11 listopada to jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu. Pamiętają o niej również zagraniczne przedsiębiorstwa, z których usług korzystają polscy klienci. Nawiązania do naszego święta narodowego pojawiły się, między innymi, w usługach Apple i Google.
Oczko do polskich klientów
Choć dla zdecydowanej większości Polaków, 11 listopada to dzień wolny od pracy, za granicą życie toczy się jak co dzień. Wiedzą o tym, przede wszystkim, pracownicy dużych, międzynarodowych korporacji, obsługujący zagranicznych klientów. Ci, mimo świątecznego dnia, najczęściej nie otrzymali wolnego od pracy i, w zaciszach biur (a coraz częściej na home office), realizują swoje zawodowe obowiązki.
Firmy o globalnym zasięgu działalności czasami decydują się na puszczenie oczka do lokalnych klientów z danego państwa, sygnalizując, że pamiętają o ważnym dla nich dniu. Dzięki temu, w dniu 11 listopada, możemy dostrzec skierowane do nas gesty.
Google uroczyście
Wyszukiwarka Google, z okazji istotnych wydarzeń, zmienia swój logotyp na tematyczne Doodle. Ta firmowa tradycja kontynuowana jest również w przypadku polskiej strony wyszukiwarki, gdzie 11 listopada znajdziemy narodowe barwy. W 2020 roku, strona wyszukiwania prezentuje się następująco:
Zamiast oglądanego na co dzień, charakterystycznego, kolorowego logotypu – powiewająca, biało-czerwona flaga i zupełnie inna niż zazwyczaj czcionka. Prosto i uroczyście zarazem.
Po przejściu do wyników wyszukiwania, również zobaczymy odmienione, na okoliczność Narodowego Święta Niepodległości, niewielkie logo:
Apple praktycznie
Akcenty przygotowane z okazji polskiego święta niepodległości, zobaczyć możemy również w sklepie Apple AppStore. Inaczej niż w przypadku Google, firma z Cupertino postanowiła być bardziej praktyczna. Przygotowano listy najlepszych programów i gier, autorstwa polskich twórców.
Wśród gier znalazły się, między innymi, Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana autorstwa CD Projekt, OXXO od Michała Pawłowskiego czy Let’s Create! Pottery 2 ze studia Infinite Dreams.
Na liście aplikacji, między innymi, powstająca z udziałem Anny Lewandowskiej Dieta i Treningi by Ann, Nozbe Personal czy Explain Everything Whiteboard.
Narodowe Święto Niepodległości, w 2020 roku, odbywa się głównie wirtualnie, dlatego to, co dzieje się online nabiera jeszcze większego znaczenia.
Natknęliście się w sieci na inne, ciekawe przykłady wspomnienia tego dnia poza Polską?