Biometria
Zaskakującym może być fakt, że ZenFone 6 umożliwia… odblokowanie smartfonu twarzą. Zgadza się, aparat się obraca, w mig skanuje naszą twarz i odblokowuje telefon jakby nigdy nic. Oczywiście mowa tu o zupełnie standardowym skanowaniu przez główny aparat, ale jest coś zabawnego w tym, że Asus o tym w ogóle pomyślał. Nie zrozumcie mnie źle – nie wyśmiewam, wręcz szanuję. Po prostu nie sądzę, żeby ktoś wolał korzystać z tego, niż ze skanera odcisków palców. Natomiast sam proces od razu skojarzył mi się z filmami sci-fi z lat 90-tych, gdzie czasem technologia przyszłości przedstawiana była tak, że coś się wysuwało, robiło swoje i chowało. Tak to właśnie wygląda w Zenku w przypadku skanowania twarzy.
Z kolei skaner odcisków palców jest umiejscowiony z tyłu (na odpowiedniej wysokości) i jest zupełnie standardowy. Szybki, sprawny, niezawodny – ani razu nie miałem z nim problemu.
Bateria i ładowanie
I tutaj mam dobre wieści. Pod względem czasu pracy na baterii Asus ZenFone 6 to jedno z najlepszych urządzeń na rynku. 5000-mAh akumulator robi swoje i zmiata konkurencję. Na jednym ładowaniu byłem w stanie intensywnie używać smartfon przez dwa pełne dni. Jasne, nie ma tu jakiegoś hiper-szybkiego ładowania, bezprzewodowego ładowania, wodoszczelności, ale czas pracy od odłączenia od ładowarki rekompensuje to wszystko. Ba, mówimy tu o jednym z najszybszych smartfonów na rynku, z dużym i jasnym ekranem IPS nieoszczędzającym na czerni i silniczkiem napędzającym obrotowy aparat.
Aż 8h wykręcanego wyniku SoT przy intensywnym korzystaniu i 2 dni realnego używania to naprawdę świetne wyniki. Ani razu nie zdarzyło mi się, żeby drugiego dnia smartfon mi nagle padł. W ogóle nie przejmowałem się baterią – po prostu korzystałem z urządzenia jak chcę. Pod tym względem ZenFone 6 daje swego rodzaju bezpieczeństwo, zapewnia spokój i odciąża plecak od powerbanków.
Urządzenie w pełni ładuje się w ok. 2h.
Aparaty
Główny aparat wykorzystuje matrycę Sony IMX586, którą można znaleźć także m.in. w Honorze 20/20 Pro, Oppo F11 Pro, Xiaomi Mi 9, OnePlus 7/7 Pro i to powinno Wam mniej więcej dać już jakiś ogląd na to, gdzie mniej więcej plasuje się aparat ZenFone’a 6 i co może oferować. Nie będzie to więc najlepszy sprzęt fotograficzny pośród smartfonów, ale nie ma się czego wstydzić, szczególnie w tej cenie i z tymi możliwościami.
W module znajdują się dwa aparaty. Główna matryca to wspomniana już Sony IMX586 48 Mpix (z przysłoną f/1.79) opartą o technologię Quad Bayer (opisywałem ją przy okazji recenzji Redmi Note 7). Dodatkowy drugi aparat fotograficzny ma matrycę 13 Mpix i służy do wykonywania ultra szerokich zdjęć (125°), oferując jednocześnie korektę dystorsji w czasie rzeczywistym. W ostatniej aktualizacji tryb szerokiego kąta zyskał nawet możliwość skorzystania z trybu nocnego, ale niestety efekty są marne.
Obrotowy moduł „FlipCamera” oznacza oczywiście, że przednia kamerka to ta sama, co główna, dlatego opisuję tu cały moduł w zastosowaniu do wszystkich zdjęć – zwykłych, jak i selfie. Z obrotowości wynika jeszcze kilka rzeczy. Asus dodał funkcję śledzenia ruchu obiektów. Dzięki temu aparat będzie podążać za ruszającym się obiektem, co działa całkiem nieźle, ale nie znalazłem dla tego żadnego sensownego zastosowania. Poza tym aparat dosłownie zrobi za nas panoramę i tutaj widzę już w tym większy sens.
