Apple Pay w Polsce cz. kolejna. Tym razem w grę wchodzi jednak również BLIK

fot. Pexels

Apple Pay w Polsce to temat-rzeka. Wielokrotnie pojawiały się informacje, że usługa już wkrótce będzie dostępna w naszym kraju, lecz nadal nie jest. Coś mimo wszystko musi być na rzeczy, ponieważ kolejny raz się o tym mówi. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że Apple chce ugryźć temat nieco inaczej, bo za pośrednictwem BLIK-a.

Jak donosi Rzeczpospolita, Apple prowadzi rozmowy z Polskim Standardem Płatności (PSP), który odpowiada za BLIK-a. Wcześniej poszczególne banki samodzielnie pertraktowały z koncernem z Cupertino i próbowały go namówić na uruchomienie Apple Pay w swojej instytucji. Producent chce chyba jednak od razu – mówiąc kolokwialnie – pójść na całość i zaoferować usługę szerszemu gronu użytkowników.

A mowa tu o naprawdę pokaźnej liczbie, ponieważ banki, w których BLIK jest dostępny, posiadają około 70% polskiego rynku. Są to dokładnie Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse i BGŻ BNP Paribas. Co więcej, wkrótce do tego grona mają dołączyć jeszcze Raiffeisen Bank i Credit Agricole.

Rzeczpospolita informuje, że rozmowy z Apple nie należą do najłatwiejszych. Na stole jest m.in. propozycja wprowadzenia płatności BLIK-iem w App Store. Żadna ze stron, tzn. ani koncern z Cupertino, ani Polski Standard Płatności, nie komentują oficjalnie sprawy, więc nadal nic nie jest przesądzone. Zapewne wynika to z podpisanych klauzul poufności, które najczęściej opiewają na ogromne sumy (jeśli ktoś piśnie choć słówko, wtedy musi zapłacić karę, na którą formalnie się zgodził).

Liczba użytkowników systemów płatności mobilnych na świecie (fot. Rzeczpospolita)

Warto przy okazji dodać, że serwis Cashless już w grudniu 2017 roku zdobył informacje, według których propozycję wprowadzenia Apple Pay w Polsce dostały banki, które wdrożyły usługę tokenizacji kart Mastercard i Visa, umożliwiającą powiązanie plastików z aplikacją mobilną. Mówi się o pięciu, wśród nich znaleźć się miał Alior Bank, mBank i BZ WBK. Podobno negocjacje wciąż trwają i dotyczą przede wszystkim kwestii finansowych. W rozmowach pomagać ma rzekomo m.in. Mastercard.

Na podstawie posiadanych informacji, serwis Cashless szacuje, że Apple Pay mogłoby zostać uruchomione w polskich bankach w drugim kwartale 2018 roku.

Źródło: Rzeczpospolita, str. A23 przez Cashless

Exit mobile version