Apple rozdzieliło w tym roku swoje systemy operacyjne bardzo grubą kreską. Mimo że posiadacze iPhone’ów mogą już się cieszyć z iOS 16, tak iPadOS 16 wciąż nie trafił na tablety producenta. Można jednak już odliczać dni do udostępnienia tego wydania.
iPadOS 16 – jest informacja o dacie uruchomienia
Apple zaprezentowało iPadOS 16 razem z iOS 16 oraz macOS Ventura podczas wydarzenia WWDC22. Jednak o ile na uprawnione iPhone’y można już pobierać nową wersję systemu, tak właściciele iPadów nadal czekają, aż gigant z Cupertino uruchomi maszynę aktualizacyjną dla tabletów.
Aktualizacja [18.10.2022] – Apple oficjalnie poinformowało, że udostępni iPadOS 16 dnia 24 października 2022 roku dla iPada (5. lub nowszej generacji), iPada mini (5. lub nowszej generacji), iPada Air (3. lub nowszej generacji) i wszystkich modeli iPada Pro.
Wcześniej ekipa Tima Cooka nie podała żadnej konkretnej daty wdrożenia iPadOS 16. Jedyne zapewnienie, jakie padło od strony producenta, to to, że system trafi do użytkowników iPadów w październiku. Już 11 października 2022 roku Mark Gurman podał jednak prawdopodobną datę udostępnienia iPadOS 16.
Według informatorów, Apple zamierza uruchomić aktualizację iPadOS 16 w tygodniu od 24 października. Oznaczałoby to, że deweloperzy wyrobią się ze spełnieniem obietnicy dosłownie rzutem na taśmę. Ponieważ właściciele iPadów musieli tak długo czekać na nowości, od razu dostaną wersję 16.1, z odpowiednimi poprawkami.
Dziś, tj. 18 października, Apple potwierdziło nieoficjalne doniesienia o dacie udostępniania iPadOS 16.
Hybrydowe OLED-y w iPadach od 2024 roku
Jest jeszcze jedna plotka dotycząca iPadów. Według nowego raportu DigiTimes, Apple może zastosować hybrydową technologię ekranów OLED w tabletach na 2024 rok. Pozwoliłaby ona na budowanie smuklejszych konstrukcji i jednocześnie na obniżenie kosztów produkcji.
Hybrydowe OLED-y łączą sztywne podłoża szklane OLED z cienką warstwą elastyczną. W ten sposób powstają wyraźnie cieńsze panele. Kosztują mniej, bo ekrany wykonane wyłącznie z elastycznych komponentów wymagają dodatkowej warstwy podświetlenia. Tu problem rozwiązuje sztywne szkło.
Termin wdrożenia hybrydowych OLED-ów może jeszcze się przesunąć. Apple dopiero od niedawna korzysta z technologii mini-LED – ekrany tego typu możemy znaleźć w 14-calowym i 16-calowym MacBooku Pro oraz 12,9-calowym iPadzie Pro. Zgodnie ze swoim zwyczajem, gigant z Cupertino najpierw wyciśnie ostatnie soki z aktualnie wykorzystywanych rozwiązań, a dopiero później sięgnie po następne.