Apple bardzo mocno stawia na swój własny ekosystem, dlatego też jedyną opcją płatności w ich urządzeniach jest Apple Pay. Nie podoba się to Unii Europejskiej, przez co firma z Cupertino może zostać zmuszona do udostępnienia NFC w swoich urządzeniach dla podmiotów zewnętrznych.
Apple będzie musiało udostępnić swoją infrastrukturę techniczną?
Jak donosi serwis Finextra, Komisja Europejska w najbliższych dniach ma zaprezentować zmiany w przepisach, które zmusiłyby Apple do udostępnienia swojej infrastruktury technicznej dla zewnętrznych podmiotów, takich jak np. banki.
Temat monopolu Apple nie jest oczywiście nowy. Już w czerwcu tego roku, Komisja Europejska wszczęła postępowanie, mające na celu likwidacje, bądź znaczne ograniczenie, monopolowych zapędów giganta z Cupertino. Ile prawdy w tych oskarżeniach, tego nie wie nikt.
Wracając jednak do problemu udostępnienia infrastruktury, jeśli unijni urzędnicy stwierdzą rażące złamania zasad antymonopolowych przez Apple, firma poniesie ogromne kary finansowe. Jednak nie to pewnie będzie ją martwić. Firma Tima Cooka będzie musiała nawiązać współpracę z innymi podmiotami na nowych zasadach, które niekoniecznie mogą się okazać dla nich dobre.
Co ciekawe, sytuacja ta była rozstrzygana już w dwóch krajach i wynik sporu był zgoła inny. Australijski sąd orzekł, że korporacja nie jest winna i firma dalej będzie mogła działać na tych samych zasadach, co wcześniej. Inna była decyzja niemieckich władz, które zmieniły prawo w taki sposób, aby korporacja musiała pozostawić otwarty interfejs płatniczy w swoich urządzeniach.
Teraz do sporu włącza się Komisja Europejska, która także chce regulować tę kwestię. Apple miałoby być przymuszone do sprzedaży, za rozsądne pieniądze, swojej technologii dla innych podmiotów. Firma jednak twierdzi, że to rozwiązanie narazi na utratę bezpieczeństwa danych ich klientów, a jak wiadomo, marka ta słynie z dbania o prywatność swoich użytkowników.
Jak dobrze wiemy, spór nie zakończy się na dniach. Zanim poznamy ostateczny werdykt, będziemy musieli przejść przez wszystkie odwołania, apelacje etc. Wiemy na pewno, że firma z Cupertino nie jest zbyt chętna do współpracy z konkurencją w postaci banków, jednak decyzja Unii Europejskiej może spowodować, że nie będzie miało innego wyjścia, jak dostosować się do nowych regulacji.