System wykorzystujący sztuczną inteligencję ma pomóc w identyfikacji przyszłych przestępstw. Pierwsze skojarzenie? Film „Raport mniejszości” z 2002 roku stworzony na podstawie opowiadań Philipa K. Dicka.
Sztuczna inteligencja ma pomóc policji
Policja w Wielkiej Brytanii postanowiła sięgnąć po specjalny algorytm oparty na uczeniu maszynowym, aby wyłapać potencjalnych przestępców, którzy mogą stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia. Początkowo w ramach programu pilotażowego, ale ambitne plany zakładają wdrożenie systemu w całym kraju.
Narzędzie, opracowane za 12,3 mln dolarów, wykorzystuje sztuczną inteligencję i ma dostęp do bazy danych 200 tys. przestępców. Celem jest wyłapanie „przestępców niskiego poziomu”, którzy w przyszłości prawdopodobnie dopuszczą się czynów o wysokiej szkodliwości.
Nie, potencjalni przestępcy nie są zamykani w więzieniu jeszcze przed popełnieniem zbrodni, jak miało to miejsce w filmie „Raport mniejszości”. Policja dzięki otrzymanym wskazówkom, może zdecydować o udzieleniu odpowiedniego wsparcia – np. propozycja szkoleń zawodowych czy terapii związanych ze zdrowiem psychicznym i używkami. Ma to pomóc w zmniejszeniu ryzyka popełnienia przestępstwa w przyszłości.
Warto zaznaczyć, że system wzbudził obawy prawne i etyczne naukowców z Royal United Services Institute. Raport, który powstał na zlecenie brytyjskiego Centrum ds. Etyki Danych, wskazuje, że powinny zostać wprowadzone odpowiednie regulacje i wytyczne dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji i algorytmów w policji.
Ponadto, naukowcy twierdzą, że każdy system przed wdrożeniem powinien przejść szereg testów. Przede wszystkim narzędzia należy sprawdzić pod kątem ich skuteczności. Owszem, obecne rozwiązania stanowią tylko podpowiedź dla policji, a nie wyraźny rozkaz do przeprowadzenia interwencji. Mimo tego, zawsze istnieje spore ryzyko popełnienia błędu – wskazanie nieodpowiedniej osoby lub pominięcie groźnego przestępcy.
Policja w Chicago również korzysta z algorytmów
Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, specjalnie zaprojektowane algorytmy służą do opracowania modeli zakładających, kto może być zaangażowany w ciężkie przestępstwa w niedalekiej przyszłości. Oczywiście mamy do czynienia wyłącznie ze wskazówkami dla policji, a nie pewną zapowiedzią zbrodni.
Dodatkowo, w Chicago działa system do przewidywania prawdopodobieństwa rozpoczęcia się strzelaniny. Co więcej, algorytmy potrafią nawet określić, kto może być w nie zaangażowany. Policja na podstawie otrzymanych informacji może więc zdecydować się na wysłanie funkcjonariuszy do wskazanych obszarów.
Polecamy również:
źródło: TNW