Od półtora dnia obserwujemy dzielną walkę obywateli Ukrainy z bezpodstawną inwazją Władimira Putina i Federacji Rosyjskiej. Podczas gdy Kijów broni się przed rosyjską agresją, branża gier nie pozostaje obojętna. Wiele studiów i instytucji zaoferowało pomoc, której Ukraina potrzebuje jak najwięcej, i jak najszybciej.
Polskie studia wspierają Ukrainę
11 bit studios to autorzy This War of Mine, fantastycznej antywojennej produkcji, która opowiada o cierpieniu i nieszczęściu cywili podczas trwającego konfliktu zbrojnego. Jest to oczywiście jedna z najbardziej uznanych polskich gier, dlatego też studio nie mogło pozostać obojętne na cierpienie naszych sąsiadów.
Od 24 lutego, przez najbliższe siedem dni, cały dochód ze sprzedaży This War of Mine oraz dodatków do gry zostanie przeznaczony na Ukraiński Czerwony Krzyż (dalej jako UCK), by ten mógł bezpośrednio pomagać poszkodowanym przez agresję Władimira Putina. W tej chwili This War of Mine kosztuje 14,99 złotych w wydaniu na platformę Steam. Mając na uwadze te okoliczności, uznaję zakup gry za wręcz obowiązkowy. Platforma GOG.com poinformowała, że swoją prowizję także przekaże do UCK.
Niestety, armia rosyjskich i chińskich trolli szybko zareagowała. This War of Mine otrzymało na Steam mnóstwo negatywnych ocen, obniżając tym samym ogólne statystyki gry. Review-bombing nigdy nie powinien mieć miejsca w branży gier, a już z pewnością nie w tej sytuacji. Dobrą wieścią jest natomiast fakt, że studio obecnie zebrało 160 tysięcy dolarów, zaledwie w 24 godziny.
W przypadku polskich studiów, do pomocy dołączyło również CD Projekt RED. Spółka poinformowała, że przekaże milion złotych na Polską Akcję Humanitarną, która także wesprze walczącą Ukrainę swoimi środkami.
Swój sprzeciw wobec agresji Władimira Putina wyraziły również takie studia, jak Draw Distance (Serial Cleaner, Vampire: The Masquerade – Coteries of New York), Bungie (Destiny 2) czy też Raw Fury, które także zadeklarowało finansowe wsparcie dla UCK.
Musimy również pamiętać, że istnieją studia działające na terenie Ukrainy. Frogwares (The Sinking City, Sherlock Holmes), Tallboys, Vostok Games czy wreszcie GSC Game World (seria S.T.A.L.K.E.R.) oraz 4A Games (seria Metro) – te wszystkie ekipy potępiają działania Federacji Rosyjskiej, chcąc powrócić do pokoju na ich ojczyźnie. Pamiętajmy również o nich przy najbliższych zakupach – to jeden z wielu sposobów, w jaki obecnie możemy pomóc walczącej Ukrainie.
Skandaliczne zachowanie FIFA i UEFA
Nie do końca związane z grami, lecz zdecydowanie warte wspomnienia. Zwłaszcza że wielu z nas codziennie zagrywa się w produkcje oznaczone logotypami FIFA i UEFA – organizacji piłkarskich, które kontrolują przebieg światowych rozgrywek.
FIFA postanowiła dzisiaj zawiesić… Kenię i Zimbabwe. Powód? Ingerencja polityków w sprawy krajowych federacji. UEFA tymczasem, no cóż – wczoraj postanowiła życzyć nam wszystkim UDANEGO CZWARTKU. Rozumiecie, w czasie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
TVN24.pl podkreśla, że na wczoraj na godzinę 21:00 był również zaplanowany mecz 1/16 finału Ligi Europy, nadzorowanej przez UEFA. Zenit Sankt Petersburg miałby zmierzyć się z Realem Betis. No i odbył się – mecz zakończył się remisem.
Warto nadmienić, że czekamy również na ostateczną decyzję FIFA odnośnie barażowego meczu Polska-Rosja, mającego kluczowe znaczenie dla kwalifikacji do mundialu w Katarze. Polska, Szwecja oraz Czechy wydały oświadczenie, odnośnie spotkań piłkarskich planowanych do rozegrania Federacji Rosyjskiej w marcu.