Na pewno najważniejsze jest to, że samodzielnie możemy sterować obrotem i dzięki temu łatwo robić zdjęcia z innej perspektywy albo w trudniej dostępnych miejscach. Asus pomyślał też o tym, żebyśmy mieli taką możliwość w innych aplikacjach wykorzystujących aparat, np. w Instagramie i dodał na pasku przycisków dotykowych odpowiedni przycisk wywołujący dotykowe sterowanie obrotem. Niestety nie pomyślał jak to zaimplementować, jeśli użytkownik ustawi sobie sterowanie smartfonem wyłącznie za pomocą gestów i pozbędzie się paska nawigacyjnego, ale to szczegół.
Obrotowość obrotowością, ale jak prezentuje się sama jakość zdjęć? Jak za tę kwotę, to aparat w tym smartfonie radzi sobie bardzo dobrze. Ma swoje wady, ale ogólny poziom jest przyzwoity.
Zdjęcia wykonywane głównym aparatem wychodzą świetnie. Smartfon szczególnie dobrze radzi sobie kontrastowym oświetleniem. Zdjęcia wychodzą bardzo szczegółowe, nieprzejaskrawione i przyjemne dla oka. Z jedną aktualizacją doszedł nawet tryb HDR++, który jest jest jeszcze bardziej efektowny, ale już przejaskrawia zdjęcia. Domyślnie aparat korzysta z AI i rozpoznawania scen czy obiektów. W mojej ocenie jako jeden niewielu potrafił je sensownie wykorzystać i robić dzięki temu dobre zdjęcia. Ponadto w aparacie znajdziemy jeszcze m.in tryb ręczny, nocny, portretowy, spowolnienia ruchu (120, 240 i 480 kl/s) i poklatkowy. Na pochwałę zasługuje tryb profesjonalny i portretowy, ale już niekoniecznie nocny. Zdjęcia nocne nie wychodzą „Zenkowi” najlepiej. Nie są złe, czasem wyjdą naprawdę przyzwoicie, ale daleko im do ścisłej czołówki. Ostatnia duża aktualizacja mająca poprawić ten tryb w mojej opinii pomogła, ale to wciąż za mało. Z drugiej strony cały czas mówimy o telefonie, który w podstawowej wersji kosztuje raptem 2200 zł.
Tryb szerokokątnych zdjęć sprawuje się nieźle, ale zdjęciom wyraźnie brakuje szczegółowości. Jeśli natomiast potrzebujemy najwyższej możliwej szczegółowości, to można spróbować wykorzystać pełną rozdzielczość aparatu, czyli 48 Mpix z pominięciem wszelkich usprawnień i trybów aparatu (domyślnie aparat robi zdjęcia w 12 Mpix). Efekty bywają różne, ale przy dobrym oświetleniu różnica potrafi być ogromna.
Muszę za to mocno pochwalić filmy kręcone ZenFonem, bo nie dość, że wychodzą naprawdę przyzwoicie – szczególnie te w 4K, to jeszcze wyśmienicie spisuje się cyfrowa stabilizacja. Niestety, jeśli tylko zaczyna brakować światła, to podobnie jak w zdjęciach – jakość i szczegółowość zaczyna drastycznie spadać.
Pełna lista parametrów technicznych Asusa Zenfone 6:
Kolory | Midnight Black, Twilight Silver |
Design | Szkło Gorilla Glass o zakrzywieniu 3D Stosunek wielkości ekranu do obudowy: 92% Waga: 190 g |
Ekran | Bezramkowy ekran NanoEdge niezawierający notcha, o współczynniku proporcji ekranu 19,5:9 Ekran 6,4” IPS NanoEdge FHD+ (2340 x 1080) Pojemnościowy panel dotykowy z 10 punktami dotyku (z obsługą funkcji Glove Touch) Jasność 600 nitów dla dobrej czytelności na zewnątrz Szeroka paleta kolorów z 96% pokryciem przestrzeni barwnej NTSC, 100% DCI-P3 oraz technologią HDR10 Corning Gorilla Glass 6 |
CPU | Platforma mobilna Qualcomm Snapdragon 855 wykonana w 7-nanometrowym procesie produkcyjnym, 64 bity, 8 rdzeni |
GPU | Qualcomm Adreno 640 |
RAM/ROM | UFS 2.1, 6/8 GB RAM / 64/128/256 GB ROM |
