Brak korektora w smartfonie? Equalizer FX przychodzi z pomocą

Mam smartfon marki Huawei, a wielu z nas wie, jak to jest z urządzeniami od tej firmy. Chińczycy z niewiadomych przyczyn nie dodają equalizera, który bardzo sobie cenie na przeróżnych sprzętach. Zamiast tego mamy tryb DTS, który faktycznie w kwestii poprawy audio daje dosyć dużo, ale współpracuje tylko i wyłącznie ze słuchawkami z 3,5 mm jackiem audio. Ja natomiast od jakiegoś czasu regularnie korzystam z urządzeń audio z Bluetooth. Rozwiązanie tego problemu okazało się dosyć proste, a jest nim… aplikacja Equalizer FX.

Powiedzmy to sobie szczerze: rzadko kiedy jakość audio bez manipulacji w korektorze zadowoli użytkownika. Niestety, nadal są producenci, którzy tego dodatku nie instalują na swoim produktach. Wielu z Was wydaje się, że rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo proste – wystarczy zrobić roota i zainstalować wybrany przez siebie equalizer (np. ViperFX czy Dolby Atmos). Pamiętajmy jednak, że nie każdy chce rezygnować z gwarancji, tym bardziej, jeśli koszt danego urządzenia jest dość duży.

Z pomocą przychodzi narzędzie Equalizer FX Pro, które swego czasu zauważyłem w promocji w aplikacji AppSales. Od razu się nim zainteresowałem. Zainstalowałem program i po chwili go uruchomiłem. Momentalnie na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Aplikacja ta faktycznie działa i spisuje się świetnie.

Equalizer, Effects i Profiles, czyli trzy główne zakładki

Po uruchomieniu aplikacji Equalizer FX zobaczymy trzy główne zakładki, a są to kolejno: Equalizer, Effects i Profiles. W pierwszej znajdziemy to, co najważniejsze, czyli tryb manualny. To właśnie tutaj możemy ręcznie ustawić poziomy poszczególnych elementów audio. Moje ustawienie możecie zobaczyć poniżej.

Equalizer FX (fot. Tabletowo.pl)

W Effects natomiast dostaniemy możliwość uruchomienia i ustawienia natężenia kilku dodatków, a są to: Bass Boost, Virtualization i Loudness Enhancer. Tutaj mam uruchomiony tylko ten pierwszy efekt, co zauważycie na poniższym screenie.

Equalizer FX (fot. Tabletowo.pl)

W ostatniej zakładce odnajdziemy przeróżne ustawienia audio stworzone przez autora aplikacji. Czy są one dobrze dobrane? To zależy od prywatnych preferencji. Ja natomiast już z przyzwyczajenia zbudowałem własny profil. Oczywiście w aplikacji możemy stworzyć wiele autorskich ustawień, a następnie je zapisać, by w przyszłości móc je przywrócić.

Equalizer FX (fot. Tabletowo.pl)

Ustawienia

Warto też zajrzeć do ustawień. To właśnie tutaj znajdziemy kilka elementów, które sprawiają, że Equalizer FX jest świetnym zamiennikiem popularnych korektorów dostępnych na urządzenia z rootem. Uruchomienie notification icon sprawi, że program ten nie zostanie wyłączony przez system. Warto też zainteresować się ustawieniem Automatic On/Off, dzięki któremu equalizer automatycznie będzie się włączał, kiedy wykryje, że słuchamy muzyki. Jeśli natomiast korzystamy ze starszego urządzenia, to warto zainteresować się funkcją Global audio output mix, która sprawi, że nowe ustawienia audio będą towarzyszyć każdemu dźwiękowi wydawanemu przez smartfon. Dla osób lubiących ciemne kolory, aplikacja przewidziała Dark theme w całym programie.

Equalizer FX (fot. Tabletowo.pl)

Podsumowanie

Equalizer FX to dobre narzędzie dla tych, którzy lubią słuchać muzyki ze smartfona, a na ich urządzeniu producent nie preinstalował equalizera. Jeśli natomiast na Waszym sprzęcie znajduje się już korektor, to program ten będzie dla Was zbędny.

Equalizer FX występuje w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Warto się zainteresować tą drugą, ale nie warto jej kupować. Dlaczego? Często bowiem można ją znaleźć w promocji, dzięki czemu albo możemy ją kupić za śmiesznie małe pieniądze, albo pobrać ją za darmo (tak jak ja to zrobiłem).