AKTUALIZACJA: 26.02.2022
Zaskakujące wieści nadeszły z francuskiego Ubisoftu. Korporacja postanowiła pomóc pracownikom studiów z Kijowa oraz Odessy. Firma zapewnia im oraz rodzinie schronienie w sąsiednich krajach, a także dodatkowe środki na podróż do bliskich oraz nieplanowaną relokację. Niektóre wypłaty także zostały przyznane przedwcześnie, celem realizacji tych założeń.
Eurogamer wspomina również, że Ubisoft uruchomił specjalną wewnętrzną infolinię, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom z Ukrainy. Firma także dopilnowała, by awaryjna infrastruktura zaczęła działać w razie bezpośredniego zagrożenia studiów.
Dodatkowo, Ubisoft poinformował iż planowany na marzec turniej Rainbow Six Siege w Zjednoczonych Emiratach Arabskich się nie odbędzie, z uwagi na łamane prawa człowieka w tym kraju. Trzeba przyznać, postawa francuskiej firmy dzisiaj imponuje.
Do akcji wsparcia dla Ukrainy dołącza również wrocławski Techland, autorzy Dying Light 2: Stay Human. Studio także przekaże milion złotych na Polską Akcję Humanitarną, która przekaże zebrane środki na pomoc dla Kijowa.
Coraz więcej deweloperów dołącza do pomocy. Ukrainę wesprą także Artifex Mundi oraz Ten Square Games. Pierwsza ekipa zadeklarowała przeznaczenie 150 tysięcy złotych na Polski Czerwony Krzyż oraz jego fundusz #helpforUkraine. Ten Square Games za to – podobnie jak CD Projekt RED oraz Techland – wpłaci milion złotych do organizacji niosących pomoc humanitarną Ukraińcom. Dodatkowo, Artifex Mundi ogłosiło, że dochód ze sprzedaży gry Irony Curtain: From Matryoshka with Love, będzie przeznaczany na Polski Czerwony Krzyż do końca marca.
Zupełnie inna rzecz zadziała się w DICE, które prowadzi cotygodniowe wydarzenia dla Battlefield 2042. Studio postanowiło wyłączyć je na mijający tydzień, gdyż jedną z nagród okazała się skórka, która zamieniała rosyjski śmigłowiec Mi-240 Super Hind w uśmiechniętego rekina. Gracze, którzy zdążyli już odebrać tę skórkę, nie utracą do niej dostępu.
Jeżeli nie zakupiliście jeszcze gry Chernobylite, to najwyższy czas to zrobić! Studio The Farm 51 także postanowiło przeznaczyć tygodniowy dochód ze sprzedaży, tym razem na Ukraiński Czerwony Krzyż. Pozycja w tej chwili kosztuje 119 złotych na GOG.com oraz Steam, 129 złotych na PlayStation Store, 137,49 złotych na Xbox Marketplace
Cieszy mnie niezmiernie, gdy znajomi podsyłają kolejne ogłoszenia studiów, wspierających Ukrainę. Następną ekipą okazało się jeszcze jedno studio z Polski, Crunching Koalas. Oni także dołączają do inicjatywy rozpoczętej przez 11 bit studios, przekazując 100% dochodów ze sprzedaży ich produkcji na UCK. Listę gier wraz z odnośnikami do sklepów poszczególnych platform znajdziecie tutaj. Jest ona dość obifta, więc z pewnością odnajdziecie coś dla siebie.
Wszystkie dochody ze sprzedaży przekażą również Beetlewing, twórcy gry o nazwie Slipways. Znajdziecie ją na platformie GOG.com, a jej obecna cena to 47,99 złotych. Podobnie jak w przypadku This War of Mine, platforma zrezygnowała ze swojej prowizji.
Ciekawą inicjatywą pochwalił się również Krzysztof Kostowski, właściciel studia PlayWay. Tej ekipie udało się zorganizować jedno pomieszczenie, które pomieści maksymalnie 8 uchodźców z Ukrainy. Mały gest, ale równie ważny.
Cyber Protocol to kolejna produkcja, jakiej zakup wesprze walczącą Ukrainę. Jej obecna cena na Steam to 34,99 złotych. Jej autorami jest studio Red Deer Games. Swoje zarobki z tego weekendu przekaże na UCK również ekipa z Whitemoon Games, a także PolyAmorous – autorzy gry Paradise Lost!
