Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło dofinansować projekt badawczy realizowany dla banku PKO przy współpracy z Politechniką Poznańską.
Zgodnie z informacją pochodzącą z biura prasowego banku PKO, uzyskano pokaźną kwotę dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na cel w postaci „opracowania metodyki czyszczenia baz danych”. Projekt ma wykorzystywać w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji. Całość ma kosztować 13,85 mln złotych, z czego PKO wyłoży z własnej kieszeni 8,31 mln zł. Resztę (czyli 5,54 mln zł) obiecało dołożyć NCBiR.
Politechnika Poznańska będzie pomagać w opracowaniu optymalnego działania baz danych. Zakłada się między innymi powołanie do życia centralnego rejestru klientów, w którym wyszukiwaniem zduplikowanych rekordów zajmie się specjalnie przygotowany algorytm sztucznej inteligencji. Będzie on potrafił samodzielnie modyfikować swoje zachowanie, pomagając w utrzymaniu bazy danych w porządku. Obsługa duplikatów danych „zjada” czas, który systemy bankowe mogłyby poświęcić na coś innego, więc wprowadzenie większej automatyzacji w obsłudze takich informacji przyczyni się do oszczędności. Innym elementem współpracy z PKO będzie utworzenie dla banku „modelu predykcji starzenia się danych”.
To nie pierwszy raz, kiedy Politechnika Poznańska pomaga PKO podczas opracowywania technologii przydatnych w pracy banku, i nie pierwszy kiedy na ten cel uzyskano dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak przypomina serwis cashless.pl, w czerwcu NCBiR zdecydował się przekazać PKO i Politechnice Poznańskiej 6,6 mln złotych, by wspólnym wysiłkiem stworzyć system bazujący na technologii blockchain, szkolący się w temacie obrotem danymi z tokenów.
Zakup biletu komunikacji miejskiej z poziomu aplikacji bankowej? W PKO, owszem
źródło: cashless.pl