Playbook’a firmy RIM raczej przedstawiać Wam nie musimy. Jest to jeden z bardziej wyczekiwanych tabletów i nie ma się czemu dziwić, bo zarówno renoma idąca za producentem słynnych smartfonów, jak i specyfikacja sprzętowa robią wrażenie.
Playbook ma mieć ekran o wielkości 7″, zatem będzie rywalizował o palmę pierwszeństwa z tabletami takimi jak znany nam już Samsung Galaxy Tab, jego następca i być może mały iPad. Atutem nadchodzących tabletów firm „Google i spółka” (np. Xoom) ma być nowy system operacyjny, dedykowany dla tabletów czyli Android 3.0 Honeycomb. System ma oferować nowe możliwości, być pod każdym calem przemyślany i stworzony dla „dużego ekranu”, a także oferować dostęp do Android Market i tysięcy aplikacji.
Wydawać by się mogło, że firmie RIM ciężko będzie odpowiedzieć na tak „ciężki ogień” internetowego giganta… ale może jednak nie? Z dostępnych do tej pory w sieci dem i informacji system operacyjny przygotowany dla Playbook’a zapowiada się równie rewelacyjnie jak Android. Ale jeśli będzie dla niego niewiele aplikacji (aktualnie RIM kusi developerów darmowymi tabletami) może się okazać, że będzie też niewielu chętnych do zakupu urządzenia.
Ale co by się stało gdyby na Playbook’u można było bez trudu uruchomić aplikacje stworzone dla Androida? Plotki, które od jakiegoś czasu pojawiają się w sieci (np. na Android Central i w serwisie Engadget) mówią o tym, że dzięki „sztuczkom programistycznym” oraz zastosowaniu tzw. maszyny wirtualnej Javy (w tym wypadku Dalvik VM) będzie to teoretyczne możliwe. Osobiście nie sądzę aby była to kompletna fikcja. Jednak jeśli ktoś spodziewa się, że ze swojego tabletu będzie mógł bez trudu dostać się do sklepu Android Market to jest w błędzie. RIM nie ma żadnego interesu w tym aby Google zarabiało na sprzedaży aplikacji, które będą działały na Playbook’u. Ale jeśli aplikacja napisana przez „Pana Kowlaskiego” bez żadnych przeróbek będzie działać też na tablecie RIM’a to jest bardzo prawdopodobne, że nasz „Kowalski” zechce ją opublikować w obu sklepach (co innego, gdy program trzeba kompilować dla innego środowiska…).
Zatem potencjalnie mamy bardzo dobra specyfikacje sprzętową + bardzo dobry system + duży wybór dostępnego oprogramowania (tego tylko dla RIM i tego dla Androida). Przy takiej kombinacji nawet jeśli Playbook będzie trochę droższy niż 7″-owa konkurencja z Androidem na pokładzie (lub nie będzie tańszy) to jak myślicie – co będą wybierać klienci?