Asus Zenbook UX333FA – bardzo poręczny i ładny ultrabook (recenzja)

Wydajność

Ponieważ Asus postawił w Zenbooku UX333 na mobilność, a nie na moc, nie powinno dziwić, że wyniki testów nikogo nie powalą na kolana. Co nie znaczy, że jest słabo: czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor i5-8256U ma taktowanie bazowe ustawione na poziomie 1,6 GHz, a w trybie Turbo Boost może ono wzrosnąć aż do 3,9 GHz. TDP wynosi 15 W. Pamięć operacyjna 8 GB zbudowana jest w oparciu o starsze i oszczędniejsze pamięci LPDDR3 taktowane zegarem 2133 MHz – nie ma niestety możliwości ich rozbudowy, gdyż wlutowane są na płycie. Wydajność takiego zestawu stoi na dobrym poziomie, jedynie zwolennicy obróbki wideo i fotografii mogą być nieco zawiedzeni. Oraz oczywiście gracze – zintegrowana grafika do gier nadaje się raczej słabo.

3D Mark Pro

TimeSpy: 442 pkt (Graphics score: 385 pkt, Graphics test 1: 2,53 fps, Graphics test 2: 2,20 fps, CPU score: 2774, CPU test: 9,32 fps)
Night Raid: 4992 pkt (Graphics score: 5020, Graphics test 1: 22,50 fps, Graphics test 2: 25,95 fps, CPU score: 4840, CPU test: 118,7 ms)
Sky Diver: 4569 pkt (Graphics score: 4302, Graphics test 1: 20,36 fps, Graphics test 2: 18,98 fps, Physics score: 7028, Combined score: 4318)

PCMark 10 Pro
Test przeprowadzono w wersji extended

Overall: 2673 pkt
Essentials: 7904 pkt
Digital Content Creation: 2940 pkt
Productivity: 6103 pkt
Gaming: 974 pkt

Cinebench R20

CPU Single Core: 384 cb
CPU Multi Core: 1180 cb
MP Ratio: 3,07

World of Tanks

WOT Encore Ultra: 1517
WOT Encore Medium: 3976
WOT Encore Minimum: 22452

Podsystem dyskowy

Jak widać na powyższych wykresach, także i użyty dysk SSD nie szokuje wydajnością. Maksymalna zmierzona prędkość odczytu nie przekracza 1,8 GB/s, a prędkość zapisu 1 GB/s – wynik to zaledwie połowa tego, co potrafi dysk w MateBooku 13. Jest to konsekwencja użycia dość pojemnego, ale jednak budżetowego dysku Intel 660p, który pracuje w trybie PCIe x2. Co ciekawe, w ofercie Asusa jest także lepiej wyposażony model z lepszym procesorem i dyskiem 1 TB pracującym w oparciu o PCIe x4 – nie mam niestety możliwości porównania wydajności. Na szczęście w codziennym użytkowaniu przeciętna wydajność SSD nie jest odczuwalna – maszyna jest dobrze dopasowana parametrami do potrzeb typowego użytkownika lekkich ultrabooków. Dysk SSD jest jedynym elementem konstrukcji komputera, który bez większego problemu możemy wymienić we własnym zakresie.

Czas i kultura pracy

Asus Zenbook UX333FA-A3074T chłodzony jest pojedynczym wentylatorem. Jak pisałem już tydzień temu, podczas typowego użytkowania raczej zbyt często go nie usłyszymy, jednak pod wyższym obciążeniem podczas testów był wyraźnie słyszalny. Wyraźnie, co nie znaczy, że głośno – nawet pod najwyższym obciążeniem szum był dość dyskretny i niekłopotliwy.

