FIBARO jest trochę jak klocki LEGO – im bardziej wchodzisz w ich ekosystem, tym większą masz ochotę dokupować do niego kolejne elementy. Dziś skupimy się właśnie na modułowości inteligentnego systemu FIBARO, progu wejścia i kosztach, jakie poniesiemy podczas jego rozbudowy.
Obalmy ważny mit: nie jest prawdą, że aby zacząć przygodę ze Smart Home trzeba wydać majątek
Spotkałam się z naprawdę wieloma komentarzami w sieci, według których przeciętny koszt inteligentnego domu przewyższa możliwości finansowe statystycznego Polaka. Nie jest to prawdą. Próg wejścia w przypadku systemu FIBARO to koszt równy cenie smartfona.
Jeśli nie do końca wiecie, jakie urządzenia Wam się przydadzą, a chcecie wejść w posiadanie kompletnego zestawu, dobrym pomysłem jest spojrzenie w stronę zestawu startowego FIBARO (który, swoją drogą, można było u nas ostatnio wygrać!), kosztującego 2099 złotych. W jego skład wchodzi sporo urządzeń: centralka Home Center Lite, Smoke Sensor, Door/Window Sensor, Wall Plug, Flood Sensor i Motion Sensor, czyli tak naprawdę wszystkie ważniejsze urządzenia, z którymi warto rozpocząć przygodę ze Smart Home.
System FIBARO ma to do siebie, że urządzenia można dobierać i łączyć ze sobą w każdej chwili, więc możemy je dokupować w miarę upływu czasu, poznawania Smart Home oraz własnych potrzeb i możliwości finansowych.
O moich ulubionych urządzeniach FIBARO już wspominałam w poprzednich tekstach. Chciałam zapoznać Was jeszcze z trzema innymi: CO Sensor, Flood Sensor i RGBW Controller.
CO Sensor
Ostatnio, ze względu na rozpoczęcie sezonu grzewczego, zwracałam Wam uwagę na inteligentną głowicę termostatyczną, za pomocą, której możemy sterować z poziomu aplikacji temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania i ustawiać odpowiednie harmonogramy. Dziś, idąc tym tropem, spójrzmy w kierunku CO Sensor, który – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – w sytuacji kryzysowej uratuje nam życie, alarmując o niepokojącym poziomie stężenia tlenku węgla.
Urządzenie może działać w dwóch trybach. Po pierwsze jako samodzielny czujnik czadu (wtedy, po wykryciu niebezpieczeństwa, uruchamia mocny sygnał dźwiękowy i diody LED oraz wysyła powiadomienie na telefon). Po drugie jako element systemu FIBARO, gdzie – jeśli mamy podłączone rolety lub inteligentne okna – może je automatycznie odsunąć i pomóc przewietrzyć mieszkanie.
Flood Sensor
Zdarzyło Wam się kogoś zalać? Albo ktoś zalał wam mieszkanie? Cóż, ja doświadczyłam takiej sytuacji, w dodatku dwukrotnie. Raz sąsiadka zapomniała, że leje wodę do wanny (cóż, zdarza się…), a drugi raz zepsuła jej się pralka podczas prania, w efekcie czego sufit w mojej kuchni już po chwili przejawiał oznaki zalania. Gdyby miała odpowiedni czujnik, mogłaby zareagować dużo szybciej, a ja uniknęłabym kolejnej nieprzyjemności.
Flood Sensor to designerski czujnik zalania, który chyba najczęściej wykorzystywany jest w łazience – w okolicach wanny i pralki właśnie, bo to dwa newralgiczne punkty, w których najczęściej dochodzi do zalania podłogi. Czujnik można też umieścić pod zlewem na wypadek, gdyby miał przeciekać czy w okolicach zmywarki. Na stronie producenta znalazłam też informację, że w przypadku posiadania elektrozaworu, urządzenie automatycznie odcina dopływ wody w przypadku wykrycia przecieku.
