Jestem posiadaczem iPada 1.
Uwielbiam go.
Sądzę, że dostarcza wrażeń z użytkowania o jakich konkurencja może tylko pomarzyć.
Jest bardzo wydajny.
W AppStore można znaleźć dziesiątki tysięcy aplikacji napisanych specjalnie pod ten tablet, w tym setki darmowych.
iPad ma genialny ekran, który sprawił, że od momentu zakupu programu AVPlayer HD już w ogóle nie oglądam filmów na swoim komputerze.
I mimo jego licznych wad, uważam, że jest super.
Dlaczego więc napisałem artykuł o „7 powodach dla których nie powinieneś kupować iPada 2”? Ponieważ chciałem pozostać obiektywny i zachować równowagę wypowiedzi i sprowokować Was do dyskusji (co niewątpliwie się udało, patrząc po ilości komentarzy). Kilkukrotnie w komentarzach pod moimi wpisami zarzucano mi stronniczość i w większości przypadków musiałem się zgodzić z taką opinią – iPad bije na głowę konkurencję, która, pomimo ogromnego potencjału swoich urządzeń, po prostu, mówiąc kolokwialnie, „nawala”. Opóźnia daty wprowadzenia do sprzedaży, nie wydaje aktualizacji, nie produkuje wystarczającej ilości egzemplarzy urządzeń, aby każdy klient idący do sklepu mógł je nabyć.
Z drugiej strony, innym impulsem, który popchnął mnie do powiedzenia dlaczego nie powinieneś kupować iPada 2 jest fakt, że iPad 2 jest tylko nieznacznym ulepszeniem w stosunku do swojego poprzednika: największe zmiany możemy dostrzec w wyglądzie i pod maską, gdzie znalazł się poprawiony SoC i zwiększona ilość pamięci RAM. Reszta jest dokładnie taka sama, więc wielkim znakiem zapytania jest dla mnie sam fakt wyprodukowania takiego urządzenia, podobnie, jak wcześniej było pojawienie się iPhone’a 3GS. Drogie Jabłko, czyż nie lepiej było poczekać trochę dłużej i zaprezentować Apple iPada 3?
Wracając do tematu, dla kontrastu chciałbym teraz wyliczyć kilka powodów, dla których jednak powinieneś kupić iPada (a czy kupisz, to przecież decyzja i tak należy do Ciebie!).
Ekran
Stosunek 4:3 może i nie jest idealny do oglądania filmów, ale mnie to jakoś nigdy nie przeszkadzało. Czarne paski nad i pod ekranem nadają wideo bardziej kinowego klimatu. 4:3 jest idealne do przeglądania stron internetowych i gier. Dzięki technologii IPS, ekran iPada ma wspaniałe kąty widzenia, natężenie kolorów i kontrast. Mimo wszystko, przez brak zmian w ekranie w obu generacjach tabletu, można go zaliczyć do wspomnianych wcześniej wad modelu (skoro wychodzi druga generacja urządzenia, to chyba normalne, że spodziewamy się czegoś więcej niż w pierwszej…).
System i UX
iPad, dzięki systemowi iOS, jest błyskawicznie szybki. Rzadko kiedy użytkownik ma szansę zobaczyć pominiętą animację przejścia pomiędzy oknami lub chwilowy zastój. Tego drugiego nie doświadczyłem już jakiś czas, nawet w okresie, kiedy mój iPad miał złamany system i uruchomione kilkanaście maleńkich aplikacji w tle, które, teoretycznie, powinny spowalniać pracę urządzenia.
iOS jest nie tylko szybki, ale także dopracowany i intuicyjny. Podczas codziennego użytkowania nie doświadczymy błędów, krzaków, niedociągnięć czy innych „baboli”, które możemy zobaczyć u konkurencji. Proste, kolorowe ikony ekranu głównego, całkowity brak widgetów, belki z dużymi i wyraźnymi przyciskami oraz wiele innych elementów interfejsu sprawiają, że używanie iPada jest intuicyjne i odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek.
