Cyberpunk 2077 to obecnie temat rzeka. Nowa gra CD PROJEKT RED, mimo wielu problemów, okazała się tak popularna, że cyberprzestępcy „wydali” swoją wersję mobilną, zaszywając w niej oprogramowanie typu ransomware. Instalując więc tę wersję nie tylko nie pograsz, ale może nawet będzie Cię to kosztowało więcej niż sama pełnoprawna gra.
Co tu się wydarzyło?
Cyberpunk 2077 miał być Świętym Graalem branży wideo i pobić na głowę sukces jaki zapewniła firmie seria gier o Geralcie z Rivii. Rzeczywistość okazała się nieco inna i długo budowany hype odbił się lekką czkawką wielu graczom z powodu licznych błędów, jakie obciążyły grę w dniu premiery.
Bądźmy jednak dobrej myśli – CD PROJEKT RED pracuje pełną parą, aby odbudować nasze zaufanie wydając kolejne patche i optymalizując grę, choć nadszarpnięte zaufanie trudno zapewne będzie odbudować.
Zanim przejdziemy dalej przypomnijmy, że gra dostępna jest obecnie na platformy takie jak Xbox, PlayStation, czy też PC i nie ma osobnej wersji na urządzenia mobilne (chyba, że korzystamy z usług streamingowych typu Google Stadia, czy GeForce Now) – i tu przechodzimy do meritum.
Dlaczego tak ważny jest brak wersji dla urządzeń mobilnych?
Okazuje się, że przestępcy chcąc ogrzać się w blasku nowego dzieła CD PROJEKT RED, wydali swoją wersję hitu na Androida. Poinformowała o tym Tatyana Shishkova, pracująca jako analityk malware w firmie Kaspersky.
Zainstaluj, a i tak nie zagrasz
Wiele osób zapewne skusi możliwość zagrania w Cyberpunk 2077 na telefonie. Nie dajcie się jednak nabrać, gdyż zaraz po nadaniu uprawnień, aplikacja pokaże swą prawdziwą naturę. Gra na urządzenia mobilne to bowiem tak naprawdę szkodliwy program typu ransomware. Koduje on wszystkie pliki na naszym telefonie, a my dostajemy komunikat o wizycie na naszym urządzeniu oprogramowania CoderWare. Żąda ono przy okazji okupu o równowartości 500 dolarów w walucie BitCoin za odszyfrowanie naszych danych. Jest nawet limit czasowy na zapłatę – 10 godzin. Ominąć te problemy da się na szczęście w inny, darmowy sposób.
CoderWare wykorzystuje wariant BlackKingdom
Jak informuje Tatyana – CoderWare wykorzystuje wariant szyfrowania BlackKingdom, czyli ransomware powstałego na początku tego roku. Na nasze szczęście, ta wersja używa jednak zakodowanego na stałe klucza, co pozwala na użycie deszyfratora znajdującego się w kodzie źródłowym. Musimy się jednak w tym przypadku uzbroić w sporą dozę cierpliwości ;)
Jak uchronić się przed problemem?
Najprostszym sposobem na uniknięcie problemu jest oczywiście nie korzystanie z webowego sklepu Google Play, gdyż to właśnie z jego imitacji korzystają przestępcy. Ponadto, jeśli nie jesteśmy pewni jakiejś aplikacji, niezależnie od źródła, to przemyślmy dwa, a może nawet trzy razy, czy nadać jej konkretne uprawnienia. Może się okazać bowiem, że pod przykrywką długo wyczekiwanej gry kryć się będzie złośliwa aplikacja, która może uszkodzić nasz sprzęt na dobre.