apple-imac-2021-concept
(fot. YouTube, FRONT PAGE TECH)

Apple stworzyło potwora. Nadchodzący iMac skorzysta z mocy nowego procesora

Coraz częściej mówi się, że Apple planuje w najbliższym czasie zaprezentować światu odświeżone wizualnie iMaki. Jest to o tyle intrygujące, gdyż w przeciwieństwie do innych sprzętów z portfolio producenta, wysłużona bryła komputera AiO z nadgryzionym jabłkiem nie uległa znaczącej zmianie od ponad dekady. To właśnie one mają skorzystać najwięcej na przesiadce z procesorów Intela.

Piękno kryje się we wnętrzu

Obecnie zaledwie kilka urządzeń giganta z Cupertino śmiga na autorskich procesorach ARM pierwszej generacji, jednak pod wieloma względami już teraz zjadają konkurencję na śniadanie. W kolejce po nowe podzespoły cierpliwie czekają m.in. 16-calowy Macbook Pro, iMac i Mac Pro.

Najwięcej emocji słusznie budzą projekty iMaków na rok 2021. Nie zobaczymy w nich już rzucającego się w oczy „podbródka”, do wyboru otrzymamy kilka wersji kolorystycznych, a po internecie krążą słuchy o nawet 30-calowym monitorze.

Apple M1
Apple M1 (źródło: Apple)

Dopieszczona wersja procesora Apple M1Apple M1X – ma wynieść nasze dotychczasowe doświadczenia z obcowania z komputerami na wyższy poziom. Podwojona zostanie liczba wysokowydajnych rdzeni Firestorm względem młodszego brata. Liczba energooszczędnych rdzeni Icestorm nie ulegnie zmianie. Do naszej dyspozycji zostanie więc oddanych razem 12 rdzeni, zamiast podstawowych 8.

Ciepło, cieplej… gorąco!

Jak zwykł mawiać klasyk, z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Nie inaczej będzie w przypadku Apple M1X. Szacuje się, że nawet zastosowanie nowego układu chłodzenia w Macbookach nie wystarczy, aby zaspokoić apetyt procesora i związaną z nim ilość wydzielanego ciepła.

Prawdopodobnie stąd decyzja o wprowadzeniu jeszcze większego modelu iMaca, którego olbrzymia powierzchnia chłodząca ujarzmi zapędy nowego procesora. Tym samym, iMac będzie jedynym urządzeniem zdolnym do wykorzystania całego potencjału drzemiącego w M1X.

iMac 2021 z procesorem M1X

Źródła: (1, 2, 3)