Nie minęło kilka dni, a doniesienia o tym, że Apple chce przejąć dział modemów 5G od Intela zostały potwierdzone przez obie firmy. Wartość transakcji wyceniana jest na 1 miliard dolarów.
Za co płaci Apple?
Za około 2200 pracowników Intela, którzy dołączą teraz do Apple. Razem z nimi do firmy przejdzie cała własność intelektualna i sprzęt, na którym opracowywano modemy 5G. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale 2019 roku, po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych i spełnieniu innych zwyczajowych warunków.
Dyrektor generalny Intela, Bob Swan wypowiedział się w kwestii przejęcia:
„Umowa ta pozwala nam skupić się na rozwoju technologii dla sieci 5G, zachowując jednocześnie ważną własność intelektualną i technologię modemów, które stworzył nasz zespół. Od dawna szanujemy Apple i jesteśmy przekonani, że stworzy odpowiednie środowisko dla tego utalentowanego zespołu.”
Intel zachowa możliwość tworzenia modemów dla urządzeń innych niż smartfony, a więc takich jak komputery PC, sprzęt sieciowy czy pojazdy autonomiczne. Przejęcie nie wpływa w żaden sposób na rozwiązania Intela już wykorzystywane na rynku, czyli modemy 4G.
Drugie dno przejęcia
Intel przez jakiś czas był wyłącznym dostawcą modemów 4G do iPhone’ów wprowadzonych do obiegu w 2018 roku. Właściwie – dalej jest. Firma pracowała jednocześnie nad kolejną generacją tych modułów łączności, ale miała problemy z dotrzymaniem terminów. Sytuacja wydawała się jednak stabilna, ponieważ Apple było w stanie otwartego konfliktu z Qualcommem – jedynym „sensownym” konkurentem Intela, który mógłby opracowywać modemy 5G dla Apple, choć podobno podejmowano także rozmowy z Samsungiem i MediaTekiem.
Wszystko zmieniło się bardzo szybko, gdy Apple zdecydowało się zakopać topór wojenny i podać rękę Qualcommowi. W wyniku ugody, która wymagała od giganta z Cupertino zapłacenia 4,5 miliarda dolarów, Qualcomm wrócił do łask Tima Cooka, a Intel zaczął tracić grunt pod nogami. Ostatecznie zdecydowano, że produkcją modemów 5G zajmie się nie Intel, a Qualcomm, co pozostawiło specjalistyczny dział Intela praktycznie bezrobotnym. Wskutek tego, Intel praktycznie zatrzymał prace nad rozwojem modemów 5G dla smartfonów.
Ostatecznie, wyszło na to, że Apple najpierw „zadusiło” prace nad modemami 5G w Intelu, będąc jedynym klientem na ten typ podzespołów, by niedługo później zbawić umierający dział mobilnych modemów, wykupując go za 1 miliard dolarów. Teoretycznie wszyscy są zadowoleni. Praktycznie – to znakomity przykład tego, jak sprawnie działa machina Apple, która kontroluje nie tylko kwestie związane z poprawnymi przejęciami innych przedsiębiorstw, ale także świetnie wykorzystuje konflikty, obracając je na swoją korzyść. I choć miliard dolarów to dużo, to taki wydatek może się za kilka lat zwrócić Apple z nawiązką.