Kolejnym ważnym ruchem popisał się Bloober, deweloperzy odpowiedzialni za hit w postaci The Medium. Studio zaoferuje płatne staże dla uchodźców z Ukrainy, którzy mają doświadczenie w tworzeniu gier. Bloober pomoże tym osobom w wypełnieniu odpowiedniej dokumentacji oraz znalezieniu bezpiecznego lokum w Polsce.
AKTUALIZACJA: 27.02.2022
Do akcji dołącza również Fire Studio. W swoim komunikacie, ekipa zajmująca się produkcją mobilnych gie poinformowała, że blokuje dostęp do chmury Fire Wave Cloud, a także usuwa wizytówki swoich produktów dla rosyjskiego regionu w Google Play.
AKTUALIZACJA 28.02.2022
Akcja nie słabnie – wręcz przeciwnie. Kolejne studia dołączają do wsparcia walczącej Ukrainy, a jednym z nich jest Rage Quit Games. Ta ekipa zdecydowała się na wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej kwotą 100 tysięcy złotych, udostępniając również link do zbiórki na Siepomaga
Polska Akcja Humanitarna otrzyma również potężny zastrzyk gotówki dzięki studiu People Can Fly, jednemu z czołowych polskich deweloperów, autorów takich produkcji jak Gears of War: Judgment czy ostatnio Outriders. Na każdą złotówkę, jaka zostanie wpłacona na zbiórkę SiePomaga, studio także dołoży kolejną, i tak do miliona złotych. Fantastyczna inicjatywa, choć pomoc Ukrainie nie jest licytacją.
Podobnie jak Bloober, płatne praktyki zaoferowało też Ukraińcom studio Artificer. W skład tego wchodzą konsultacje i szkolenia online, praca nad poprawą CV oraz kierowanie do innych studiów, które mogą poszukiwać pracowników z konkretnym zestawem umiejętności.
A jeżeli macie ochotę na dalsze zakupy, które pomogą walczącej Ukrainie, to znalazłem i coś dla Was. Steamworld Heist oraz Bridge Constructor to pozycje, które powinny zwrócić teraz uwagę. Odpowiedzialne za nie studio Thunderful Games przeznaczy cały dochód z ich sprzedaży na pomoc Ukrainie przez najbliższe 7 dni.
Zupełnie nową inicjatywą wykazała się redakcja zaprzyjaźnionego serwisu Pograne, którą wspieramy całym sercem. Do 7 marca potrwa specjalna zbiórka pieniędzy, mająca nieść pomoc Ukrainie. Zebrana kwota zostanie w pełni przekazana na Ogólnopolską Zbiórkę Pieniędzy na Ukrainę. Dlaczego więc stworzono osobną skarbonkę? Ano dlatego, ponieważ wśród wszystkich wpłacających zostaną rozlosowane specjalne nagrody.
Każda wpłata o kwocie minimum 5 złotych bierze udział w losowaniu. Warunkiem wydania gadżetów jest okazanie dowodu wpłaty na zbiórkę. Zachęcam do sprawdzenia inicjatywy i wpłacania wolnych środków, bez względu na potencjalną nagrodę.
AKTUALIZACJA: 01.03.2022
Trwa szósty dzień bezpodstawnej agresji Władimira Putina na Ukrainę. Giną niewinni żołnierze, cywile, a co najgorsze – dzieci. Branża gier nieustannie pomaga, a coraz więcej podmiotów dołącza do akcji zapoczątkowanej przez 11 bit studios.
W przypadku największych firm, do wpłaty miliona dolarów na pomoc humanitarną zobowiązało się Embracer Group (m.in KOCH MEDIA). Kolejny milion dolarów zostanie rozdysponowany między pracowników, których inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę dotknęła bezpośrednio.
Do akcji dołączyło również SCS Software, czyli autorzy niesamowicie popularnego Euro Truck Simulator 2. Studio wpłaciło już 20 tysięcy euro na organizacje wspierające pomoc humanitarną na Ukrainie. Dodatkowo, zespół pracuje nad specjalnym DLC, z którego dochód zostanie również w pełni przeznaczony na Ukrainę.
