Dzisiejszej prezentacji, zorganizowanej przez firmę Asus, wyczekiwało wielu miłośników mobilnej rozrywki. Oto, po raz pierwszy oficjalnie, światło dzienne ujrzał najnowszy smartfon dedykowany graczom – ROG Phone 3. Warto było czekać!
Wszystko, czego dusza gracza zapragnie
Zgodnie z przewidywaniami, specyfikacja ROG Phone 3 zawiera w sobie wszystko, co potrzebne, by uczynić go najpotężniejszym smartfonem nie tylko do gier.
W jego wnętrzu znalazł się układ SoC Qualcomm Snapdragon 865+, wyposażony w dedykowany układ chłodzenia, pozwalający na dłuższą pracę bez zjawiska throttlingu.
Chłodzenie tego potężnego układu, na życzenie gracza, może być wspomagane przez dołączoną nakładkę z wbudowanym wentylatorem – Areoactive Cooler 3.
Zastosowanie nakładki, zgodnie z informacjami producenta może obniżyć temperaturę powierzchni urządzenia nawet o 4 stopnie, co pozwala na znacznie dłuższą pracę z zachowaniem maksymalnej wydajności. Asus chwali się, że w tym aspekcie radzi sobie zdecydowanie lepiej od Samsunga czy OnePlusa.
Snapdragon 865+ swoją przewagę demonstruje również w benchmarkach, takich jak Geekbench:
Potężnemu procesorowi towarzyszą równie potężne zasoby pamięci. 16 GB RAM i 512 GB pamięci na dane użytkownika powinny sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających graczy.
Takie podzespoły potrzebują odpowiednio dużej baterii. W ROG Phone 3 zasili je ogniwo o pojemności 6000 mAh, z szybkim ładowaniem o mocy 30 W.
Równie imponujący, jak podzespoły odpowiedzialne za wydajność i bateria, jest ekran ROG Phone 3. AMOLED o częstotliwości odświeżania 144 Hz ma za zadanie sprawić, by wyświetlany obraz był idealnie płynny.
Zgodnie z informacją przekazaną przez prowadzącego prezentację, obecnie zalety wyświetlacza o częstotliwości 144 Hz można wykorzystać w przeszło 100 grach mobilnych.
Na wyposażeniu smartfona dla graczy nie mogło zabraknąć podzespołów odpowiedzialnych za dźwięk, dlatego w ROG Phone 3 znajdziemy głośniki stereo umieszczone na froncie urządzenia. Mimo, że w samym smartfonie nie ma wyjścia słuchawkowego, w zestawie sprzedażowym znalazło się miejsce na przejściówkę wpinaną do umieszczonego na lewym boku portu USB-C. Znajduje się ono również w nakładce wentylującej Aeroactive Cooler 3. Na obudowie smartfona znalazło się także miejsce dla czterech mikrofonów. Wszystko po to, by urządzenie bez przeszkód zbierało dźwięk nawet wtedy, gdy jeden z nich zostanie przysłonięty dłonią.
Odświeżenia doczekała się sztandarowa funkcja ROG Phone – dotykowe przełączniki AirTrigger. W swojej trzeciej odsłonie, rozpoznają jeszcze więcej gestów niż do tej pory:
Rozwiązania dedykowane graczom znalazły się również na obudowie ROG Phone 3: przezroczyste elementy i logo ROG z konfigurowalnym podświetleniem LED RGB przypadną do gustu miłośnikom gamingowej estetyki.
Fotograficznie całkiem nieźle
Mimo, że priorytetem tego smartfona nie jest fotografia, Asus nie zapomniał wyposażyć ROG Phone 3 w całkiem ciekawy zestaw aparatów. Z przodu – pojedyncza kamerka do selfie o rozdzielczości 24 megapikseli. Z tyłu – aparat główny z matrycą Sony IMX 686 (64 megapiksele) i światłem f/1,8, obiektyw ultraszerokokątny z matrycą 12 megapikseli oraz aparat pomocniczy do fotografii makro.
ROG Phone 3 i mnóstwo akcesoriów
Prowadzący prezentację wielokrotnie podkreślał, że ROG Phone 3 to nie tylko smartfon, a cały ekosystem, na który składa się szereg dodatkowych akcesoriów.
Najważniejszym z nich jest gamepad ROG Kunai 3, zmieniający ROG Phone 3 w mobilną konsolę do gier. Elementy ROG Kunai 3 można również połączyć ze sobą bezpośrednio, dzięki czemu, przy pomocy jednego ruchu ręki, staną się typowym padem do smartfona.
Pełnię swoich możliwości ROG Kunai 3 osiąga w parze z uchwytem wyposażonym w dodatkowy ekran 144 Hz – Twinview Dock 3.
Nie zabrakło również słuchawek dokanałowych, dedykowanych (jakby inaczej) graczom. ROG Cetra RGB to słuchawki podłączane do portu USB-C, które producent wyposażył w aktywną redukcję odgłosów otoczenia. Jako, że są dedykowane graczom, mamy też konfigurowalne diody LED RGB.
Dedykowane etui w korespondującej ze smartfonem estetyce? Bardzo proszę!
Tanio nie będzie
Wraz z możliwościami ROG Phone 3, poznaliśmy również jego cenę. 999 euro za wariant z 12 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci na dane to z pewnością spora kwota. Dopłata do dodatkowych 4 GB RAM wynosi równe 100 euro.
ROG Phone 3 Strix Edition
Wraz z ROG Phone 3 została zaprezentowana jego uboższa wersja – ROG Phone 3 Strix Edition. Największą różnicą w stosunku do mocniejszego brata jest procesor – Snapdragon 865 zamiast 865+. Wyposażona będzie także w mniej pamięci – 8/256 GB. Jej cena to 799 euro.
W momencie tworzenia niniejszej publikacji, w internetowym sklepie Asus rozpoczęła się już polska przedsprzedaż urządzenia w cenie 3899 złotych. Klienci, którzy zdecydują się na przedpremierowe zamówienie otrzymają słuchawki ROG Cetra RGB za symboliczną złotówkę.
Dodatkowo: monitor i klawiatura
Choć to ROG Phone 3 i dedykowane akcesoria były najważniejszym elementem programu prezentacji zorganizowanej przez Asusa, zaprezentowano także dwa inne akcesoria dla mobilnych graczy: monitor oraz klawiaturę. ROG Strix XG16 to przenośny monitor o rozmiarze 15,6 cali, wyposażony w baterię oraz składaną nóżką, umożliwiającą wygodne ustawienie go nawet na niewielkiej powierzchni.
Zaprezentowano również klawiaturę ROG Falchion. Jej największe atuty to wyjątkowo kompaktowy rozmiar (jak na klawiaturę dla graczy), gustowne etui ochronne, spełniające również funkcję podstawki oraz unikatowa budowa – 65% klawiszy wyposażono w przełączniki mechaniczne. Jako że jest to klawiatura dla graczy, nie zapomniano o podświetleniu RGB.
ROG Phone 3 wraz z dedykowanymi akcesoriami to murowany pewniak do tytułu najlepszego smartfona dla graczy w 2020 roku. Istnieje również spora szansa na to, że będzie to najbardziej wydajny smartfon z Androidem, jaki będzie można kupić w bieżącym roku. Chętnych nie powinno braknąć.