Ile to razy człowiek potrzebował szybko pokazać swój dowód osobisty, a ten leżał gdzieś zaplątany na dnie portfela? A gdyby tak po prostu wyciągnąć smartfon i okazać dokument wirtualnie? Ministerstwo Cyfryzacji właśnie uruchomiło zapowiedziany w zeszłym roku pilotażowy program, dzięki któremu to możliwe.
Muszę od razu ostudzić Wasz zapał, bowiem program pilotażowy działa póki co tylko na terenie czterech miast w kraju. Szczęśliwcami są osoby z Łodzi, Ełku, Koszalina i Nowego Wiśnicza. Usługa wchodzi w zestaw mDokumentów, które mają za jakiś czas przenieść większość dokumentów, jak choćby prawo jazdy czy wzmiankowany już wcześniej dowód osobisty do noszonych przez nas smartfonów.
Jeśli tak samo jak ja, pomyśleliście teraz o bezpieczeństwie tak wrażliwych danych, to od razu spieszę z wyjaśnieniem, że – zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji – nie należy tu myśleć o dowodzie osobistym „w telefonie”, ale raczej jako o dokumencie do którego mamy dostęp przez telefon. Chodzi o to, że nasz smartfon będzie jedynie miejscem, gdzie dokument znajdzie się po wpisaniu odpowiedniego kodu weryfikacyjnego, który otrzymamy SMSem. Pomysł nie jest niczym nowym. Zakładam że z podobnych rozwiązań wielu z Was korzysta każdego dnia, jednak ciekaw jestem, czy obywatele zdołają szybko „oswoić się” ze świadomością, że na przykład uwiarygodnienie swojej osoby w Urzędzie Miasta będzie zależne tylko i wyłącznie od SMSa.
Ministerstwo zastrzega, że rozwiązanie nie będzie obligatoryjne, obowiązkowe. Kto będzie chciał, ten może skorzystać, jednak nie należy spodziewać się tutaj przeniesienia niemal 38 milionów dowodów osobistych czy innych dokumentów obywateli do usługi mDokumenty, bez względu na to, czy osoby te są zainteresowane taką funkcjonalnością.
Warto też dopowiedzieć w tym miejscu, że dowód osobisty w ramach mDokumentów nie będzie zastępował starego, poczciwego dowodziku. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa, należy tu raczej skłaniać się ku opinii, wedle której taki „wirtualny” dokument będzie uzupełnieniem obecnego systemu, tym samym – zgodnie z literą prawa – posiadanie plastikowego dowodu potwierdzającego naszą tożsamość będzie nadal obowiązkowe.
Wiele ciekawych zastosowań mDokumentów, wraz z kilkoma pytaniami i odpowiedziami odnajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Pod tym linkiem można szybko zobaczyć prezentację (dokument .PDF), która prostym językiem tłumaczy filozofię działania systemu.
źródło: opr. własne, Ministerstwo Cyfryzacji