Intensywna praca trwa także w Wargaming, studiu odpowiedzialnym za hit w postaci World of Tanks. Firma jest w tej chwili zaangażowana w pomoc 550 pracownikom biura w Kijowie. Wypłaty dodatkowych pensji, szukanie alternatywnego lokum oraz pomoc w relokacji. Wargaming także przekazał milion dolarów na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
AKTUALIZACJA: 02.03.2022
Intrygujące pismo wystosował dzisiaj wicepremier i jednocześnie Minister Cyfryzacji Ukrainy, Mykhailo Fedorov. Zwrócił się on wszystkich firm w branży gier, a także organizacji e-sportowych. Uważa on, że takie platformy jak PlayStation czy Xbox, powinny czasowo zablokować rosyjskie oraz białoruskie konta, by odebrać im możliwość zabawy na konsolach oraz komputerach PC. Nawołuje on także do wycofania wszelkich rosyjskich i białoruskich drużyn oraz graczy z zawodów e-sportowych.
Trudno nie zgodzić się również z jego argumentacją. Rosjanie i Białorusini muszą zobaczyć, że to Władimir Putin odcina ich od wszystkich dobrodziejstw zachodniego świata, poprzez swoją bezpodstawną, brutalną agresję na Ukrainę. Poniżej możecie zapoznać się z treścią listu. Miejmy nadzieję, że właściciele platform zareagują w jakikolwiek sposób. Ukraiński minister już zwrócił uwagę Jasona Schreiera, więc w mediach gamingowych na pewno będzie o tym głośno.
Tymczasem z dobrych wieści – 11 bit studios poinformowało, że akcja dotycząca This War of Mine przekaże już Ukrainie 3 miliony złotych.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat gier, których zakup wspomoże Ukrainę, specjalny materiał przygotował Tomasz Drabik, znany także jako Quaz. W porównaniu do mnie, udało mu się bliżej przyjrzeć omawianym produkcjom. Dlatego też gorąco zachęcam do obejrzenia jego materiału!
Swoje stanowisko na temat inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wyraziło również EA Sports. Sportowa odnoga Electronic Arts poinformowała, że rosyjska drużyna narodowa oraz wszystkie kluby ligi rosyjskiej, zostaną wkrótce usunięte z gier FIFA 22, FIFA Mobile oraz FIFA Online. Twórcy także zastanawiają się nad kolejnymi krokami, o których będą informować na bieżąco.
Do akcji wsparcia Ukrainy dołączają również twórcy znanego silnika Unity. Poza łączną wpłatą 623 tysięcy euro przeznaczonym na pomoc lokalnym organizacjom humanitarnym, firma wyda The Ukraine Mega Bundle – pakiet assetów, z których dochód sprzedaży zostanie całkowicie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Oprócz tego, przez cały 2022 roku, prowizja od ukraińskich twórców gier na tym silniku, trafi także w pełni na działania pomocowe.
Podobną inicjatywą do 11 bit studios wykazała się ekipa z Thing Trunk. Dochód z najbliższych 7 dni sprzedaży Book of Demons, trafi w pełni do organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą na Ukrainie. Ciekawostką niech będzie fakt, że studio podwyższyło cenę gry w Rosji. Teraz kosztuje ona 6666 rubli (równowartość 265,10 złotych). A pamiętajmy, rubel tylko będzie tracić na wartości!
Na los Ukrainy nie pozostają obojętni również dziennikarze z branży. Wystartowała kolejna zbiórka, pod tytułem Polscy gracze dla Ukrainy. Jest to wspólna inicjatywa redakcji portali GRY-Online, Komputer Świat, CD-Action, Eurogamer Polska, Polygamia, a także PolskiGameDev.pl. Trzymamy kciuki za jak największą kwotę oraz zachęcamy do dokonywania wpłat. Pieniądze automatycznie zasilą Ogólnopolską Zbiórkę na Pomoc Ukrainie.
AKTUALIZACJA: 03.03.2022
Niespokojne czasy wyzwalają w ludziach takie pokłady kreatywności, że aż jestem zdumiony. John Romero, człowiek-legenda stojący za serią DOOM, ogłosił na serwisie Twitter iż stworzył całkowicie nowy poziom do gry DOOM II. Możecie stać się jego posiadaczami za jedyne 5 euro, a kwota ta całkowicie Czerwony Krzyż oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych.
