DJI jest znane z oferowania udanych dronów z różnych klas i specjalizacji – od niewielkich konstrukcji dla amatorów, po spore maszyny latające, do których pilotowania potrzebne są specjalne uprawnienia. Najnowszy model FPV współpracuje z goglami, umożliwiającymi nam niemal kinowe wrażenia podzas lotu.
DJI FPV – sportowy dron dla fanów dynamicznych ujęć
DJI nazywa swój nowy dron FPV sprzętem hybrydowym, łączącym zalety sportowych dronów z możliwością podglądu z kamery w widoku pierwszej osoby (First Person View) ze sprzętami o typowo kinowym rodowodzie, stworzonymi dla twórców i filmowców. Firma ma nadzieję, że drony FPV znajdą szersze zastosowanie i będą mogły służyć większemu gronu odbiorców.
Oczywiście pilotowanie dronem FPV jest bardziej skomplikowane niż urządzenia, którego widok z kamery prezentowany jest nam na ekranie przyczepionym do kontrolera. Dlatego też DJI oferuje użytkownikom drona FPV serię samouczków, które pomogą opanować podstawy pilotażu oraz konfigurowania drona pod nasze potrzeby.
FPV oferuje kilka trybów. Najbardziej podstawowy nie powinien być żadnym wyzwaniem dla tych, którzy liznęli już co nieco latanie dronami DJI – wykorzystuje GPS i systemy utrzymywania pozycji, znane z tych sprzętów. Z przodu znajdują się czujniki wykrywające przeszkody, co pomoże automatycznie wytracić prędkość przed obiektem, do którego szybko zbliża się dron.
Bardziej doświadczeni piloci będą mogli zdjąć ograniczenia nakładane przez zabezpieczenia i przerzucić się na sterowanie ręczne. Jest jeszcze tryb sportowy, w którym swoboda ruchów jest jeszcze bardziej zwiększona, ale jednocześnie, ze względu na znacznie większe ryzyko, ma dodatkowe opcje bezpieczeństwa.
DJI twierdzi, że maksymalna prędkość, z jaką może lecieć FPV, to 140 km/h. Nie jest to więc typowy dron sportowy – te latają wyraźnie szybciej. Przynajmniej pod względem przyspieszenia, nowy dron nie zawodzi, gdyż prędkość 100 km/h osiąga już po dwóch sekundach. Bateria wystarcza na 20 minut lotu.
Właściwości wideo DJI FPV
DJI FPV nagrywa wideo w rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Obiektyw kamery ma 150-stopniowe pole widzenia i jest stabilizowany przez system GoPro RockSteady. Istnieje też możliwość nagrywania w zwolnionym tempie 120 kl./s, ale wtedy rozdzielczość materiału to maksymalnie 1080p. Istnieje opcja zapisywania plików w formatach H.265 lub H.264.
Dron ma solidny zasięg 10 km i oferuje szybką transmisję obrazu, co jest kluczowe w wypadku dronów z widokiem pierwszej osoby. Domyślny tryb niskiej latencji (~40 ms) umożliwia uzyskanie podglądu na żywo w 120 kl./s w rozdzielczości 810p oraz polu widzenia 142 stopni. Istnieje też możliwość odbierania sygnału z większym polem widzenia (150º), ale przy obniżonej liczbie klatek na sekundę (50 kl./s). Dostępny jest także tryb Smooth, gwarantujący płynność odbioru, ale wtedy latencja się zwiększa.
Do zestawu dołączone są gogle FPV (model FPV v2 od DJI), ale jeśli ktoś ma taką chęć, może dokupić więcej gogli i zorganizować pokaz lotu dla ośmiu dodatkowych osób.
DJI FPV jest już dostępny w sklepach. W zestawie podstawowym znajdziemy:
- drona
- 4 pary śmigieł
- aparaturę sterującą
- gogle DJI FPV V2
- akumulatory do gogli i drona
- zestaw kabli i ładowarkę
Za to wszystko trzeba zapłacić 6499 złotych.