Chiny nie kojarzą nam się raczej z dbaniem o ekologiczne rozwiązania, a wręcz przeciwnie. Kraj Środka jest często krytykowany za olbrzymie emisje gazów cieplarnianych. Może być więc niemałym zaskoczeniem, że Chińczycy osiągnęli cel w zakresie czystej energii na 2030 rok, czyli sześć lat przed terminem.
Osiągnięcie celu przed czasem
W 2020 roku prezydent Xi Jinping wyznaczył cel osiągnięcia 1200 gigawatów z czystych źródeł energii do 2030 roku. Jednakże, zgodnie z najnowszymi danymi, podanymi przez Chińską Narodową Administrację Energetyczną, cel ten został osiągnięty już teraz, czyli na sześć lat przed planowanym terminem.
W czerwcu tego roku, dzięki dodaniu 25 gigawatów z turbin wiatrowych i paneli słonecznych, całkowita moc, zainstalowana z odnawialnych źródeł energii w Chinach, wyniosła 1206 gigawatów. To osiągnięcie jest istotnym krokiem naprzód dla kraju, który jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, z około 12,7 miliardami ton emisji rocznie.
Chiny, mimo swojej reputacji jako największy światowy „zanieczyszczacz”, wydają na energię odnawialną więcej niż jakikolwiek inny kraj. W 2024 roku, energia ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr, stanowiła już 14% krajowej produkcji energii. To liczba, która, choć jeszcze nie imponująca, pokazuje, jak dynamicznie rozwija się sektor energii odnawialnej także w tym kraju.
Ambitne plany Chin na przyszłość
Jak informuje portal engadget, Chiny nie spoczywają na laurach. W czerwcu ogłoszono, że państwowa China Three Gorges Renewables Group zainwestuje 80 miliardów juanów (około 43 miliardów złotych) w budowę elektrowni bazującej na energii słonecznej, wiatrowej i węglowej w regionie Mongolii Wewnętrznej. Elektrownia ta, która ma generować 135 gigawatów energii, jest częścią większego planu, zakładającego zainstalowanie 435 gigawatów mocy z projektów realizowanych na terenach pustynnych do 2030 roku.
Przy takich inwestycjach i rozmachu, Chiny mogą stać się nie tylko największym producentem energii odnawialnej na świecie, ale także liderem w dziedzinie innowacji energetycznych. Chociaż droga do całkowitej dekarbonizacji Chin jest jeszcze długa, tempo, z jakim kraj ten rozwija sektor energii odnawialnej, sugeruje, że dalsze sukcesy w tym zakresie są tylko kwestią czasu.