Ukrainę wspiera również Bohemia Interactive, twórcy gry ARMA 3. Studio wydało właśnie charytatywną paczkę z grą i jej DLC, które wesprze walczący o wolność naród. Cóż, jak już mamy rozgrywać wojnę, to lepiej niech ona będzie wirtualna.
Akcję również wspiera ekipa z Fatshark, autorzy Warhammer 40K: Vermintide. Studio wpłaciło 300 tysięcy koron szwedzki (~133 tysiące złotych) na potrzeby Czerwonego Krzyża.
W swoim wpisie na Facebooku Bloober poinformował, że oprócz pomocy Ukraińcom, studio dodatkowo zdecydowało się na całkowite wycofanie swoich gier ze sprzedaży w Rosji oraz Białorusi na wszystkich możliwych platformach cyfrowych. Podejmując ten ruch, ekipa wierzy ich globalny opór oraz izolacja najeźdzców sprawi, że pokój szybciej zawita do ukraińskiej ziemi.
Na podobny ruch właśnie zdecydowało się CD Projekt RED! Wszystkie gry studia zostają wycofane z sprzedaży w Rosji oraz Białorusi. No to co, kiedy PlayStation oraz Xbox?
AKTUALIZACJA: 04.03.2022
Na temat inwazji Władimira Putina na Ukrainę wypowiedziało się The Pokémon Company International, choć jej tak nie nazwało. Z powodu rosnącego kryzysu za wschodnią granicą Polski, firma wpłaci 200 tysięcy dolarów na rzecz pomocy humanitarnej w Ukrainie.
Swoją premierę na całym świecie ma dzisiaj Gran Turismo 7, kontynuacja fantastycznej wyścigowej serii od Polyphony Digital. Jak się okazuje, prawie na całym świecie. Jak donosi brytyjski Eurogamer, PlayStation po cichu wycofało grę ze sprzedaży w Federacji Rosyjskiej.
Na rosyjskim PlayStation Store możemy jedynie przeczytać, że data premiery oczekuje na potwierdzenie. W związku z tym, czekamy na oficjalny komunikat Sony. Pokrywa się to również z informacją, w której Sony wycofało z rosyjskich kin swoje najbliższe premiery, takie jak Morbius.
Swoją akcję zakończył inicjator tego artykułu, czyli 11 bit studios. Tydzień sprzedaży This War of Mine zebrał ostatecznie nieco ponad 3,73 miliona złotych! Fantastyczna kwota, która z pewnością będzie miała swoje przełożenie na pomoc walczącej Ukrainie.
Na platformie Steam pojawił się wcześniej zapowiadany dodatek do Euro Truck Simulator 2. Kosztuje on zaledwie 3,59 złotych. Tak jak SCS Software obiecało, dochód ze sprzedaży zostanie całkowicie przekazany na pomoc dla Ukraińców. Dodatek możecie zakupić klikając TUTAJ.
Do akcji wsparcia dołączył jeden z większych wydawców gier, czyli KOCH MEDIA. Ten przekaże 500 tysięcy dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zostały również podjęte inicjatywy, w których pracownicy mogą samodzielnie wpłacać pieniądze na pomoc. Po zakończeniu akcji, KOCH MEDIA dołoży drugie tyle, maksymalnie do kolejnych 500 tysięcy dolarów.
Darowiznę w postaci 1 miliona złotych, postanowiły przekazać również łącznie CENEGA, Muve.pl oraz QLOC. Skoro CENEGA nie jest już pod rosyjską banderą, to można pomóc!
Sprzedaż wszelkich produktów w Federacji Rosyjskiej została również wstrzymana przez Microsoft. Za tym oczywiście idzie marka Xbox, oraz jej całkowite zniknięcie z terenów Rosji. Cóż, pozostaje więc czekać na oficjalne komunikaty od Nintendo oraz Sony. Więcej informacji znajdziecie w naszym osobnym wpisie.
AKTUALIZACJA: 05.03.2022
Electronic Arts podało do oficjalnej informacji, że wycofuje swoje operacje z Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Firma pracuje również wraz z właścicielami innych platform nad całkowitym wycofaniem ich produktów ze sprzedaży w tych krajach. Warto przypomnieć, że ligi i drużyny rosyjskie zostaną usunięte też z gier FIFA 22 oraz NHL 22
Co ciekawe, sprzedaż gier w Rosji wstrzymuje również Activision-Blizzard. W swoim oświadczeniu, korporacja przekazała informację o przekazaniu na pomoc Ukrainie 300 tysięcy dolarów.