Throttling…

Temperatura CPU podczas pracy potrafi jednak sięgnąć 95 stopni, co oznacza konieczność intensywnego termicznego throttlingu. Rzutuje to rzecz jasna dość mocno na wydajność, ale… należy przyznać, że pierwsze objawy spowalniania procesora pojawiają się dopiero po dłuższej chwili wysokiego obciążenia, co oznacza, że układ chłodzenia zaprojektowany jest z głową. Potwierdza to rozkład temperatur podczas pracy – termometr lekarski na podczerwień najwyższe temperatury (rzędu 45 stopni) pokazał na wyjściu układu chłodzenia, jednak zaraz obok było dużo chłodniej. Klawiatura w najcieplejszym miejscu miała ~36 stopni, a większość górnego panelu nie przekraczała 32 stopni.

Bateria jest konstrukcją litowo-polimerową o pojemności 50 Wh. Wg deklaracji producenta pozwala ona na uzyskanie do 14 godzin oszczędnej pracy. Wkładam to między bajki – podczas moich testów udawało mi się uzyskać przy ustawieniu jasności ekranu na 70% między 8 a 10 godzin realnej pracy, co jest wynikiem całkiem niezłym i zdecydowanie lepszym od wspominanego tu kilkukrotnie MateBooka 13.

Test Battery Eater Classic w trybie 800 x 600 x 32 pozwolił z kolei na uzyskanie wyniku 2 h 21 m – przy czym jasność ekranu była ustawiona podczas testu na 100%. Także i ten wynik jest całkiem niezły. Rozładowaną baterię naładować możemy w ciągu około 1,5 – 2 h.

Asus Zenbook UX333FA-A3074T
Miedzianozłoty pasek wygląda bardzo dobrze

Oprogramowanie

Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Home. System uruchamia się bardzo standardowo, domyślnie proponując użycie konta Microsoft do logowania. Niestety, po instalacji mamy do czynienia z zalewem atakujących okienek z prośbą o rejestrację sprzętu, stworzenie takiego czy owakiego konta i użycie promocji na Dropboxa, aktywację McAfee i tak dalej. Do tego w systemie będzie Pasjans, Candy Crush Saga i sporo innego śmiecia. Pierwsze minuty po instalacji spędziłem pracowicie czyszcząc system z całego tego syfu, ze szczególnym uwzględnieniem znienawidzonych programów McAfee – upór OEM-ów w instalacji tego czegoś jest irytujący.

Asus Zenbook UX333FA-A3074T
Rozmiar książkowy :)

Podsumowanie

Asus Zenbook UX333FA-A3074T to bardzo poręczny i ładny mały ultrabook. Niestety, nie jest to sprzęt idealny. Zawodem okazał się ekran, nie polubiłem się z touchpadem. Rozumiem jednak, że przy tak niewielkiej przestrzeni nie ma możliwości zrobienia tego ostatniego elementu naprawdę porządnie. Jasnym punktem jest kamera współpracująca z Windows Hello, działająca szybko i sprawnie jako zabezpieczenie biometryczne, oraz głośniki produkujące bardzo mocny (jak na tak małą maszynę) dźwięk. Podobnie nie dostarczyła zawodu bateria – czasy pracy przy są co najmniej dobre, choć nie biją rekordów.

Reasumując, plusy przewyższają w bilansie minusy.

Spis treści:

  1. Wstęp. Specyfikacja. Ekran. Porty. Klawiatura i touchpad
  2. Wydajność. Czas i kultura pracy. Oprogramowanie. Podsumowanie
Asus Zenbook UX333FA – bardzo poręczny i ładny ultrabook (recenzja)
Ekran
5.5
Obudowa i jakość wykonania
9
Wydajność
8
Multimedia
9
Wzornictwo
8.5
Bateria
8
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Interesująca stylistyka
Niewielkie rozmiary
Waga
Niezła wydajność
Dobra jakość wykonania
Niezła bateria
Duża liczba portów
Wbudowany czytnik kart
Głośniki dają radę!
Wady
Zaskakująco słaby ekran (wycieki światła mogą jednak dotyczyć tylko egzemplarza testowego)
Niepewnie działający i niewygodny touchpad
Podświetlenie touchpada zbyt jasne w stosunku do klawiatury
Przeciętny dysk SSD
Brak portu Thunderbolt 3
System ze sporą ilością bloatu
Brak możliwości zasilania za pomocą USB Power Delivery
8
OCENA