LG jako specjalista od telewizorów, Razer w roli majstra od gamingowych peryferiów i MediaTek pełniący w tym tercecie funkcję eksperta od łączności bezprzewodowej. Giganci połączyli siły i obiecują teraz, że możliwa stanie się rozgrywka na telewizorze z opóźnieniami wejściowymi na poziomie 1 ms, a więc można powiedzieć, że właściwie bez opóźnień.
BT ULL – klucz do gry na telewizorze bez opóźnień
Trzy firmy wspólnymi siłami opracowały, a teraz też zaprezentowały pierwszy na świecie kontroler do gier w technologii BT ULL (skrót ten rozwija się w Bluetooth Ultra-Low Latency). Bez zaskoczenia samo urządzenie jest dziełem przede wszystkim firmy Razer, która specjalizuje się w produkcji gamingowych akcesoriów.
Z kolei firma LG – która dokonała oficjalnej prezentacji na organizowanym przez siebie wydarzeniu webOS Summit 2024 – postarała się o to, by technologia mogła być wdrożona w telewizorze. Wreszcie, istotną rolę w całym projekcie odgrywa też MediaTek, który pod kątem rozwiązania BT ULL zoptymalizował swój chipset MT7921 obsługujący również łączność bezprzewodową Wi-Fi 6.
Owocem współpracy jest gotowa technologia, umożliwiająca prowadzenie rozgrywki na telewizorze praktycznie bez opóźnień. Oznacza to, że akcja wykonana przez gracza na kontrolerze błyskawicznie znajduje odwzorowanie na ekranie. Jest to bardzo istotne w kontekście popularyzacji chmurowych usług gamingowych, pozwalających na oddawanie się cyfrowej rozrywce bez konieczności podłączania peceta czy kupowania konsoli.
Razer, który podczas prezentacji porównał kontroler wyposażony w BT ULL z tradycyjnym padem, zwrócił uwagę na mniejsze opóźnienie wejściowe i tym samym większą precyzję sterowania podczas gry w chmurze. Doceni się to przede wszystkim w dynamicznych produkcjach, takich jak wyścigi, strzelanki, bijatyki czy zręcznościówki.
Rewolucja nadejdzie w przyszłym roku
Firma LG zapowiedziała, że pierwsze urządzenia kompatybilne z technologię BT ULL pojawią się na rynku już w 2025 roku. Będą to zarówno telewizory z panelami OLED, jak i modele z rodziny QNED (a więc z wyświetlaczami LCD wzbogaconymi o kropki kwantowe). Razer z kolei jest pierwszym producentem, któremu przyznano certyfikat zgodności z tym rozwiązaniem.