BLIK niewątpliwie jest jedną z tych usług, które każdego dnia ułatwiają życie masie użytkowników. I robi to skutecznie, bowiem korzysta z niego coraz więcej osób. Jego twórca, Polski Standard Płatności, poinformował dziś, że w 2018 roku wykonano 91 mln transakcji o łącznej wartości ponad 12 mld złotych.
Jeśli chodzi o ilość, to jest to trzy razy więcej transakcji niż w 2017 roku i dwa razy więcej niż przez pierwsze trzy lata funkcjonowania BLIK-a. W roku poprzednim, tj. 2017, wartość wszystkich transakcji sięgnęła poziomu 4,5 mld złotych, a więc była ponad dwa i pół raza niższa niż w 2018 roku. Jest to klarowny dowód na to, że popularność tego rozwiązania rośnie w iście ekspresowym tempie.
Sam czwarty kwartał 2018 roku również był bardzo udany dla BLIK-a. I to nawet tak bardzo, że Polski Standard Płatności określił go mianem rekordowego. Przez trzy ostatnie miesiące minionego roku użytkownicy dokonali w sumie 33,7 mln transakcji, z czego 25,3 mln w internecie (wzrost o blisko 300% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej), 4,4 mln w bankomatach (wpłaty i wypłaty; wzrost o 183% rok do roku), 2,06 mln przelewów na numer telefonu (więcej o 400% niż w Q4 2017) i 2,03 mln płatności w terminalach POS (więcej o 370% niż w czwartym kwartale 2017 roku).
Polski Standard Płatności podaje, że wpływ na zwiększenie popularności płatności BLIK-iem w terminach płatniczych miało m.in. wprowadzenie tej usługi do sieci sklepów Biedronka i Lidl, które są bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków. Średnio w czwartym kwartale 2018 roku użytkownicy wykonywali 366 tysięcy transakcji, natomiast dzienny rekord wyniósł ponad 581 tysięcy.
Z BLIK-a mogą korzystać klienci 13 banków, czyli ponad 90% wszystkich klientów banków w Polsce: Alior Banku, Banku Millennium, Santander Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Raiffeisen Banku, Credit Agricole, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.
Polski Standard Płatności zapowiedział przy okazji, że w tym roku pojawi się możliwość płacenia zbliżeniowo za pomocą BLIK-a (i to nie tylko w Polsce), a także płatności powtarzalne, dzięki którym będzie można opłacać subskrypcje, abonamenty czy ubezpieczenia.
Źródło: informacja prasowa