Przez skutki sankcji finansowych nałożonych na Federację Rosyjską, przestał działać również Nintendo eShop. Firma jednak nie wydała żadnego oświadczenie, które solidaryzowałoby ją z walczącą Ukrainą.
AKTUALIZACJA: 06.03.2022
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ciągle trwa. Nie zatrzymuje się również wsparcie branży gier, które napływa na wschód z całego świata. Do fali pomocy dołączyło właśnie Riot Games, twórcy League of Legends. Studio poinformowało, że wpływy ze sprzedaży przepustek sezonowych do gier VALORANT, Legends of Runeterra, Teamfight Tactics oraz Wild Rift, a także pszczółkowa skórka do League of Legends, będą przekazane na pomoc humanitarną w tym regionie. Szkoda tylko, że w oficjalnym oświadczeniu, studio nie potrafi nazywać inwazji po imieniu.
O wstrzymaniu prac nad rosyjskim tłumaczeniem New World, poinformowało wczoraj Amazon Games. Innym występkiem pochwaliło się Facepunch Studios, które podwyższyło ceny swoich produkcji w Rosji. Ekipa odpowiedzialna za grę Rust przekazała również organizacjom UNICEF oraz Polskiej Akcji Humanitarnej 500 tysięcy dolarów na pomoc Ukrainie. Wszelkie wpływy z Rosji także zostaną tam przelane.
W ramach dodatkowej ciekawostki, wszystkie malowania w Euro Truck Simulator 2 również zostały przecenione. Wszystkie, oprócz rosyjskich.
O swoim wycofaniu ze sprzedaży na rosyjskim rynku, poinformowało również Epic Games Store. Korporacja potrafi nazwać to wydarzenie inwazją, za co należą jej się brawa.
AKTUALIZACJA: 07.03.2022
Do bojkotu Federacji Rosyjskiej dołączają coraz to większe korporacje. Wcześniej pisaliśmy o Electronic Arts, a teraz do listy wpadają Ubisoft oraz Take-Two Interactive. O ile Ubisoft wyłącznie wstrzymał sprzedaż swoich gier, tak druga firma poszła o jeden krok dalej.
W artykule gamesindustry.biz, Take-Two Interactive informuje o wstrzymaniu możliwości instalacji swoich gier na terenie Federacji Rosyjskiej. Jest to mocne rozwiązanie, które odcina Rosjan od takich gier jak GTA V czy Red Dead Redemption 2. Producent nie wyjaśnia, czy ten rodzaj sankcji dotyczy jedynie komputerów PC, czy też konsol Sony i Microsoftu. Producent wstrzymał również wszelkie wsparcie marketingowe i techniczne dla swoich tytułów.
AKTUALIZACJA: 08.03.2022
Specjalna paczka gier, z której dochody w pełni wesprą Ukrainę, została uruchomiona na platformie itch.io. Minimalna wpłata to 10 dolarów. Warto jednak nad nią pomyśleć, gdyż otrzymujecie dostęp do prawie 1000 niezależnych produkcji! A w niej dużo niespodzianek, takich jak Backbone czy też owiane kultem Skatebird. Jeżeli szukacie setek gier do badań i testów, trudno wyobrazić sobie w tej chwili lepszą ofertę. A przy okazji, możecie przecież pomóc!
Stewar Chisam, CEO studia Hi-Rez przekazał, że 100% procent dochodów uzyskanych z Rosji w marcu i kwietniu, zostanie przekazane na UNICEF, celem pomocy ukraińskim dzieciom. Będzie temu towarzyszyć pojedyncza wpłata, w postaci 50 tysięcy dolarów.
AKTUALIZACJA: 09.03.2022
Spory problem napotkali wszyscy rosyjscy streamerzy, którzy utrzymywali się z wypłat za pośrednictwem platformy Twtich. The Washington Post doniosło, iż serwis Amazonu także podpiął się pod międzynarodowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Włodarze platformy zdają sobie sprawę, jak może to być frustrujące dla wszystkich osób zależnych od jej funkcjonowania.
