Zapewne wielu z was słyszało już o projekcie Boinc (skrót od Berkley Open Infrastructure for Network Computing). Pozwala on użytkownikom komputerów przekazywać niewykorzystaną moc obliczeniową ich procesorów i kart graficznych rozmaitym projektom naukowym. Pierwotnie został on zaprojektowany z myślą o akcji SETI@Home, w której uczestnicy programu mogli przekazać moc obliczeniową swoich komputerów do analizy szumu kosmicznego rejestrowanego przez radioteleskop w Arecibo, w celu wykrycia sygnału mogącego pochodzić od pozaziemskiej inteligencji. Od tego czasu projekt ten wykorzystywano już w takich dziedzinach nauki jak astrofizyka (Einstein@Home), kryptografia (Enigma@Home) czy matematyka (ABC@Home).
Od wczoraj w internetowym sklepie Google Play dostępna jest darmowa aplikacja, która pozwala nam przekazać część mocy obliczeniowej naszych urządzeń mobilnych z systemem Android na rzeczy wybranego projektu naukowego. Domyślnie działa ona tylko w momencie ładowania tabletu, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia baterii. Można jednak wyłączyć to ograniczenie, a także ustawić przy jakim poziomie jej rozładowania (lub przy jakiej temperaturze baterii) aplikacja ma się wyłączyć. Podobnie sprawa ma się z korzystaniem z internetu. Domyślnie aplikacja korzysta jedynie z Wi-Fi, ale jeśli chcemy możemy wyłączyć to ograniczenie. Wtedy jednak pozostaje nam nadal możliwość ustalenia dziennego limitu zużytego transferu. Możemy też swobodnie ustalić górny limit mocy obliczeniowej który chcemy przekazać na rzecz projektu Boinc.
Aplikacja dostępna jest za darmo w Google Play. Jej autorzy nie wykluczają, że w niedalekiej przyszłości w projekcie będą mogli wziąć udział również użytkownicy urządzeń z systemem iOS.