Dodatkowo, Flood Sensor ma czujnik temperatury, dzięki czemu mając podgrzewaną podłogę, z poziomu telefonu dowiemy się, jaka temperatura panuje w miejscu umieszczenia czujnika.
Kontroler RGBW
Możliwości RGBW Controller są dość rozbudowane, ale pozwólcie, że skupię się na trzech funkcjach, które wydają mi się najbardziej interesujące. Pierwsza to regulowanie temperatury światła (zimniejsze, cieplejsze) w zależności od preferencji i potrzeb w danej chwili – może być inna podczas nauki, a zupełnie inna podczas relaksu przy ulubionym serialu czy grze na konsoli.
Druga z funkcji, które przypadły mi do gustu, to iluminacje świetlne, które nadają mieszkaniu oryginalny charakter i budują nastrój w zależności od okoliczności. RGBW Controller sprawia, że tęcza kolorów przepełnia dom. Wśród gotowych iluminacji są takie, które naśladują barwy burzowej nocy czy wieczór wokół ogniska.
Ostatnia to powiadomienia świetlne w razie włamania czy pożaru. Jeśli tylko RGBW Controller mamy podłączony do systemu FIBARO, w momencie wykrycia włamania, powiadomienie o nim pojawi się nie tylko na telefonie w formie powiadomienia, ale również będzie dostrzegalne ze względu na automatycznie uruchomioną grę świateł.
Dodatkowo warto wspomnieć, że RGBW Controller pozwala kontrolować zużycie energii.
Wraz z FIBARO odpowiadamy na Wasze pytania!
1) Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa IT w systemie FIBARO. Pytam, bo w 99% obecnie dostępnych rozwiązań typu Internet of Things bezpieczeństwo jest na żenująco niskim poziomie.
Bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów FIBARO, dlatego dostęp do danych klientów i ich domów jest dobrze zabezpieczony. Stosowane są najnowocześniejsze i najbardziej pewne systemy do szyfrowania komunikacji oraz haseł. System FIBARO wykorzystuje takie zabezpieczenia jak np. WAF i Anty-DDoS, szyfrowanie komunikacji z wykorzystaniem protokołu TLS, a haseł poprzez bcrypt.
2) Czy system jest kompatybilny z głosowym asystentem Google? tj. czy mogę wydawać polecenia głosem urządzeniom FIBARO?
Tak, integracja z Google Assistant działa już od blisko roku. Wystarczy kilka słów i wszystko dzieje się samo ;) Szczegóły znajdziecie tutaj.
3) Co jaki czas trzeba wymieniać baterie w poszczególnych urządzeniach FIBARO?
Wszystko zależy od danego urządzenia i jego wykorzystania. Przy ‘standardowym’ użytkowaniu, średnia żywotność baterii to dwa lata. Należy pamiętać, żeby baterie wymieniać na dokładnie takie same jak są w urządzeniu – zgodnie z instrukcją obsługi.
4) Sam system FIBARO oparty o transmisję Z-Wave jest tak dziurawy, że co chwila będziecie musieli reaktywować elementy, bo właśnie wypadły z systemu i ich nie widać, co skutkuje tym, że funkcje po prostu nie będą działać – proszę o komentarz w tej sprawie.
Sieć Z-Wave wykorzystuje siatkę mesh do funkcjonowania, co oznacza, że urządzenia łączą się z Home Center poprzez inne urządzenia. Aby komunikacja działała prawidłowo, należy wykonać konfigurację sieci mesh, dzięki której urządzenia będą znały najlepszą „trasę” komunikacyjną do Home Center. Warto zaznaczyć, że zgodnie z technologią Z-Wave, jako urządzenia wydłużające zasięg działają wyłącznie urządzenia zasilane prądem (np. Switch, Wall Plug, itd.). Certyfikowany instalator FIBARO, odpowiedzialny za montaż systemu, dopilnuje i zadba o to, żeby działał on bez zarzutów.
Wpis powstał przy współpracy z FIBARO