna zostać udostępniona do końca marca 2021 roku.

Exit mobile version