Wprowadzenie na szeroką skalę sztucznej inteligencji w programach do nauki języków obcych musiało nadejść prędzej czy później. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że pionierem w tej dziedzinie może okazać się Duolingo.
Kolejny krok w rozwoju AI
Producent oprogramowania odpowiedzialny za model językowy GPT opublikował niedawno kolejną iterację swojego projektu. Wersja 4, bezpośredni następca wersji 3.5, ma oferować większą kreatywność i dokładniejszy sposób wypowiedzi. Zupełną nowością dodaną w GPT-4 jest natomiast analizowanie zdjęć. Po wysłaniu fotografii do chatbota, ten jest w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytania dotyczące przesłanego materiału.
W trakcie prac nad GPT-4 z pewnością wiele przedsiębiorstw nawiązało lub próbowało nawiązać współpracę z twórcami oprogramowania w celu wdrożenia nowej wersji modelu językowego do swoich aplikacji. Jedną z takich firm okazało się Duolingo, a efekty partnerstwa widać już dziś.
Duolingo Max
Powyżej planu subskrypcyjnego Duolingo Super pojawił się nowy plan Max. Oprócz przejęcia funkcji od Super, nowy abonament dorzuca dwa nowe ćwiczenia: Explain My Answer i Roleplay (tłum. Wyjaśnij moją odpowiedź i Odgrywanie ról). Obydwie opcje wspierane są przez wspomniany wyżej model GPT-4.
Explain My Answer oferuje uczącym się możliwość wejścia w konwersację z sową Duo w trakcie ćwiczeń, niezależnie od tego, czy udzieliliście prawidłowej, czy złej odpowiedzi. W podstawowej wersji, przy popełnieniu błędu, aplikacja pokazywała wyłącznie prawidłową odpowiedź bez większych wyjaśnień. Klikając w nowy guzik po niektórych zadaniach możecie przeczytać, dlaczego Wasza odpowiedź była prawidłowa lub zła oraz poprosić o wskazanie przykładów, które wyjaśnią nieścisłości.
Roleplay to natomiast forma wyzwań, za które otrzymujecie doświadczenie tak, jak za każde inne zadanie. Klikając na postacie widoczne podczas „ścieżki nauki” (kolejne rozdziały z ćwiczeniami, do których dostęp odblokowujemy jeden po drugim) możemy przeprowadzić konwersacje z postaciami.
W ten sposób możecie np. wybrać się z Lin na wakacje, zamówić kawę z Oscarem lub iść do sklepu z meblami z Eddym. Sztuczna inteligencja postara się, aby żadna konwersacja nie wyglądała tak samo. Po odbyciu rozmowy otrzymacie informację zwrotną dotyczącą precyzji i złożoności wypowiedzi oraz wskazówki przydatne w kolejnych rozmowach.
Ci, którzy obawiają się jakości swobodnego AI, nie muszą się martwić – nad nowymi funkcjami czuwa zespół ekspertów i projektantów. Ludzie piszą scenariusze widoczne w Roleplay i upewniają się, że wstępna rozmowa pokrywa się z etapem, na jakim jest właśnie uczący się języka. Wykwalifikowane osoby przygotowują również pierwsze wiadomości i mówią modelowi, w jakim kierunku prowadzić konwersację. Odpowiedzi AI też podlegają analizie, w celu upewnienia się, że są one przeprowadzone w odpowiednim tonie i pokrywają się z faktami.
Niestety, póki co Duolingo Max ma trzy ograniczenia. Po pierwsze – jest ono dostępne wyłącznie dla uczących się francuskiego i hiszpańskiego z odpowiedziami w języku angielskim. Po drugie – nowy plan aktualnie jest dostępny tylko na systemie iOS. Po trzecie – plan miesięczny kosztuje 29,99 dolarów (130 złotych), a roczny 168 dolarów (750 złotych). Nie jest to więc tani plan, ale z pewnością znajdzie swoich fanów.