Czy jesteś odporny na phishing? Sprawdź się w krótkim teście Google

„Jesteś 1000000 osobą odwiedzającą tę stronę – odbierz swoją nagrodę!”, „Lekarze go nienawidzą – sprawdź jego prosty sposób na łysienie!”, „Rozdajemy nowe iPhone’y, bo pudełka nie mają folii – zgłoś się po swój egzemplarz!”. Tego typu ogłoszenia czy reklamy są dla nas oczywistymi próbami wyłudzenia od nas danych lub wprost – pieniędzy. Są jednak inne, bardziej ukryte sposoby na oszukiwanie ludzi. Czy jesteśmy na nie podatni?

Przestępcy lubią podszywać się pod jakąś osobę (na przykład naszego znajomego) lub instytucję (jak choćby operatora sieci komórkowej, producenta smartfonów lub bank) w celu wyłudzenia określonych informacji lub nakłonienia nas do określonych działań. Lubią, bo to bardzo skuteczna metoda oszustwa, umożliwiającego zdobycie danych logowania do serwisów, szczegółów karty kredytowej czy otwierająca drogę innym oszustom. Ten sposób działania na szkodę bliźniego nazywamy phishingiem.

Jego niebezpieczeństwo nie wynika ze złośliwości kodu wirusa czy jakiejś luki w Windowsie, którą haker bezlitośnie wykorzystuje przeciwko nam. W tej sytuacji to my jesteśmy najsłabszym ogniwem – my i nasza łatwowierność. I o ile jesteśmy już odporni na maile ugandyjskich książąt, którzy „nagle” odkrywają jakieś rodzinne koneksje z naszą osobą i oferują spadek w wysokości setek tysięcy dolarów w zamian za dane karty kredytowej, tak inne sposoby wyłudzenia od nas wrażliwych danych czasem działają.

Do przetestowania naszego rozeznania w temacie niebezpieczeństw związanych z wiadomościami obliczonymi na wyłudzenie danych zachęca Google. Uruchomiło eksperymentalną stronę z quizem, który w kilku krokach testuje naszą odporność na podejrzane maile. Symuluje on zdarzenia, na jakie jesteśmy narażeni, gdy pokusimy się o otwarcie niebezpiecznego pliku czy kliknięcie w link do resetowania hasła w usłudze, którą rzekomo ktoś zhakował.

Rozwiązując test, należy pamiętać, że nie wszystkie jego elementy muszą udawać typowy phishingowy mailing. Do quizu przyda się podstawowa znajomość języka angielskiego. Jeśli nie jest to dla Was przeszkodą, to serdecznie zachęcam do sprawdzenia swojej umiejętności trzeźwego myślenia. I znajomości technik, jakimi posługują się obecnie oszuści, by wyciągnąć od nas interesujące ich dane.

źródło: phisingquiz.withgoogle.com dzięki Niebezpiecznikowi