We współczesnym pędzie technologicznym zdarza nam się zapomnieć, w jaki sposób produkcja elektroniki wpływa na otaczającą nas naturę. Zdaje się, że Apple poważnie wzięło na tapet ślad węglowy. Firma zobowiązała się, że do 2030 roku będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
Apple Environmental Progress Report 2020 – 99 stron jabłkowej ekologii
Apple zapowiedziało redukcję emisji dwutlenku węgla przy okazji raportu dotyczącego postępu środowiskowego firmy Apple. Samo wydanie jest nie tylko interesujące i porusza ważne tematy, ale przy okazji zostało stworzone w bardzo estetycznym stylu – warto przeczytać, jeśli interesuje Was ten temat. Pełen raport możecie przeczytać tutaj.
Zakładam jednak, ze są wśród Was osoby, których co prawda interesuje ślad węglowy i redukcja emisji dwutlenku węgla przez Apple, ale nie na tyle, żeby czytać cały raport. Z tej okazji, gigant z Cupertino przygotował krótki, trwający niespełna 100 sekund film zapowiadający zwrócenie uwagi na tematykę klimatu.
Jak zredukować ślad węglowy?
Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, choć w zasadzie da się to osiągnąć. Aby móc osiągnąć status „węglowej neutralności”, gigant z Cupertino zredukuje emisję dwutlenku węgla o 75 procent. No dobrze, ale miało być bez śladu węglowego, prawda?
Pozostałymi 25% będą musiały zająć się odpowiednie technologie umożliwiającą neutralizację węglową. Konieczne będzie nie tylko przerzucenie się na materiały z recyklingu, ale również odnawialne źródła energii oraz inwestycja w lasy i naturę.
Brak ładowarki to nie oszczędność – to ekologia
Na pewno słyszeliście już pogłoski o tym, że Apple nie planuje dołączać do zestawu ładowarki ze smartfonem. Zresztą, w ślad za gigantem z Cupertino być może pójdą inni producenci.
Z ekologicznej perspektywy taki punkt widzenia wydaje się być jednak zupełnie słuszna. Każda ładowarka mniej to mniejsza ilość elektrośmieci, ale również obniżona emisja dwutlenku węgla – choć złośliwi słusznie zauważą, że również kolejne dolary w kieszeni w producenta.
Działania na rzecz klimatu mogą stanowić fundament dla nowej ery potencjału innowacyjnego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz stałego wzrostu gospodarczego. Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu w neutralność węglową, będziemy małym ruchem, który doprowadzi do znacznie większych zmianTim Cook, CEO Apple
Redukcja śladu węglowego – cel na najbliższą dekadę
Według wspomnianego raportu, w 2019 roku Apple zmniejszyło swój świat węglowy o 4,3 miliona ton. Liczba robi wrażenie, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z faktem, że producent zmniejszył swoje zapotrzebowanie na energie elektryczną o niemal 1/5 – poza korzyścią ekologiczną, przyniosło to zaoszczędzone 27 milionów dolarów.
Apple zapowiada, że całkowicie zredukuje swój ślad węglowy w 2030 roku. Teoretycznie oznacza to, że już za 10 lat producent będzie (niemal) neutralny dla środowisku, oczywiście spoglądając wąską perspektywą emisji gazów cieplarnianych.