Serwis poinformował także, że zarobione pieniądze spróbuje przelać tym, którym one zwyczajnie się należą. Oczywiście jest to utrudnione. PayPal, VISA, MasterCard – nic z tego w Rosji przecież już nie działa. Nie pomaga fakt, że rosyjska Duma wnosiła ostatnio o całkowitą blokadę platformy Twitch w kraju.
Streamerzy jednak nie poddają się, i będą korzystać z platformy dalej. Ostatnie 12 dni to stres również dla wielu młodych Rosjan, a takie transmisje mogą pomóc im przetrwać skutki głupoty ich rządu. Co nie zmienia faktu, że powinni oni protestować na ulicy, pomimo widma potencjalnych reperkusji.
AKTUALIZACJA: 11.03.2022
Deweloperzy ze studia Niantic ogłosili, że Pokemon GO przestanie całkowicie działać na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Aplikacji już nie można pobrać z Google Play, a wkrótce i rozgrywka zostanie w tej pozycji zawieszona.
O swoim wycofaniu z Federacji Rosyjskiej poinformowało również Humble Bundle, jeden z wielu dystrybutorów gier na komputery PC. Ekipa także pracuje nad charytatywną paczką gier, których sprzedaż wesprze organizacje humanitarne pomagające Ukrainie.
Wczoraj z Rosji swoją aktywność wycofało oficjalnie też PlayStation, lecz o tym przygotowaliśmy specjalny wpis.
AKTUALIZACJA: 19.03.2022
Minął nieco ponad tydzień, a Humble Bundle ma już przygotowaną paczkę gier. Za równowartość około 171 złotych, możecie znaleźć się w posiadaniu aż 123 gier na platformie Steam. Znajdziecie tam hity od największych studiów – Spyro: Reignited Trilogy, Metro Exodus, Back 4 Blood, Sunset Overdrive – długo by wymieniać.
Najważniejsze jest to, że 100% dochodu zostanie przekazane na pomoc Ukrainie. W momencie gdy o tym piszę, paczką zainteresowało się prawie 130 tysięcy graczy. Zaowocowało to zebraną kwotą ponad 5 mln euro! Jako ciekawostkę, Humble Bundle podaje iż wszystkie gry w paczce są warte około 2,5 tysiąca euro. Takie promocje zdarzają się naprawdę rzadko, a do tego bardzo szczytny cel!
Games Workshop poinformowało, iż wstrzymuje sprzedaż wszystkich produktów związanych z marką Warhammer. To oczywiście gry planszowe, komputerowe, konsolowe, figurki do malowania i wiele więcej! Treść pełnego oświadczenia przeczytacie tutaj.
AKTUALIZACJA: 20.03.2022
Do pomocy Ukraińcom dołącza Fortnite! Epic Games przekazało informację, że od 20 marca do 3 kwietnia, wszystkie wpływy z sprzedaży przedmiotów i przepustek sezonowych, zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom. W grze zaczyna się właśnie całkowicie nowy sezon, więc z pewnością jest to dodatkowa motywacja, by wyskoczyć z bitewnego busa!
Ukraino, jesteśmy z Wami!
Słuchając opowieści babci na temat II Wojny Światowej oraz stanu wojennego w latach 1981-1983, nie sądziłem, iż dożyję czasów, w których będę musiał ponownie słyszeć o imperialistycznych ambicjach Rosji. Czyn, jakiego 24 lutego dopuścił się Władimir Putin wraz ze swoją świtą, to czysty akt nienawiści i przemocy, wymierzony wobec niewinnych obywateli Ukrainy. Obywateli, którzy chcieli tylko móc stanowić o sobie w pokoju, nie krzywdząc przy tym żadnego z Rosjan.
Ukraina znalazła się w sytuacji tragicznej. Doniesienia o męstwie i woli walki ukraińskich żołnierzy napawają mnie wiarą, jakiej jeszcze nigdy nie odczułem. Chciałbym móc wierzyć w swój kraj tak samo, jak robią to Ukraińcy. Chciałbym móc powiedzieć, że w podobnej sytuacji nie będę uciekał. Lecz nie potrafię, ponieważ po prostu się boję.
Została mi jedynie wiara w to, że z pomocą Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej Ukraina odeprze agresję Federacji Rosyjskiej. Na ten moment możemy tylko wierzyć i pomóc wszystkim tym, którzy także do nas przybędą, uciekając przed wojną.