Główny aparat | Flagowa matryca Sony IMX586 z 48 MP – duży rozmiar matrycy 1/2,0” i wielkość piksela równa 0,8 µm Technologia Quad Bayer – 12 MP, 1,6 µm duży efektywny rozmiar piksela Przesłona f/1.79 Długość ogniskowej 26 mm (ekwiwalent dla filmu 35 mm) Pole widzenia: 79° Laserowy autofokus Podwójna lampa błyskowa LED Tryby HDR+ Enhanced i Super Night[i] AI Scene Detection – funkcja wykrywania 16 scen Aparat typu flip z funkcją natychmiastowego przełączania aparatów |
Drugi aparat | 13 MP, 125° ultrawide o 200% szerszy kąt widzenia Korekta dystorsji w czasie rzeczywistym Długość ogniskowej 11 mm (ekwiwalent dla filmu 35 mm) |
Nagrywanie filmów | Nagrywanie filmów w 4K UHD (3840 x 2160) przy 30/60 kl./s za pomocą aparatu głównego i przy 30 kl./s za pomocą drugiego aparatu Nagrywanie filmów w FHD 1080p przy 30/60 klatkach na sekundę Nagrywanie filmów w HD 720p przy 30 klatkach na sekundę Trzyosiowa elektroniczna stabilizacja obrazu Filmy poklatkowe (wideo w roz. 4K UHD) Wideo w zwolnionym tempie (1080p przy 240 kl./sek. / 720p przy 480 kl./s) Motion Tracking – funkcja wykrywania ruchu w wideo (1080p przy 240 kl./sek. / 720p przy 60 kl./s) Robienie zdjęć podczas nagrywania filmów |
Technologie połączeń bezprzewodowych | Wi-Fi 5 (dwuzakresowe połączenie 2×2 802.11ac) Bluetooth V 5.0 (EDR + A2DP), obsługa aptX i aptX HD Wi-Fi direct NFC |
Czytnik linii papilarnych | Tylny czytnik linii papilarnych z funkcją odblokowywania za pomocą linii papilarnych w ciągu 0,3 sekundy oraz rozpoznawania 5 palców pod kątem 360° |
Połączenia | USB Type-C (USB-C) |
Karty SIM | Trzy gniazda: Obsługa dwóch kart SIM w podwójnej gotowości (4G+4G) i jednej karty MicroSD Gniazdo 1: Na karty Nano SIM 2G/3G/4G Gniazdo 2: Na karty Nano SIM 2G/3G/4G Gniazdo 3: Obsługuje kartę microSD o poj. do 2 TB |
Nawigacja | Obsługa GPS (dwa pasma, L1+L5), GLONASS, BDSS, GALILEO (dwa pasma, E1+E5a), QZSS (dwa pasma, L1+L5) |
System operacyjny | Android™ Pie™ z nowym ASUS ZenUI 6 |
Bateria | Bateria o wysokiej pojemności 5000 mAh do nieprzerwanego użytkowania przez nawet dwa dni |
Dźwięk | Dwa głośniki stereo z dwoma inteligentnymi wzmacniaczami NXP TFA9874 Standard Hi-Res Audio 192 kHz/24 bity, który czterokrotnie przewyższa jakość płyt CD DTS (Digital Theater System) Headphone: X™ 7.1-kanałowy wirtualny dźwięk przestrzenny z obsługą słuchawek Kodek dźwiękowy Qualcomm AudioWizard z profilem dźwiękowym Radio FM Nowe słuchawki ASUS ZenEarTM Pro dostrojone przez 1MORE Dwa zintegrowane mikrofony z technologią ASUS Noise Reduction |
Podsumowanie
ASUS ZenFone 6 będzie „tym smartfonem z obrotowym aparatem”. To wyróżnik, ale nie można zapomnieć o dobrej cenie, solidnym wykonaniu, świetnym wyświetlaczu NanoEdge i kapitalnej baterii, która odróżnia go równie mocno od konkurencji, co sam obrotowy moduł aparatu.
To świetne urządzenie za bardzo dobrą cenę. Cieszy też fakt, że software’owo Asus ruszył mocno do przodu i obecnie nie ma się czego wstydzić. Dla mnie to wręcz jedna z ulubionych nakładek obecnie. ZenFone 6 ma kilka wad, ale innowacyjności obrotowego aparatu, wydajności i świetnych wyników czasu pracy na baterii nie można mu odmówić. To obecnie jeden z najciekawszych smartfonów na rynku i urządzenie zdecydowanie warte swojej ceny.
Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Audio. Jakość połączeń. Wydajność, oprogramowanie
2. Biometria. Bateria. Aparat. Podsumowanie