Aplikacje
Apple nie tak dawno temu chwaliło się, że w AppStore można znaleźć ponad 65.000 aplikacji napisanych specjalnie dla iPada 1 i 2. Myślę, że dziś, po kilku miesiącach, liczba ta wzrosła do co najmniej 75.000. Daje nam to wynik całkowicie wykluczający konkurencję, która urządzeniom ze swoim systemem może zaoferować mniej niż 1000 programów.
Warto dodać, że wiele z tych dziesiątek tysięcy aplikacji jest darmowych. Organizacje takie, jak FreeAppADay przekonują programistów, aby na jeden dzień obniżyli cenę swoich programów do 0.00. W momencie takiej promocji możemy pobrać płatną aplikację za darmo i zaoszczędzić cenne „zielone”.Bateria
Jednym z najważniejszych zadań tabletu jest zapewnienie długiego czasu pracy na baterii. Z założenia to urządzenie ma pełnić funkcję mobilnego komputerka, który możemy mieć zawsze przy sobie: na wyjazdach służbowych, wakacjach czy wyjściach ze znajomymi. Niestety, nie każdy tablet multimedialny potrafi wytrzymać na baterii dłużej, niż 5-6 godzin. Duży ekran, mocne podzespoły, aparat fotograficzny (który jest naszym zdaniem zupełnie niepotrzebny), moduł 3G i optymalizacja systemu to jedne z czynników, które mają wpływ na czas pracy urządzenia na akumulatorze.
iPady pierwszej i drugiej generacji słyną z tego, że potrafią zapewnić 9-10 godzin rozrywki lub pracy bez potrzeby podłączenia do prądu. To bardzo dobry wynik, który jest, niestety, często nieosiągalny dla konkurencji.Wygodna klawiatura
Według mnie jedną z największych wad Androida (w wersji poniżej 3.0) dedykowanego tabletom jest klawiatura. Panoramiczny ekran sprawia, że jej przyciski są wąskie i mało wygodne, a w przypadku urządzeń z oporowym ekranem – bardzo ciężko reagują na dotyk palca lub rysika.
Ekranowa klawiatura, którą znajdziemy w iPadzie, jest bardzo wygodna i pozwala na szybkie wprowadzanie znaków bez większych pomyłek. Pomagają w tym duże, wyraźne klawisze i funkcja autokorekty, która, jakkolwiek czasem złośliwa, zwykle działa sprawnie i zwiększa komfort pisania.
Klawiatura iPada ma także kilka bardzo przydatnych skrótów. Dwukrotne uderzenie palcem w spację stawia kropkę po ostatnim słowie i rozpoczyna kolejne zdanie wielką literą, klawisz z globusem pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy różnymi językami klawiatur, a przesunięcie w górę palcem po literach a, e, s, c, n, z i o powoduje pojawienie się odpowiedniego znaku narodowego.iPad 2 jest dostępny w sprzedaży
Zaraz po premierze iPada 2 wieku naszych Czytelników miało problem z zakupem tabletu w iSpocie lub przez internet. Jego przyczyną była mała dostawa tych urządzeń na obszar Polski ogólnie, nie wiadomo niestety czym powodowana. Z Waszych relacji wnioskuję, że sytuacja nieco się już ustabilizowała i teraz każdy może kupić iPada 2 – jeżeli nie w sklepie to przez internet.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o tabletach konkurencji na które wszyscy czekamy – tutaj dam przykład Asusa Eee Pada Transformera, który, z powodu niewielkiej dostawy, w USA przestał być dostępny już w kilka godzin po premierze. Polskim fanom na jego pojawienie się przyjdzie poczekać jeszcze trochę czasu, ponieważ moment ten jest wciąż przesuwany przez Asus Polska. Podobnie sytuacja ma się z tabletami Samsunga, Galaxy Tab 10.1 i 8.9, oraz Toshiby, które mają jeszcze przed sobą długą drogę zanim pokażą się na rynku europejskim.
Powyższe zalety mają największy wpływ na przyjemność płynącą z użytkowania tabletu. We wszystkich paragrafach wymieniłem funkcje i aspekty działania w kategoriach, których konkurencja zaledwie raczkuje. Zarówno ten, pozytywny, artykuł, jak i poprzedni, negatywny, miały na celu szybką analizę wad i zalet iPada 1/2 i nadanie spojrzeniu na te tablety rzetelnego wymiaru.