DaVinci Resolve to ceniony przez użytkowników i występujący w wersji darmowej program do edycji wideo. Jego możliwości są naprawdę ogromne i w niejednej funkcji program ten nie odstaje od płatnej konkurencji. Teraz oprogramowanie to zyskuje kolejny atut – wersja 17.1 wprowadza natywne wsparcie dla komputerów Apple Mac z chipami Apple M1.
DaVinci Resolve to prawdziwy kombajn do edycji
Opisywane oprogramowanie jest rozwiązaniem, które doskonale łączy edycję, korekcję kolorów, efekty wizualne, grafikę ruchomą i postprodukcję dźwięku w jednym narzędziu programowym. Nic więc dziwnego, że po produkt BlackMagic sięgają nawet w Hollywood.
Jego cechami rozpoznawalnymi są nowoczesny, schludny i przede wszystkim prosty do nauki interfejs, który cechuje się również wysoką użytecznością. Sprawia to, że software ten idealnie nadaje się dla nowych użytkowników, ale jednocześnie stanowi potężne narzędzie dla profesjonalistów.
Nowe wydanie DaVinci Resolve to przede wszystkim wzrost wydajności
Nowo wydana aktualizacja oprogramowania BlackMagic wprowadza szereg zmian. Wśród nowości znajdziemy obsługę dekodowania i kodowania H.265 4:2:2 i 4:4:4. Warte odnotowania jest poprawienie działania operacji kopiowania i wklejania. W najnowszym wydaniu jest możliwość wykonywania tych operacji zawsze na wybranych węzłach. Poniżej pełna lista zmian wydania oznaczonego numerem 17.1:
- Wsparcie dla systemów Mac OS opartych na Apple Silicon,
- Obsługa dekodowania sprzętowego H.265 4: 2: 2 w Apple Silicon,
- H.265 4: 2: 2 i 4: 4: 4 Obsługa dekodowania Intel w DaVinci Resolve Studio,
- Obsługa kodowania H.265 4: 2: 2 i 4: 4: 4 Intel w DaVinci Resolve Studio,
- Obsługa dekodowania GPU klipów RED w trybie przetwarzania OpenCL,
- Możliwość wykonywania operacji kopiowania i wklejania zawsze na wybranych węzłach,
- Ogólne ulepszenia wydajności i stabilności.
Pomimo że lista zmian nie jest imponująco długa, to z pewnością na największą uwagę zasługuje wsparcie dla Apple Silicon. Zmiana ta sprawi, że użytkownicy komputerów Mac z chipami Apple M1 powinni być w stanie bez problemów dostrzec poprawę wydajności w całej aplikacji, ponieważ nie musi ona już korzystać z warstwy tłumaczeniowej Rosetta 2.
W końcu możliwe będzie wykorzystanie pełnej mocy, drzemiącej w nowych komputerach Apple, a tej przecież nie brakuje. Przypomnę tylko, że przejście na architekturę ARM, oprócz znacznego postępu w efektywności energetycznej, przyniosło także duży skok wydajności. Początkowy problem w wykorzystaniu tego potencjału wynikał z niedostosowania oprogramowania. Od teraz jednak DaVinci Resolve dołącza do listy programów w pełni wspierających nowy chipset Apple Silicon.
Najnowszą wersje oprogramowania DaVinci Resolve możecie pobrać ze strony Blackmagic Design.