Podczas targów CES 2020 na rynku technologicznym pojawia się sporo nowinek. Wiele z nich to sprzęty dosyć oczywiste, jak nowi przedstawiciele słuchawkowej rodziny Jabra Elite czy bezramkowy telewizor Samsunga. Gdzieś z boku kryją się sprzęty, z których korzystamy codziennie, o których wręcz zapominamy w kontekście powiązań z technologią. Jakiś przykład? Nowe ładowarki z linii Aukey Omnia, w których rolę półprzewodnika pełni azotek galu.
Zgodnie z tym, o czym wspomniałem we wstępie, nowe ładowarki Aukey Omnia są zbudowane przy użyciu innego półprzewodnika niż te standardowe dla technologii krzemowej. Oznacza to, że szybkie ładowanie naszego smartfona umożliwiać będzie azotek galu, który pozwala osiągnąć te same parametry przy mniejszych rozmiarach.
Aukey Omnia – mniejsze, szybsze, mocniejsze
Układy scalone oparte na azotku galu znoszą większe napięcia niż te krzemowe, dzięki czemu w niewielkich ładowarkach Aukey mógł pokusić się o zaproponowanie jeszcze większej mocy ładowania. Oczywiście nowa technologia nie jest najtańsza, ale biorąc pod uwagę jej popularność, prawdopodobnie już za jakiś czas wszyscy będziemy z niej korzystać.
Ładowarki Aukey Omnia są nawet o 66% mniejsze niż standardowa ładowarka do 13-calowego MacBooka. Dzięki zastosowaniu autorskiego modułu OmniaChip, zaprojektowanego przy pomocy Navitas, nowe ładowarki Aukeya mają być niezwykle szybkie.
Rodzina Aukey Omnia liczy sobie pięciu członków
Póki co na temat ładowarek Aukey Omnia niestety nie wiemy zbyt wiele, ale na szczęście jakieś informacje się znajdą.
Aukey Omnia PA-B2
Ta ładowarka ma wymiary 43 x 43 x 30 mm. Pojedynczy port USB typu C może zapewnić urządzeniu pobierającemu prąd nawet 61 W przy użyciu USB Power Delivery 3.0. Zależnie od potrzeby, będą to następujące kombinacje mocy i natężenia: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, oraz 20,3V/3A.
Aukey Omnia PA-B3
Tym razem do naszej dyspozycji oddane są dwa porty – jeden USB typu C oraz jeden standardowy, USB typu A. W zamian za to zwiększyły się wymiary, bo ten model mierzy 52 x 52 x 30 mm. Maksymalna moc wynosi 65 W, a pełnowymiarowe gniazdo oddaje do dyspozycji prąd 5V/2,4A.
Aukey Omnia PA-B4
Ten model mierzy tyle samo, co poprzedni – 52 x 52 x 30 mm, choć został wyposażony w dwa porty USB typu C przy tej samej mocy maksymalnej (65 W). Górny port oferuje maksymalnie 18 W (w kombinacjach 5V/3A, 9V/2A lub 12V/1,5A), a dolny – maksymalnie 60 W.
Aukey Omnia PA-B5 i Aukey Omnia PA-B6
Informacje na temat tych modeli ograniczają się do oznaczenia oraz wymiarów – PA-B5 wyposażony zostanie w jeden port USB typu C i mierzyć będzie 54 x 54 x 30 mm, zaś za drugi port tego typu w modelu PA-B6 wymiary wzrosną do 56 x 56 x 30 mm. Niestety, nie znamy dokładnej mocy, ale spodziewamy się, że oba modele będą oferowały nawet 100 W.
Ładowarki Aukey Omnia trafią do sprzedaży w tym roku
Na szczegóły musimy jeszcze trochę poczekać. Jedno jest pewne – ładowarki Aukey Omnia trafią do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku, a ja myślę, że jest na co czekać. Warto dodać, że Aukey Omnia pojawią się w sprzedaży również w białym wariancie kolorystycznym.
źródło: Android Authority, XDA Developers